asbisBulunduğunuz ilden Başka bir ilde bulunan birine Vekâletname ile Aynı Anda Araç Satışı Yapmak.

Öncelikle aracı üzerine alacak kişiden farklı birine vekalet vermeniz gerekiyor. Yani vekalet alan kişi aracı kendi üzerine alamıyor.

NOT: Bu yazı ruhsatı sizin üzerinize kayıtlı olan ancak aracınızın, aracı alacak kişinin, aracı sizin adınıza satacak kişinin ve araç ruhsatının başka bir ilde bulunduğu durumlar için geçerlidir. Araç satışının aynı anda gerçekleşmesi için siz ve vekalet vereceğiniz kişi ile alıcı bulundukları noterlere aynı anda gitmeli ve notere bilgi vermelisiniz. Noter sizden aldığı vekaleti karşı tarafa faks veya telefon ile teyit ettikten sonra diğer noter işlemi başlatmaktadır.

Araç ruhsatı sizin elinizde ve siz başka ilde bulunan birine vekalet yollarsanız o kişi aracın satışını yapamaz çünkü satış esnasında noter araç ruhsatını ister. (Çünkü eski ruhsatı iptal ederek geçici ruhsat vermesi gerekiyor.) Dolayısıyla araç ruhsatı sizin elinizde ise satış işlemini eş zamanlı yapamazsınız ancak noterden vekaleti verir vekaletname ve araç ruhsatını vekalet verdiğiniz kişiye ulaştırırsanız işlem gerçekleştirilebilir.

 

Başka Bir İl’de Bulunan Birine Araç Satış Vekâleti için Gerekli Belgeler.

  1. Fotoğraf (bazı noterlerde webcam ile çekim yapılıyor)
  2. Nüfus Cüzdanı
  3. Araç Ruhsat Bilgileri
  4. Vekalet verilecek kişinin kimlik fotokopisi veya bilgileri

Vekâleti Alan Aracı Satmak İçin Vekalet Belgesinin Aslını Almalı Mı?

En çok merak edilen sorunun cevabı.

Eğer Siz bulunduğunuz il-ilçedeki notere gider ve aynı zamanda vekalet vereceğiniz kişi ile aracı satın alacak kişi bulunduğu il-ilçe deki notere aynı anda giderlerse siz vekaleti verip notere faks çektirerek işlemi aynı anda gerçekleştire bilirsiniz. Ancak aracın ruhsatının aracı alacak kişilerde bulunması gerekiyor. Ruhsat belgeleri sizin elinizde ise aldığınız vekaletname belgesi ve ruhsat belgelerini vekalet verdiğiniz kişiye göndererek satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.