Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır

Tıkanmış Lavabolar Nasıl Açılır?Evde sorunsallarının başında gelen mutfak, banyo vs. lavabo tıkanmaları ile ilgili basit teknikler.
1. Tıkanıklık için öncelikle lavabonuzu bir pompa yardımıyla açmayı deneyin. Pompaları nalburdan kolaylıkla edinebilirsiniz. Tıkanıklığı açmak için pompanın ağzını lavabonun deliğine sıkıca bastırarak aşağı yukarı hareketlerle sert bir şekilde pompalama işlemini yapın Lavabonuzun üzerinde bulunan taşma deliğini de biz bezle iyice tıkarsanız pompayı kullanırken boruya su ve hava kaçmasını önlemiş olursunuz. Pompalama esnasında taşma deliğine tıkamış olduğunuz bezi de çıkarın ve musluğu bir dakika kadar akıtın. Bu işlemden sonra lavabonuzun tıkanıklığı açılacaktır.
2.  Pompa lavabonuzun tıkanıklığını açmada başarılı olmadıysa borunun su kıvrımındaki tıkanıklığı açmak gerekecektir. Pis su borularının nerdeyse hepsinde bu amaçla konulmuş vidaları görebilirsiniz. Su kıvrımının tam altına bir kova koyduktan sonra vidayı açın. Vidayı açmak için bir metal bir alete ihtiyacınız olabilir. Daha sonra boruya içeri doğru bükülebilecek bir tel sokun. Soktuğunuz tel su kıvrımına eriştiğinde tıkanmaya sebep olan maddeleri tel yardımıyla çekip çıkmasını sağlayabilirsiniz. İşlemi bitirdikten sonra vidayı tekrar sıkıştırın ve musluğu açın. Su bir süre akmaya devam etsin.
3. Lavabonuzdaki tıkanıklık su kıvrımından daha da derindeyse, kullandığınız teli su kıvrımına biraz daha sokarak, borunun düzeldiği yere kadar itebilirsiniz. Böylelikle derindeki pisliği de telle temizleyi başarabilirsiniz.
4. Artık lavaboların ve evyelerin gider kısmında süzgeçler bulunmaktadır. Fakat süzgeçler olmasına rağmen küçük parçacıklar ve kirler süzgeçlerden geçerek borunun tıkanmasına neden olabiliyor. Bu yüzden çaydanlığı ve tabakalarda kalan artıkları lavabonun içinde yıkamamaya özen gösterin. Kullandığınız sıcak yağı lavaboya boşaltmaya mecbur kalırsanız, yağı boşalttıktan sonra gidere sıcak sodalı su dökün. Böylelikle boşalttığınız yağın, borunun içinde donmasını engellemiş olursunuz.
5. Tıkanıklık sonrasında oluşan kirler için lavabonun dibine kağıt havlu yayın. Daha sonra üstüne çamaşır suyu döküp bir saat kadar bekleyin. Durulama işleminden sonra lavabonuz tertemiz olacaktır.
6. Arada sırada da kimyasal lavabo açıcılardan kullanın.

ipucu

 

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme