Bildiğiniz gibi Digiturk Eutelsat uydusu üzerinden yayın yapmaktadır. Turksat kurulumunda ise sadece Lig Tv kanallarını izlemek mümkün.  Elinizde taahhütü bitmiş digiturk kutusu varsa veya mevcut digiturk kutunuz ile hem digiturk hem turksat yayını izlemek isterseniz kısaca yardımcı anlatmaya çalışacağım.

 

 

1. BOŞA ÇIKAN DIGITÜRK CİHAZLARI İLE TURKSAT VE DİĞER UYDULARIN KANALLARINI İZLEMEK

Elinizde eski bir Digiturk cihazı varsa ve bunu normal uydu alıcısı gibi kullanıp Turksat üzerindeki kanalları izlemek için cihazınızın Turksat uydu yayınlarına veya diğer uydulara açılmış olması lazım. Piyasada bir çok farklı cihaz modeli olduğu için hepsinde farklı yöntemler var. Onun için en kestirme yöntem cihazı kartı teslim etmeye bayiiye giderken yanınızda götürüp yüklemeyi yaptırabilirsiniz. Normalde uydu üzerinden de yapılabilecek bir işlem fakat yapmıyorlar. Uydu işleri ile uğraşan tamircilerden de yükleme yapanlar var.

2. DIGITURK İLE BİRLİKTE TEK CİHAZDA TURKSAT VEYA DİĞER UYDULARIN KANALLARINI İZLEMEK

Halihazırda Digiturk’u Eutelsat üzerinden izlerken aynı cihazla Turksat uydu kanallarını izlemek de mümkün. Bunu yapmak için de yine cihazınızın bayii ya da müşteri hizmetleri tarafından Turksat veya diğer uydulara açık olması gerekir.  (Bazen kendiliğinden de açık olma durumu olabilir) (Her Digiturk Cihazında bu özellik yoktur)

Bu özelliği kullanmak için cihazınız çok uydulu bir merkezi sistem veya kendinize ait 2 uydu anteni gerekiyor. (Turksat ve Eutelsat uyduları için ayrı antenler) Eğer merkezi sistem kullanmıyorsanız anten sayısı kadar girişi olan bir Diseqc dağıtıcınızın olması gerekiyor. Aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

 
 
Merkezi sistemden gelen uydu yayınlarında bu cihaza ihtiyacınız yok çünkü bir eksiklik yoksa merkezi sistemden siz gelen kablo DiseqC gelmiştir. (Merkezi sisteminizde hem Turksat hem Eutelsat uydularının takılı olduğundan ve çalıştığından emin olun.) Merkezi sistemden gelen kabloyu direk digiturk cihazınıza takıyorsunuz.
 
Cihazınız diğer uydulara açıldı ve yukarıdakilerin herhangi biriyle gerekli bağlantınız da var ise Kumandanız da bulunan mod tuşu ile Digiturk ve Diğer uydu arasında geçiş yaparak dilediğinizi izleyebilirsiniz. 


Bunun için Kurulum Ayarlarından Gelişmiş Kuruluma girdikten sonra Menü  tuşu ile Kurulum Menüsüne girip oradan Anten Kurulumunu DiseqC olarak seçiyoruz. DiseqC yaptıktan sonra uyduları doğru çıkışa ayarlamamız gerekiyor. Mesela DiseqC 1 yazan yere bağlandı yaptığınız DiseqC cihazında LNB 1 yazan yere giriş yapan Uydu ismini getirmeniz gerekiyor. 
Bundan sonra da Otomatik kanal arama ile kanalları ekleyebiliriz. (Bu işlemden sonra normal digiturk kanallarınız giderse Kurulum ayarlarından Digiturk kolay kurulum ile tekrar kurulum yapın)

Uydular arasında MOD tuşu ile geçiş yapılıyor. (Cihazlara göre değişebilir.)