5664 Oto Sorgulama Güvenilir Mi

2. El araç alımlarında en çok kullanılan araç geçmişi öğrenme yöntemlerinden birisi 5664′ sms atarak araç hakkında kaza-hasar bilgileririnin olup olmadığını öğrenmeye çalışmaktır. Peki bu yöntem ne kadar güvenilir bilgiler sunuyor?


Amacım firmayı karalamak değil burada her ne kadar aksaklıklarından bahsedecek olsam da ben bu servisi yine de kullanıyorum. Servisin kullanım ücreti hasar servisi içn 4.00 TL gibi bir ücret. Alacağınız aracın değerini göz önünde bulundurursanız oldukça uygun bir fiyat. Ama sadece buradan gelecek sms bilgisine göre araç almaya veya almamaya karar vermeniz sizi yanıltabilir.
Şimdi bu SMS servisinin deneyimlenmiş eksikliklerine gelelim.

ipucu

1. Plaka ile sorgulamada hasar bilgilerinin gelmemesi şase no ile sorgulamada gelmesi (Şase no ilesorgulama önerilir.) (Bu servisinveri tabanının geç güncellenmesi ile alakalı olabilir.)
2. Şase numarası ile hasar sorgulamada bilgilerin gelmemesi. (Hasarlı olduğu halde hasar bilgisi gelmeyebiliyor.)
3. Hasarların trafik sigortası ile karşı tarafın ödenen hasarı mı yoksa ilgili aracın hasarı mı olduğunun belirtilmemesi.
4. Hasarların çoğunda hasar tutarının yazmaması.
5. Ağır hasar kaydının pert kaydı anlamına geldiğinin açıklanmaması. (Sorgulamada ağır hasar kaydı vardır yazarsa araç pert kayıtlıdır.)
6. Bazı araçlarda TÜV kayıtlarında tespit edilen KM bilgilerinin gelmemesi. Bazen 2 gün sonra gelmesi.

Bu eksiklikleri göz önüne alarak aracı almaya sadece bu servisin bilgisine güvenerek karar vermeyin. Sigortacılar aracılığı ile sorgulama yapın, aracın resmi servisinde bakım ve km geçmişine bakın (ruhsat sahibi ile giderseniz ücretsiz bu bilgiler veriliyor) ve aracı mutlaka komple teste sokun.
İlgili yazı;

2. El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme