Vekâletname ile Başka İl’e Araç Satışı

asbisBulunduğunuz ilden Başka bir ilde bulunan birine Vekâletname ile Aynı Anda Araç Satışı Yapmak.

Öncelikle aracı üzerine alacak kişiden farklı birine vekalet vermeniz gerekiyor. Yani vekalet alan kişi aracı kendi üzerine alamıyor.

NOT: Bu yazı ruhsatı sizin üzerinize kayıtlı olan ancak aracınızın, aracı alacak kişinin, aracı sizin adınıza satacak kişinin ve araç ruhsatının başka bir ilde bulunduğu durumlar için geçerlidir. Araç satışının aynı anda gerçekleşmesi için siz ve vekalet vereceğiniz kişi ile alıcı bulundukları noterlere aynı anda gitmeli ve notere bilgi vermelisiniz. Noter sizden aldığı vekaleti karşı tarafa faks veya telefon ile teyit ettikten sonra diğer noter işlemi başlatmaktadır.

Araç ruhsatı sizin elinizde ve siz başka ilde bulunan birine vekalet yollarsanız o kişi aracın satışını yapamaz çünkü satış esnasında noter araç ruhsatını ister. (Çünkü eski ruhsatı iptal ederek geçici ruhsat vermesi gerekiyor.) Dolayısıyla araç ruhsatı sizin elinizde ise satış işlemini eş zamanlı yapamazsınız ancak noterden vekaleti verir vekaletname ve araç ruhsatını vekalet verdiğiniz kişiye ulaştırırsanız işlem gerçekleştirilebilir.

 

Başka Bir İl’de Bulunan Birine Araç Satış Vekâleti için Gerekli Belgeler.

 1. Fotoğraf (bazı noterlerde webcam ile çekim yapılıyor)
 2. Nüfus Cüzdanı
 3. Araç Ruhsat Bilgileri
 4. Vekalet verilecek kişinin kimlik fotokopisi veya bilgileri

Vekâleti Alan Aracı Satmak İçin Vekalet Belgesinin Aslını Almalı Mı?

ipucu

En çok merak edilen sorunun cevabı.

Eğer Siz bulunduğunuz il-ilçedeki notere gider ve aynı zamanda vekalet vereceğiniz kişi ile aracı satın alacak kişi bulunduğu il-ilçe deki notere aynı anda giderlerse siz vekaleti verip notere faks çektirerek işlemi aynı anda gerçekleştire bilirsiniz. Ancak aracın ruhsatının aracı alacak kişilerde bulunması gerekiyor. Ruhsat belgeleri sizin elinizde ise aldığınız vekaletname belgesi ve ruhsat belgelerini vekalet verdiğiniz kişiye göndererek satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

The Author

12 Comments

Add a Comment
 1. Admin ben noterden aldigim evrakin suresi gecmis ve ben bu sekilde satisini baska birine verebilirmiyim ve napmam gerek

  1. Sorunu net anlatırsanız daha net bilgi verebilirim. Ama sorununuz aşağıdakilerden biriyse;
   1. Noterden aldığınız geçici tescil belgesi olmadığı veya süresi dolduğu için (1 ay geçerli) işlem yapılmadıysa; Aracın ruhsatını emniyetten almanız gerekiyor. (Aracın satışının yapıldığı noterin bağlı olduğu il/ilçede bulunan trafik tescil şubesinden.)
   İlgili Geçici Ruhsat ile araç satışı yapılır mı? Yazısı İçin Tıklayın

   2.Bu yazıda bahsedildiği gibi siz başka bir ilde iken vekalet verip evrak gitmeden satış yapmaya çalıştınız ama gün içinde satış yapmadığınız için süresi dolmasından bahsediyorsanız verdiğiniz vekaleti kargo ile gönderip işlem yaptırmanız gerekiyor.
   3. Vekaleti belirli bir süre için verdiyseniz ve o süre dolduysa yeniden vekalet almanız veya vermeniz gerekiyor.

 2. admin ben araç satışı için vekalet aldım. alacağım aracı muaneye sokup aracı eşimin üzerine yaptıracağım. fakat vekaletnamede süre yazmıyor. sizce bir süre kısıtlaması var mı? ne kadar zamanım var.

  1. Eğer sadece alacağınız araç için vekalet aldıysanız (şahıs adına her türlü araç alış satışı değilde sadece bilgileri yazılı bir aracın satışı için aldıysanız) ve süre belirtilmemişse (1 ay içinde veya şu tarihe kadar diye) süresi yoktur. Fakat bu işler sürekli problem yaşatmaya adaydır. Ertelemeden işlemleri tamamlamanızı öneririm. Zira vekalet ücretinin 2 katını ödeyerek vekaleti iptal ettirebilinir.

 3. Aracin vekaleti bende ve bi baskasina vekalet wermek istiyorum bu mümkünmü

  1. Aldığınız vekaletnamenin metnine bakmak lazım. Devrin Tevkil veya tevkil ile geçen kelimelere bakın. Metinde bu yetki de verilmişse verebilirsiniz.Ben araç vekaletlerinde böyle bir metin görmedim çünkü Alt Vekil tayini özel bir durumdur. Ancak siz noterinize bir sorun yardımcı olmak adına bile olmayacak işler bile oldurulabilir 🙂

 4. Sayın admin araç satışı için notere gittik vekalette soğuk mühür olmadığı için noter satışı yapmadı. Şimdi araç sahibi Van da ben istanbuldayım vekalet vereceği kişide istanbulda vandaki ruhsat sahibi tek başına ordan vekalet verebilirmi burdaki kardeşine

 5. Hocam ben geçici mezuniyet belgesi alıcam okul vekalet istyo başka şehirdeki arkasma vekaleti nasl vereblrm noterden notere faks mı yoksa illaki kargoyla kendim mi gondericem

 6. araç satış vekaleti verdim şuan elimde araçta yok alan kişiye ait bilgide nasıl ulaşabilirim.

 7. Sayın admin. ben hyundai bayisine aracamı takasta kullanarak yeni araç aldım. eski aracımın satışı için bayi yetkililerine noterden satış vekaleti verdim. ancak bayi aracın satışını yapmadan aracı başka birr ilde bir galeriye vermişler. araç hala benim üzerimde gözüküyor. galeride sahibinden sitesinden aracı satış ilanına koymuş. bu durumda yapmam gereken işlemler nelerdir?

 8. merhaba şimdi ben babamın adına araba alacağım babam bana vekalet verse başka bir ilden aracı alabilir miyim ?

 9. Ben başka ilden motosiklet alacağım karşı taraf kargo ile gönderecek bunun devir işlemleri nasıl oluyor bilginiz varsa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme