Çakma veya İmitasyon Galaxy Note 3 Nasıl Anlaşılır

Hemen hemen her internet reklamında gözümüze çarpan ve özellikle piyasada en çok tutulan telefonları çok aynı özelliklerde çok ucuza sattıklarını iddia edenlere karşı tedbirli olmak için ve alacağınız Samsung Galaxy Note 3 ün çakma/imitasyon olup olmadığını anlamak için bilmeniz gereken bir kaç ayrıntı.

 

Öncelikle bilerek ve isteyerek böyle bir cihaz almak isterseniz bu cihazların çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu videoları izleyin. Çünkü çakma cihazların da farklı versiyonları var. Ve bu ürünleri müşterilerine anlatarak satan arkadaşlara hiç bir lafım yok bu arz talep meselesi. Benim paylaşımım sizin gerçek veya yurtdışı diye çakma telefon almamanız içindir.

Gerçek ve Çakma Note 3 Karşılaştırmaları
1.ve 3. Kalite İmitasyon Note 3
Ama ben çakma cihaz alıp kazınlanmak istemiyorum derseniz burada devam edin.
Çakma/İmitasyon Telefonların Gerçeğinden Farkları;
1. Öncelikle Note 3 ün resmi olarak farklı versiyonları var. Bunlar;
SM-N900, SM-N900(farklı harfler), SM-N9000(farklı harfler), SM-N9002, SM-N9005, SM-N9006, SM-N9008, SM-N9009
 
Bunlarda Türkiye’de yasal olarak satılan modeli SM-N9000Q (Türkiye İçin Üretilenler)
 
Ama elbette çakma telefonlarda da bu kodlar bulunabilir.
2. Diğer en belirgin fark ise SPEN’ dir. Çakma cihazlarda SPEN çalışmaz, çalışsa bile SNote uygulamasında ince çizimler yapmaz. Kalem sadece akseuar olarak varsa çakmadır.
 
3. Kötü çakma cihazlarda ekran kenarı kalınlığı daha fazladır. Resimde görüldüğü gibi. Ama dikkat edin kenarı ince çakma cihazlar da var.
 
Sahte ve Gerçek Note 3 Önden Ekran Kenarı Farkı
 
Burada ise Ekran kenarı aynı olan bir çakma cihaz. Ama kalemi yine farklıdır.

4. Arka Kapak Görünümü.

5. Kapak Arkası Farkı
6. Menü Farkı.
Bunlar size görsel olarak sunabileceğim farklar. Bunun yanında birazcık telefonlardan anlıyorsanız ekranın kalite ve parlaklık farkı, kamera görüntü kalitesi, telefonun özellikleri gibi şeylerden de bu farkı tespit etmeniz mümkün. En önemlisi size gerçek fiyatının çok altında satılıyorsa o cihazdan şüphelenin ama dediğim gibi bu şekilde bir cihazı kendi iradeniz ile alıyorsanız o zaman yukarıdaki videolarda arkadaşlar anlatmışlar, kullanılmayacak cihazlar değil.

The Author

65 Comments

Add a Comment
 1. 2. ya da 3. kalite note 3 aldım. android 4.3. Bunu 4.4.2 ye yükseltebilir miyim ? Orjinal Türkçe sürümünü yükleyebilir miyim ?

  1. Samsung’un resmi yazılım güncellemesini alma imkanınız yok. Bunun yerine Custom Rom’ları araştırırsanız onları yükleyebilirsiniz. Tecrübeniz yoksa telefonu tamamen kaybedebilirsiniz. Öncelikle telefonunuzun MTK ile başlayan kodunu bulun ve ona uyumlu olan custom rom arayın. Kodu yazarsanız kaynak gösterebilirim. Linki verdiğim adrese bakın cihazınız aynı ise linkteki rom u yükleyebilirsiniz. Cihazınıza uygun rom yoksa kesinlikle yükleme yapmanızı tavsiye etmem.
   Link; http://cepnoloji.com/mt6582-note3-full-turkce-cok-hizli-rom-t25901.0.html

 2. Kafam Karıştı

  Sevgili admin, ben 2 ay önce kurumsallar yerine telefoncudan aldım 1900 TL peşin verdim. Burada gerçeği ile örtüşen özellikleri var arka plan görünümü, arka kamerası, ancak ekran çok sık kararıyor ve açana kadar çok uğraştırıyor. Bunun dışında geçen gece aniden kendini kilitledi açmak için uğraştığımda Mediatek yazısının ardından bir sürü yabancı karakter çıktı (çince ya da korece gibi), bilgi verirseniz sevinirim. Ha birde eğer çakmaysa telefoncunun katli vacip midir sayın hocam 🙂

  1. Spen kalemi ile snote ve SketchBook programlarını kullababiliyorsanız çakma değildir.
   Veya telefonun arama ekranından *#06# tuslayarak ekrana gelen imei ile telefonun batarya altında yazan imei nosunu karşılaştır eğer aynı ise aşağıdaki verdiğim linke girip imei sorgulama yap orada cihazın gerçek markası ve modeli yazar.

   http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php

   1. Benim note 3 sorgu sonucunda yazan:
    Durum. : IMEI NUMARASI KAYITLI
    Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEIÜretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung Galaxy Note 3 SM-N9000Q
    Model Bilgileri: Samsung Galaxy Note 3 SM-N9000Q

    1. Bişey sorabilirmym

  2. Telefoncunun katlini yasal yollardan yaparsanız problem yok 😉

 3. Kafam Karıştı

  IMEI numarası aynı değil ekrana gelen 352 ile başlıyor batarya yatağında yazan 355 ile

  1. benimki de öyle bu nedemek

 4. Kafam Karıştı

  Allah razı olsun Admin anında görüntü yardım merkezisin Maşallah!

  1. Teşekkürler. Faydam dokunduysa ne mutlu

 5. Kafam Karıştı

  Spen kaleminde hiçbir sorun yok spen kalemini yuvasından çıkarttığım anda ekrana yuvarlak bir platform çıkıyor bu platformda bazı modüller bu modüllerden biri de Not modülü ve kalem sorunsuz işlem yapıyor hatta sayfada imza vari çizimler bile yapabiliyorum.

  1. Telefonunuzu tam emin olmak için başka bir note 3 le karşılaştırın ama çakma imei yüklediği için % 90 ihtimalle telefon orijinal ama kaçak giriş. Telefon çakma olsa yasal olarak ithal edip satıyorlar.

 6. Kafam Karıştı

  Sevgili admin, bende son durum: efendim öncelikle söylediğiniz işlemi gerçekleştirdim ekrana düşen IMEI No ile batarya yatağındaki numaralar birbirinden farklı… Daha sonra verdiğiniz linkte her iki IMEI numarasını da sorguladım. Batarya yatağındaki IMEI numarası kayıtlarda bulunumazken ekranıma düşen IMEI numarası kayıtlar arasında bulundu.

  Ekrana düşen IMEI No için çıkan sonuç:

  IMEI: 352710045108121
  Durum: IMEI Numarası Kayıtlı
  Kaynak: İthalat Yoluyla Kaydelilen IMEI
  Üretici: Nokia Corporation Pazar Adı: E71 – 1 Model Bilgileri: RM – 346

  1. Cihazınıza farklı bir telefonun imei si yüklenmiş. Bunu tezgah altı telefoncular yapıyor. Yurt dışından kayıtsız, gümrüksüz gelen cihazları ülkede kullanmak için bu yönteme başvuruyorlar.

 7. Kafam Karıştı

  Sonuç nedir ? 😀

  1. Telefonunuz orijinal ama kaçak yollardan sokularak imei yüklemesi yapılmış. Yani garantisi yok. Ayrıca root veya fabrika ayarlarına dönme yaparsanız telefonunuz orijinal imeisine dönme riski var. Bu durumda ise tekrar bir telefoncuya çakma imei yüklemesi veya 200 tl gibi bir ücretle pasaporta işletme yaptırmaniz gerekebilir. Telefoncunuz size bunları söyleyerek sattiysa sorun yok diyeceğim ama imkanı yok çünkü benim 5 ay önce taksitle ve 64 gb hafıza kartı hediyesi ile aldığım fiyata almış sınız. Ucuza almış olsanız sorun yoktu.

  2. Bahsettiğiniz arızalar da çakma imei yüklemek için telefona yüklenen romla alakalıdır. Fakat dediğim gibi resmi yazılım yüklemeniz durumunda telefon kendi imesini şebekeye bildirir ve bir iki gün sonra telefonunuzun kaçak olduğuna dair sms alırsınız o zaman ya tekrar eski bir telefon imeisi yükletmeniz lazım (20-50 TL) veya pasaporta işletmeniz lazım. (200 TL)

   1. IMEI
    353967011663336
    Durum
    IMEI NUMARASI KAYITLI
    Kaynak
    İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
    Sorgu Tarihi
    11/10/2015
    Marka/Model
    Üretici: Nokia Corporation Pazar Adı: 2610 Model Bilgileri: RH-86

    tuş kilidinde yazınca bu çıkıyor .

    ——————
    ama arkada ise farklı imeil çıkıyor girince
    bunlar yazıyor .
    IMEI
    355662210419763
    Durum
    Kayit Bulunamadi
    Kaynak

    Sorgu Tarihi
    11/10/2015
    Marka/Model

 8. Kafam Karıştı

  Anladım çok çok teşekkür ediyorum sevgili admin Allah razı olsun. Üzüldüğüm nokta şu; bu benim ilk androidim öncesinde pratik bir telefon kullanıyordum bundan daha fazla randıman alıyordum. Kız arkadaşıma sinirlenip telefonu parçalayınca gittik bunu aldık. Bu da sorunlu olunca haliyle üzüldük. Yoksa hiç umursamıyorum. Telefon teknolojisi ile pek aram yoktur, araç olsa bir bakışta her şeyini anlarım. Sağ olun tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Şimdi ananı laciverde boyadım telefoncu… 🙂

  1. Rica ederim. Elinizde fatura vs varsa tüketici hakları hakem heyetine başvurabilirsiniz. Tabi önce telefoncuya söyleyin eğer çözmeye yanaşmazsa, yasalar sizden yana. Ben de aynı hatayı ilk arabamı alırken yaptım sonrakilere tecrübe oldu bu da size olur artık 🙂

 9. walla ben 1.sınıf çakma aldım 4.4.2 sürümü aynı fark yok harika çakma alabilirsiniz ama 1.sınıf hiç fark yok nerdeyse

 10. la benim telefonun yarısı çakmanın özellikleri yarısı orjinalin özellikleri.ben napıcam ?

  1. Aynen bende de öle 😀

 11. Not3 sm-n9006 aldım üretim kore. Acaba bu telefonun spot mu orjinal mi olduğunu nasıl anlarım?

  1. Spot demek orijinal ürünün çeşitli yöntemlerle ucuza satılması demek. Siz çakma olup olmadığını merak ediyorsanız yazıyı okuyun (veya ucuza aldıysanız çakmadır), garantisi olup olmadığını merak ediyorsanız kvk, genpa gibi firmaların garanti sorgulama sayfalarına bakın.

   Çakma olup olmadığı ile ilgili;
   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.660595220617610.1073741900.572393176104482&type=3
   Adsesindeki model ise; Kaliteli bir çakma note 3.

 12. Ya ben samsung note 3 almak istiyorum 400 tl cakma ama sifir sizce almalimiyim

  1. Benim bildiğim fiyatlar max.250 civarı. Cihazı inceleyip beğenirseniz alabilirsiniz. Ama gerçeğine sadece kasa olarak benzediğini ekran kalitesi, kamera vs. olarak çok fark olduğunu hatırlatmak isterim.

 13. bende note 3 var ama ekran bulanık gösteriyor komple ikinci el almıştım telefonu ama bana onu yaptırmak içinde bir okadar para istiyorlar daha ucuza yaptırabileceğim bir yer biliyormusunuz acaba

 14. telefonum gerçek ama şarz yeri bozuldu nasıl yapabilirim

  1. Donanımsal bir arızayı yedek parça olmadan gidermenin imkânı yok maalesef

   1. o zaman telefon bitti diosun yani

 15. Mrb bisi sormak istiyorum.*#0000# yaptim ve tlf kendi kendine kitlendi suandada islem yapmiyor.mavi bi ekran geldi.bu kacak oldugunu mu gosterir

  1. 1. Kalem demirse
   2. Ayarlarda “set theme” seçeneği vardı ise
   3. Kalem üzerinde basma tuşu yoksa veya varda basılı tutunca ekranda yuvarlak menu çıkmıyorduysa.
   4. Kalem ucu yumuşak ve bastırınca içine girmiyorsa.
   5. Kaleminiz note serisi hariç mormal telefonlarda işe yaramıyor ise
   Replikadır.
   Bunun dışında konuyla ilgili önce bataryayı söküp – takıp tekrar açmayı deneyin.
   http://cepnoloji.com/kore-note-3-sorun-t26748.0.html
   Bu adresteki yazanları inceleyin.

   Bir de telefon kapalı iken ses kısma+menu+kapatma tuşlarına aynı anda basarak açmayı deneyin.

 16. Bataryayi cikardim ama ayni ekran gene geliyor…babam ikinci el aldigi icin kalemi yok malesef.galiba tamamen kitledim telefonu…

  1. Yani alış fiyatıdından yola çıkarsanız replika olup olmadığı da anlaşılır. Sıfır replikalar maks. 400 TL ikinci elini siz hesaplayın. Orijinal ise ve daha önce custom rom vb işlemler yapmadıysanıza fazla kurcalamadan herhangi bir telefoncuya götürün. Belki basit bir formatla hallolacak bir işlemdir.

  1. Rica ederim. Sonucu da yazarsanız diğer kullanıcılara yararlı olur.

 17. Merhaba admin birşey danışmak istiyorum general mobile discovery kullanan biriyim ama Kore 1.sınıf note 3 almak istiyorum her bilgiyi biliyorum bir balta yaramaz diyen var harika diyende 1.sınıf 2.sınıf ayırt EDEBİLİYORUM 300tl param var bulursam almalımıyım orijinaline param yetmediğinden almak istiyorum disco dan memnunum ama değiştirmek lazım artık sıktı yani 🙂

  1. Bir arkadaşım disco kullanıyor 6 aydır. Diğer arkadaşlarım da o almak istediğiniz cihazlardan aldı. Şahsi görüşürüm disconun yanından geçemezler. Ha sizin için cihazın sadece kasa görünümü note 3 olsun gerisi önemli değil ise sorun yok.

 18. Note 3 değil note 4 bakın 3gb ram 4.4.4 güncellenebilir android var ,bazılarında 16 gb dahili hafıza bazısında 32 350-500 arası tavsiyem tükyandan alın gerçi tükyandan alsanızda 1. Replika değilde 2. Verebilirler çünkü artık replikalar 1e1 aynı arkadaş ortamında kimse anlamaz kullansa dahi ama önemli not sir değeri yüksek çakma telefonlarda s**niz kakmaz sonra

 19. Abim not3. n900 almis arka kamera parlak on kamera bulanik. Ve demir kalem bende not2 var kamera daha iyi ve kalem pilastik

  1. Kalemin demir olması, ekran ve kamera kalitesinin düşük olması ve fiyatının ucuz olması çakma olduğunu gösterir.

 20. Kalem demir ve bendeki not2 ye yazmiyor ustundeki tus seklivar ama basmiyor kendi ekranina yaziyor benim kine yazmiyor benim kalemde onun ekrana yazmiyor baska nasil anlarim tanidik birinden aldik 2 el dubayiden geldi

  1. Daha ne diyebilirim ki yukarıda yazanlardan başka tekrar edebilirim ancak. Kalem demir, ekran ve kamera kötü ise çakmadır. Fiyat ucuzsa çakma demektir ama pahalı ise orijinal demek değildir çünkü size orijinal diyerek satmış olabilirler. Daha da emin olmak için kies ile pc ye bağlayın orada cihaz adına bakın. Ayrıca note 3 ün menüsünde cpu hız vs.gösteren yazılımlarda genel de çakmalarda oluyor. Bu kadar bilgiyle anlamamanız imkansız. Kenar kalınliklarina da bakın.

 21. Tesekurler bilgiler icin

 22. Merhaba admin kafam çok karışık acilen cevap verirsen çok sevinirim telefonuma ekran koruyucu taktirdim Telefonumu alıp gittiler arkadaşım sonradan telefonun parçalarını değiştirebilirler dedi 10 dk olmamıştı belki hemen bende indim yanlarına parça değişimi olsa hemen olur mu bide o kadar kolay bişey mi ben indirim de telefonum hazırdı ve açıktı kapalı degildi

  1. Hiç tamir görmemiş ise arka taraftaki vidaları kontrol edin, üzerinde açılma izi var mı diye. Ama zannetmiyorum bir iş yerinde böyle bir şey yapılsın.

 23. Teşekkür ederim tamir gormedi telefonum yeni aldim eminönün de bi yerde sadece kilıf satan bi yerdi hemen vidalarini almalarını zor olduğunu düşündüm not3 telefonum arkasında bi çok vida var kısa zaman da değiştirmeler herhalde

 24. Note 4 alıcam ama yurtdışından kaçak getiriliyor ve fiyatı 1550 orjinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Merhabalar,
   http://www.basitteknik.com/2014/02/cakma-veya-imitasyon-galaxy-note-3-nasil-anlasilir/ bu linkimiz size birazda olsa yardımcı olacaktır. Diğer türlü aldığınız telefonu ilalki bir profesyonele göstermeniz gerekmekte. Dışardan anlamanız biraz zor veya yanıltıcı olacaktır.

 25. telefon dediğin bu işte

 26. merabalar ben normal küçük bir mağazadan baktım note 3 eski telefonumu verip almayı düşünüyorum piyasadaki fiyatlardan biraz düşük oluşu endişelendiriyor, kvk garantili garantili olup yinede çakma olabilir mi

 27. telefonumun şarj yeri bozuk onu nasıl tamir edebilirim ?

 28. yaa benı telefonumun ımeısı degıstırılmıs ama orjınal kaca samalıyım ??

 29. yaa benı telefonumun ımeısı degıstırılmıs ama orjınal kaca samalıyım ?? lutfen acıl cvp

 30. abıı sıse sorabılırmıyım

 31. Benim telefinumda note 3 fakat baslatirken Sm-N900 dio Qlu fln diil neden
  Bu arada telefonum cakma diil yani yukardakilerjn hepsine uyuyo vede ekran olsun kamera olsun uygulumalari kaldirma olsun kaliteli bir sekilde calisiyor yani. Vede halen bana lollipop guncellemesi gelmedi ne yapmam lazim nolur cvp yazinn

 32. Hocam note 3 aldım ama ekranda bir türlü gitmeyen samsung galaxy note 3 neo en son teknoloji en uygun fiyata diye yaziyor bunun nedeni nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme