Vekâlet ile başka bir ilde bulunan aracı kendi üzerine alma

asbisVekâletname ile başka bir ilde bulunan aracı kendi üzerine almak

Başka bir ilde bulunan aracın sizin adınıza alınması gerekiyor.

Bunun için aracı satan şahıs ile sizin alım vekaleti vereceğiniz kişi birlikte bulundukları ilde notere gidecekler.

Siz de bulunduğunuz ilde bir notere giderek aracı satan kişinin yanında bulunan tanıdığınızın TC Kimlik numarasını vererek sizin adınıza araç tescil ettirme vekaleti vereceksiniz. Sadece araç alma yetkisi vermek mümkün veya adınıza araç satışı yetkisi de vermek isterseniz 2 adet de fotoğraf götürmeniz gerekiyor notere. Bu işlemin ücreti maksimum 70 lira. (2014 yılı için)

ipucu

Daha sonra vekalet verdiğiniz notere bu vekaleti araç satıcısı ve vekalet verdiğiniz kişinin bulunduğu ili ve kaçıncı noter olduğunu söyleyerek oraya fakslamasını istiyorsunuz. Faksladıktan sonra vekalet verdiğiniz kişi bulunduğu noterde evrakları imzalayarak ve noter araç tescil işlemi ücretini ödeyerek aracı sizin üzerinize tescil ettiriyor. Ayrıca vekaletinizde yazması durumunda sizin adınıza devrin yapılığı ilçenin bağlı olduğu emniyetten ruhsatını da alabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken araç satan kişinin gittiği notere ilk olarak faksla gönderilen vekaletle işlem yapıp yapmayacaklarını sormaktır. Zira bazı noterler bu işlemi kabul etmiyor ve vekalet aslını istiyor. 

Ayrıca bu işlem sizin ve onların aynı anda noterde olmanız durumunda gerçekleştirilebilmektedir. Vekalet verdikten sonraki günlerde vekaletin aslı istenilmektedir. Vekaletinizi süreli veya süresiz verebilirsiniz. Vekalet vereceğiniz kişiyi dikkate alarak vekalet metninizi dikkatlice okuyarak hangi işlemler (alış-satış) için vekalet verdiğinizi kavrayın. Daha sonra azilname ile vekaleti iptal ettirip tekrar ücret ödememek için vekaletinizi belirli bir süreliğine verebilirsiniz.

 

The Author

40 Comments

Add a Comment
 1. merhaba,
  ben vekalet ile yeni bir araç aldım. lpg işlenmemiş ve muayene geçmiş. lpg prosedürlerini yerine getirip muayeneye girdim. sorunsuz geçtim. aracı eşimin üzerine yapacağım. ilk işimiz direk notere gitmek mi olacak? elimde hala adamın üzerine olan lpg işlenmemiş ruhsat var. ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. bu gün de cuma. pazartesiye kadar cevap lütfen.
  teşekkürler.

  1. Notere gidin ama ruhsatı adrese istemeyin. Noterden evrakları elden teslim alıp direk noterin bağlı olduğu ilçe emniyete lpg ile ilgili sızdırmazlık vs. evrakları da götürüp durumu anlatarak tek seferde hem ismi hem lpg işletme işlemini halledin. Diğer durumda evinize gelen ruhsatta lpg işlenmemiş olur ve tekrar işletmek için devletin çok değerli kağıdına 80 lira falan daha ödersiniz. (Umarım bu şekilde yapmışsınızdir zira geç oldu cevap)

 2. Ben sehir disindan vekaletle arac aldim aracin ruhsati yok gecici ruhsatinda tarihi gecmis notorde ustume vermiyor nasil alabilirim

  1. Sorunuzda bilgi eksikliğinden dolayı benim anladığım 2 şey var. Bunlara göre cevap veriyorum.
   1. Araç satış vekaleti üzerinde bulunan birisi size noterde araç satışı yaptı ise, aracın yeni ruhsatı ikamet adresinize ptt kargo ile 10 gün içinde gelir. Almazsanız geri iade edilir. Gelmedi ise satış yapılan noterin bulunduğu ilçenin trafik tescil Şubesine gidip alabilirsiniz. Başka bir ilde ise telefon edin sorun.
   2. Siz aracın devrini değil de satış vekaletini aldiysaniz zaten ruhsat alınmaz bu durumda ruhsat aracı aldığınız kişidedir.

   1. Son yapılan değişiklik ile araç satışlarında “Bekletilmeksizin Adresime Gönderilsin” beyanı olmadığı takdirde Araç Tescil Belgesi satış yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde herhangi bir tescil kuruluşundan alınabilir. 15 gün sonunda adresinize gönderilen Araç Tescil Belgesi teslim alınmadığı takdirde teslim edilen adrese en yakın tescil birimine iade edilir. İyi günler dilerim.

 3. Başka bir ilde bulunan araç bayisine adıma araç alımı için süresiz vekalet hazırlatıp tarayarak mail yoluyla gönderdim.Benim adıma ruhsat çıkaracaklarını söylediler ama vekaletin aslı bende.İlerde başka bir işlem için vekaletname fotokopisini benden habersiz kullanabilirler mi?

  1. Sadece araç tescili için vekalet verdiniz ise adınıza sadece araç tescil işlemleri yapabilirler alım satım yapamazlar. Metne bakmak lazım. Araç alım satımı da dahilse ve firmanın bir çalışanı için verdiniz ise iptal ettirebilirsiniz. Aslı sizde ise normalde fotokopi veya onaysız suretlerle işlem yapılmaz ama burası Türkiye 🙂

 4. Merhaba yarın (salı) araç satacağım ama vekalet henüz yok. Ya yarım saate çıkıcak ya da yarın sabahdan çıkıcak vekalet ama çıktığı gibi vekaletin aslını alamıyacağım için fotokopi veya faks ile vekaleti alsak işe yarar mı? veya mail olarak.

  1. Sorunuzdan anladığım şeyin cevabı yazı ve diğer yorumlarda mevcut. Vekalet verildiği anda siz de noterde olursanız ve 2 noter irtibat halinde ise ve araç ruhsatı siz de ise olur. Ama vekalet aslı olmadan ve araç ruhsatı siz de olmadan satış yapamazsınız

 5. merhabalar 6 ay once muayene suresi gecmis aracimi satmak icin ilan verdim ve alici cikti…muayenesi olmadigi icin araci noter satisi ile uzerine veremedim, muayenesini yaptirayim satisini alirsin dedim araci alan sahista uzak yerden geldigu icin noterden vekalet ver ben muayeneyi yaptirip satisini alirim dedi…notere gittik vekalet verdim 6 aydir araci ustune almasi icin ariyorum konusuyorum o da araci baskasina vermis onunla da irtibata gectim…simdi 2 aliciya da ulasamiyorum arac hala benim uzerimde bu durumdan dogacak zararlardan cekiniyorum…vekaletimi iptal ettim bundan sonra nasil bir yol izlemeliyim??? simdiden tesekkurler…

  1. En kısa yol: hemen güvendiğiniz birine bin liralık senet imzalayıp icra takibi açtırıp araca haciz koydurup kararı kesinleştirin bu işlem bir gün de hallolur ancak icra işleriyle uğraşan bir avukata giderseniz işiniz daha kolay olur. Aracın yerini biliyorsanız aracı bağlatırsınız. O anda da aracı alan kişiler size ulaşacaktır. Siz de yaptığınız masrafları talep edip işlemi iptal ettirirsiniz. En kısa ve net çözüm bu

 6. merhabalar bir aracın yüksek vergi borcundan dolayı devri verilememekteymiş sadece noterden vekalet verilebiliniyormuş. böyle bir araç alınıp binilebilir mi? vizesi sigortası yaptırılabilir mi? satışından sonraki vergileri yine ben mi öderim yoksa ruhsat sahibinde borç birikmeye devam mı eder?

  1. O kadar vergi borcu varsa başka yerlere de borcu vardır bir iki ay içinde bir adam yanında iki polis ya da jandarmayla gelip arabayı kapınızın önünden çekiciye atıp götürürler siz de o paraya 2 ay binmiş olursunuz

  2. Noterden vekalet vermek demek aracın devrinin sizin üzerine geçeceği anlamına gelmez. Sadece aracı bir başkasına satmanıza yetki verir, aracın borçlarından dolayı satamayacağınıza göre Vekalet vermenin de hiç bir anlamı yoktur. İlan veren kişi açısından da riskli bir durum.

 7. Merhabalar. İki araç sahibi aramızda anlaşıp araçlarımızı takas yapıcaz. ben İstanbul dayım diğer araç sahibi ise İzmir de. Araçları ancak işlerimiz dolayısı ile hafta sonu takas yapabilicez dolayısı ile noter ler hafta sonu kapalı en azından İzmir de kapalı. Benim öğrenmek istediğim ben cuma gününden kendi aracım için diğer araç sahibine vekalet vericem diğer araç sahibi ise cuma günü izmir de bir noterden kendi aracı için bana vekalet vericek. Bu durumda araçlarımızı takas ettiğimizde ben istanbula döndüğümde araç sahibinin benim adıma kendi aracı için verdiği vekalet ile aracı üstüme alabilirmiyim aynı şekilde diğer araç sahibi benim aracım için kendisine verdiğim vekalet ile benim aracımı kendi üstüne alabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.

  1. kendi adınıza verilmiş vekaletle kendi üzerinize araç alamazsınız. vekaleti bir arkadaşınız adına yaptırıp, o arkadaşınızla notere gidip üzerinize alabilirsiniz. yani aynı belgenin sağını ve solunu sizin imzalamanız mümkün değil. vekaleti başkası alıp size satışını yapacak. aynı durum tersi için de geçerli.

 8. selam benim bi sorum olacak 2008de bi arac aldim elimde noter satisim var ben bu aracla aldigim gunden bi hafta sorna kaza yaptim araci yedi emin deposuna kapattilar ben ruhsati cikarmamistim araci yedi emin deposundan 2013 senesinde almislar aracimi yeni buldum ama aracimi bana geri vermiyolar ne yapabilirim

 9. admin

  ben istanbulda oturuyorum, bursadan cekme belgeli arac alabilir miyim? bursadan aldigim araci, istanbula getirip burada muayeneye sokup tekrar trafige cikarabilir miyim?

 10. Merhabalar, ben bandırma da oturuyorum bizim motorumuz çalındı. Daha sonra susurlukta bulunduğu haberi geldi ancak ruhsat sahibi babam ve eskişehirde çalışıyor. Şimdi emniyetten motoru teslim almak için anneme ne şekilde vekalet verebilir Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Notere gidip durumu anlatın, size bir metin hazırlarlar.

   Benim tavsiyem geniş kapsamlı bir vekalet versin.

   örn: her türlü motorlu taşıt emniyet işlemleri , ruhsat işlemleri, araç muayene işlemleri gibi gibi ifadeler olsun

 11. Merhabalar bana verilen sınırsız satış vekaleti ile, başka birisine vekalet verebilir miyim.?

 12. merhaba. başka bir ildeki galeri ile araç takasında anlaştık. bendeki aracı ona verip , üzerine para ekleyip başka bir araç alıcam . benden satış için vekaletname istiyor. riskli midir ? nelere dikkat etmem gerekiyor acaba ?

  1. Hocam galeriye hiç bir zaman güven olmaz.

   Senin arabayı kendileri satarken fatura kesmemek için üzerlerine almayıp vekalet istiyorlar.

   Senin arabayı satmayıp birine kiralasalar, onlarda suç işleyip kaçsalar, polis dönüp dolaşıp seni bulur. senin başın ağrır.

   en güzeli vekaletle galeriye araba verme, noter satışı talep et.

 13. merhaba, benim durumum biraz karışık.Benim bir aracım var aracın satışını almadım ve araç şehir dışında. ben aracı satmak istiyorum ama çekme belgesini alıp. ruhsat sahibiyle aynı şehirde ikamet ediyoruz. bana vekalet verse. ben aracın bulunduğu şehire gidip çekme belgesini alıp ve aracın satışını başka birine verebilirmiyim ?

 14. Merhaba;

  ticari aracımı arkadasımın üzerine yapmak istiyorum. Ticari araç olduğu için herhangı bı sorun olur mu ? yanı fauralarım vergi levham da değişmiş olacakmı ?

 15. Babam Kütahya’da ben balikesir değim arabayı satmak için bana vekalet verecek ayni anda noterde olacagiz aracın ruhsatı bende arabayı ben satacağı m araba babamın ustune ben kaç gün içinde bu arabayı satabilir birde rusati bende vekaleten aslı bende olması gerekiyormu yardimci olun lütfen

 16. Merhaba ben daha önce birine vekalet verdim araç satış ile ilgili aracı sattık sonra ben aracı geri aldım sonra işlemler için alım satım ve diğer işler için başkasına vekalet verdim ilk vekalet verdiğim son aldığım aracı satışını yapabilir mi yapabilirse Nasıl iptal edebilirim

 17. Merhaba ben Ankaradayım gazi Antep’te bir kişiye araç sattım ama rehin varmış aracı yeni sahibine verdim vekalet kalkınca noterden bana araç satma vekalet gönder dedi şimdi aynı anda mı noterde Olmamız gerekiyor.

 18. İyi akşamlar başka bi ilden araç almak için birine vekalet verecegim noterde hangi evraklar gerekli bir diger sorum ise araç alımı yapıldıktan sonra ruhsat beni adresimemi gelir yoksa vekalet verdiğim kişiyemi? Şimdiden teşekkür ederim.

 19. merbabalar ben 2500 tl kapora vererek aracı il dışından aldım geldim. daha sonra diğer paranın tamamını internetten parasının tamamını yatırdım oda bana vekalet gönderdi süresiz , notere gittim aracı üzerime almak için, aracın borcu olduğu söylendi , adam haberim yok dedi bana müsade et dedi yatırırım felan dedi fakat adamı ben tanıyom sadece kedi aramızda tutanak imzaladık, burada kötü seneryo ne olabilir benim yapmam gereken nedir, yardımınız rica ediyorum.

 20. mustafa çördükçü

  Merhaba,

  İl dışından araç alımı sağlayacağım aracı babamın adına yapacağım noterden vekaletname gönderimi yapıcam araç babamın üzerinde olacak şekilde bir vekaletname oluşturulmu?

 21. merhaba benim abime çekilişten araba çıktı vekaletname verse bana ben o aracı teslim alabilir miyim

 22. Babam vefat etti üstüne kayıtlı aracı nasıl kendi üstüme kayıt ettirebilirim.sırasıyla nerelere gidecegimi bilmiyorum.aracın muayaneso tam borcu yok yardımcı olursanız çok sevinirim

 23. Arkadaslar ben bir motor alicam motorda baska bi yerde annemin ustune olucak annemde ayvaliga gidemem diyor bunu vekalet gibi baska bi yolla ayvaliga gitmeden halledebiliyomuyuz lutfen acil cevap

 24. merhaba herkese ben abımın uzerıne agır hasar kayıtlı arac alacagım ama baska sehırde aracı muayeneye sokup ruhsat cıkaracagım vekalet ıle bunları abım olmadan ben yapabılırmıyım tesekkurler

 25. Başka bir ilden araç alacağım. işim nedeniyle hafta içi izin alamadığımdan hafta sonu gideceğim. satıcıdanda arabayı üzerime almaya veya satmaya yetkilidir vekalet alsam parasını ödeyip arabayı almayı düşünüyorum. ansak arabayı üzerime alırken aracın üzerinde haciz borç çıkarmı diye endişelerim var. satıcı bana vekalet verirken üzerine borç varkende vekalet verebilirmi. teşekürler

 26. Arabamın satışını oğlumun üzerine yapmak istiyorum ama oğlum kibrista asker nasıl yapabilirim bana yol gösterin acil cvp lütfen .ben başka şehirdeyim oğlum kibrista

 27. Merhaba yurtdisindaki kardesim uzerine araba alabilirmiyim? Suan turkiyede ama araci alacagi tarihlerde yurtdisina cikacak z.. Gitmeden bana vekalet verse araba almamiz mumkun mu? Tesekkurler

 28. Merhaba;
  Annemin Aracını şu anda kullanıyorum ve ruhsatı bende. Annem başka şehirde yaşıyor. Aracı kendi üzerime en kısa yoldan nasıl alabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim.

 29. Merhaba. Ben şehir dışından eşimin adına araç alacağım. Eşim ile birlikte notere gidip bana vekaletname verdiğinde araç almaya gittiğim notere vekaletname asıl sureti ibraz edeceğim bir problem çıkmaz değil mi ? Ayrıca vekaletname için herhangi bir evrak gerekli midir ? Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme