vakifbank-logo-basitteknik

‘tan Kredi Dosya MAsraflarınızı Geri Alın

Vakıfbanktan Çekilen Kredilere Ait Dosya Masrafları Nasıl Alınır?

Vakıfbank’tan çekilen kredilerden alınan kredi dosya masraflarını geri alma yöntemi hakkında kendim de uyguladığım yöntemdir.

Vakıfbank kredi dosya masraflarını almak diğer bankalara göre sorun çıkarmadan iade eden bir banka olduğu için oldukça basit. İşlem süreci sadece ikamet ettiğiniz ilçeye göre Tüketici Hakem Heyetlerindeki iş yoğunlu ile kararın çıkması arasında doğru orantısı var.

 Vakıfbank’tan Çekilen Kredilerden Alınan Dosya Masraflarını Geri Alma Yöntemi

1. Öncelikle herhangi bir Vakıfbank şubesine kimlik ile müracaat edip daha önce çekmiş olduğunuz (en falza 10 yıl geriye dönük) kredilerden dosya masrafı vb. kesintiler olup olmadığını kontrol ettiriyoruz.(Müşteri Hizmetlerinin dediğine güvenmeyin bana yok demişlerdi ama şubeden çıktı)

2. Eğer varsa bu kesintilerin tutarlarını gösteren ödeme planının örneğini istiyoruz. Eğer kredi çektiğiniz şube farklı ise sizden bu konu ile ilgili olarak çektiğiniz şubeye hitaben bir dilekçe alıyorlar. (Elinizde ödeme planı örneği varsa ve orada masraf görünüyor ise direk olarak o belgeyi kullanabilir siniz.) Bu belgeler için sizden 70 TL gibi bir ücret isteniyor. (bazen istenmeyede biliyor) (2014 yılı için) Bu ücreti ödediğinize dair dekontu da alırsanız bu ücreti de dosya masraflarına ekleyerek geri alabilirsiniz.

3. Kredi masraf kesintilireni ve belge vermek için alınan veya hesabınızdan kesilen tutarı gösteren dekontu (belgeler onaysız veya fotokopi olabilir) aldıktan sonra ikamet ettiğimiz (merniste kayıtlı olduğunuz) ilçe Kaymakamlığında bulunan tüketici hakem heyetine gidiyorsunuz. (2014 yılı için 3.321,17 TL nin üzerinde bir tutar ise Tüketici Mahkemesine)

4. Orada doldurmanız gereken başvuru formu bulunuyordur. (Çaycısında, fotokopi çekeninde, karşısındaki internet kafede vs.) Bu formu doldurarak elinizdeki evrakları 3 er suret çoğaltıyoruz. (Formu internetten indirip doldurup gitmeyin bazen değişiklikler oluyor)

5. Çoğaltığımız 3 sureti ile birlikte hakem heyetine başvuru yapıyoruz. Başvurunuz alınıp numara verildikten  sonra 2 sureti size geri veriliyor ve size kararın çıkacağı ortalama süre veriliyor. (Büyük ilçelerde 3-4 ay sürebilir)

6. Siz aldığınız suretin birini başvuru evrakına yazdığınız banka genel merkezinin adresine iadeli taahhütlü olarak ptt ile gönderiyorsunuz. Kalan sureti de karar çıktığında almak için sizde kalıyor ve saklıyorsunuz.

7. Karar çıktığı zaman başvuru yaptığınız heyete sizde kalan suret ile gidip alıyorsunuz. Bu kararı alarak herhangi bir şubeye gidip başvuruyorsunuz. Orada bir ibraname imzalamanız gerekiyor başka alacak istemeyeceğinize dair.

8. Yatırılmazsa Hakem Heyetinden Aldığınız Kararı İcraya Verebilirsiniz ki yatırıyorlar.