asbisVekâletname ile başka bir ilde bulunan aracı kendi üzerine almak

Başka bir ilde bulunan aracın sizin adınıza alınması gerekiyor.

Bunun için aracı satan şahıs ile sizin alım vekaleti vereceğiniz kişi birlikte bulundukları ilde notere gidecekler.

Siz de bulunduğunuz ilde bir notere giderek aracı satan kişinin yanında bulunan tanıdığınızın TC Kimlik numarasını vererek sizin adınıza araç tescil ettirme vekaleti vereceksiniz. Sadece araç alma yetkisi vermek mümkün veya adınıza araç satışı yetkisi de vermek isterseniz 2 adet de fotoğraf götürmeniz gerekiyor notere. Bu işlemin ücreti maksimum 70 lira. (2014 yılı için)

Daha sonra vekalet verdiğiniz notere bu vekaleti araç satıcısı ve vekalet verdiğiniz kişinin bulunduğu ili ve kaçıncı noter olduğunu söyleyerek oraya fakslamasını istiyorsunuz. Faksladıktan sonra vekalet verdiğiniz kişi bulunduğu noterde evrakları imzalayarak ve noter araç tescil işlemi ücretini ödeyerek aracı sizin üzerinize tescil ettiriyor. Ayrıca vekaletinizde yazması durumunda sizin adınıza devrin yapılığı ilçenin bağlı olduğu emniyetten ruhsatını da alabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken araç satan kişinin gittiği notere ilk olarak faksla gönderilen vekaletle işlem yapıp yapmayacaklarını sormaktır. Zira bazı noterler bu işlemi kabul etmiyor ve vekalet aslını istiyor. 

Ayrıca bu işlem sizin ve onların aynı anda noterde olmanız durumunda gerçekleştirilebilmektedir. Vekalet verdikten sonraki günlerde vekaletin aslı istenilmektedir. Vekaletinizi süreli veya süresiz verebilirsiniz. Vekalet vereceğiniz kişiyi dikkate alarak vekalet metninizi dikkatlice okuyarak hangi işlemler (alış-satış) için vekalet verdiğinizi kavrayın. Daha sonra azilname ile vekaleti iptal ettirip tekrar ücret ödememek için vekaletinizi belirli bir süreliğine verebilirsiniz.