Otomobillerde Ekstra Tasarruf Sağlamanın 20 Yolu

Otomobillerde sürücülerin doğru sürüş teknikleri ile ekstra yüzde 24’lük tasarruf sağlamaları mümkün. 20 adımda tasarruf yolu ..

Shell, Almanya’nın Dresden kentinde yapılan Eco-Marathon etkinliğinde, otomobillerde yakıt harcamasını azaltmak için üzerinde çalıştığı proje ve araştırmaları açıkladı.

Shell yetkilileri, otomobil sürüşünde uygulanacak basit yöntemlerle benzinden yüzde 24 tasarruf yapılacağını örneklerle ortaya koydu. Bu konunun krizle birlikte öneminin arttığı vurgulandı. 
Araştırmada, sürücülerin yüzde 60’ının yakıt tasarrufu konusunda hiçbir önlem almadığı belirlendi. 
Firma yetkilileri, yüzde 10’luk tasarrufun, global olarak yılda 100 milyar litrelik az kullanıma yol açacağını vurgusunu yaptı. 

Türkiye’deki uluslararası bir şirketin araç filosunda da bu yöntemler kullanılarak yakıt tasarrufu denendi. Verilen eğitimin ardından 1 ayda yüzde 30 tasarruf sağlandı. Yetkililer, ulaşılan bu rakamın, Shell’in merkezinde büyük şaşkınlık yaşandığını belirtti. 
Bu sonucu masaya yatıran firma yetkilileri, daha önce filodaki araçların oldukça kötü şartlarda kullanıldığı, hatta çoğu zaman mal teslimlerinde kontak bile kapatılmadığını belirterek, bu sebeplerle ulaşılan tasarruf rakamının yüksek çıktığı bilgisini verdi. 

İşte tasarruf sağlayan 20 altın kural 


1- Lastiği doğru basınçta tutun 

Lastiğin basıncı 1ps’nin altında şişirilmişse, yakıt verimliliği yüzde 3 azalıyor. Lastik basıncı sık aralıklarla kontrol edilmeli. 

2- Fazla yük taşımayın 

Fazladan taşınan her 45 kg. yakıt verimliliğini yüzde 2 düşürüyor. Gereksiz ağırlıklardan kaçının. 

3- Port bagajı kaldırın 

Arabaların üzerindeki bagaj sistemleri aerodinamiği etkilediğinden sürtünme yaratarak yüzde 5 oranında fazla yakıt harcanmasına yol açıyor. 

Bakımsız bir motor yakıt kullanımını artırıyor. Sadece kirli büjilerin değişmemesinin tüketime yüzde 5 olumsuz etkisi var. 

5- Hava filtresini kontrol edin 

Filtreler pisliklerin motora zarar vermesinin engelliyor. Tıkalı hava filtresini değiştirmek tasarrufta yüzde 10’luk kazanç sağlıyor. 

6- Doğru motor yağı kullanın 

Üreticinin tavsiye ettiği araca uygun motor yağı verimliliği yüzde 1-2 artırıyor. 

7- Yakıt kapağı contasına dikkat 

Yakıt kapağı her açıldığında yakıt buharlaşır. Kapağınızın her yakıt dolumundan sonra düzgün bir şekilde kapatıldığından emin olun. 

8- Yolculuğunuzu planlayın 

Araba içinde geçirdiğiniz zamanı azaltmak için en kısa ve trafiği yoğun olmayan rotaları izleyin. 

ipucu


9- Sürüş sırasında su için 
Sürüş konsantrasyonunu daha iyi sağlamak için vücudun devamlı su almasını sağlayın. 

10- Sakin olun 

Daha yumuşak sürüş için sakinliğinizi koruyun. Saldırgan sürüş yumuşak sürüşe göre üç kat fazla yakıt harcanmasına yol açıyor. 

11- Yüksek viteste kullanın 
Daha az yakıt tüketimi için her fırsatta vites yükseltin. 

12- Camları kapalı tutun 

Açık kapıdan içeri giren rüzgar aracın hızını kestiğinden bu durumu dengelemek için hız artırımı gerekir. Bu da yakıt tüketimine direkt olarak yansıyor. 

13- Hız sabitleyici yararlı 

Ana yollarda belirli bir hızda seyrederek yakıtın az kullanılması sağlanabilir. Bunun için otomobilin hız sabitleyici özelliğini kullanın. 

14- Rölantiden kaçının 

Trafikte sıkıştığınız anlarda rölanti yerine kontağı kapatma yolunu seçin. 10 saniyenin üzerinde durulduğu zamanlarda bu yöntem kullanılmalı. 

15- Yüksek devir tüketimi artırıyor 
Vitesi hızlanırken veya yavaşlarken uygun zamanlarda değiştirin. Devir sayacında üst limitleri zorlamayın. 

16- Aşırı hız yapmayın 

100 kilometre hızla gitmek, 80 kilometre hızla kıyaslandığında yüzde 30 fazla tüketimine işaret ediyor. Hız kazanılırken fazla yakıt harcandığından bu yolu tercih etmeyin. 

17- Klimayı gerektiğinde kullanın 

Motorun üzerinde fazla baskı yapmamak için zorunlu olmadıkça klima kullanımından kaçının. Klima kullanımı yakıt tüketimini yüzde 8 oranında artırıyor. Havalandırma sistemini kullanmaya özen gösterin. 

18- Yoğun trafiğe çıkmayın 
Yoğun trafiğin yaşandığı saatlerde araç kullanmamaya özen gösterin. 

19- Vitesi sık değiştirmeyin 

Sürüş esnasında sıklıkla vites değiştirmek yakıt tüketimini ciddi oranda artırıyor. Bu yüzden bundan kaçının. 

20- Hızınızı sabit tutun 
Yokuş aşağı inerken gaza basmak yerine aracınızın devrinin sabitlenmesini sağlayın.

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme