Arızalı Laptop Bataryalarını Kullanma (Çöpe Atmayın)

   Eğer laptopunuz artık fişe takılmadan açılmıyor ve açıldıktan sonra fişten çektiğiniz de beş-on dakikada pili bitip kapanıyorsa batarya ömrünü tamamlamış demektir.

ipucu

Eğer yeni bir batarya almadıysanız bu ölü de olsa bataryayı kullanmaya devam edin çünkü bataryasız güç kaynağında kullanmak ani fiş kıpırdamalarında kapanmaya sebep olacağından veri kaybı veya laptop ile ilgili daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.
Bu bataryaların tamiri pek mümkün değil. Tamir olsa da yeni batarya fiyatına mal olabilir. Sonuçta içinde normal şarjlı pil var ben açıp değiştiririm derseniz de olmuyor çünkü içindeki devre sıfırlandığı anda yeni pil de taksanız laptop bataryayı ya boş görüyor ya da aynı sorunlar devam ediyor.

Eğer ölü bir laptop bataryanız var ise onu çöpe atmak yerine içini açın ve ölçüm aleti ile pilleri tek tek ölçün. Muhtemelen içinde bulunan 6 pilden 1-2 tanesi ölmüştür. Diğer pilleri de birleştirerek veya batarya kutusuna tekrar yerleştirerek akü olarak kullanabilirsiniz. Şarj işlemini de seri veya paralel ağlantı ile elde ettiğiniz voltaja göre bir ayarlı adaptör ile halledebilirsiniz.
Ben elimdeki pilleri akülü arabaya ekleyerek değerlendirdim. Bunu yanı sıra ışıldak vs. yerlerde de kullanılabilir.


Updated: 28 Mart 2014 — 00:10

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme