muayene-tuv-basit-teknikAracınıza lpg montajı yaptırdıktan sonra lpg montaj faturasının tarihinden sonra 1 ay içinde muayene vb. işlemleri tamamlayarak ruhsat değişikliği için trafik şubeye başvurmanız gerekmektedir. Bu bir aylık süre muayeneye giriş süresi değil lpg nin ruhsata işletilme süresidir.

Lpg nin ruhsata işlenmemiş olması ile ilgili 2 türlü ceza işlemi uygulanmaktadır.

Birinci durum çoğu kişinin yaptığı lpg montajından sonra muayene tarihine kadar bekleyip (veya yıl sonuna kadar çünkü tankın seri numarasına göre bir sonraki yıla geçemiyor.) lpg yi ruhsata işlettirmemek durumunda herhangi bir kontrol veya kaza anında tespit edildiğinde uygulanan 80 TL civarında para cezası + 10 ceza puanı ve aracın trafikten men edilmesidir. Men işlemi için çekici kullanacakları için onu da ekleyin. Ancak bu durumda montaj faturası yanınızda ve biraylık süre dolmadıysa derdinizi anlatabilirseniz yırtabilirsiniz.

İkinci durumda ise montaj faturasını kestirir ancak 1 aylık süre içerisinde aracı muayeneye sokup lpg yi ruhsata işlettirmez ve bu 1 aydan sonra giderseniz (isterseniz 1 gün isterseniz 1 sene geçsin), trafik tescil şubede işlemleriniz yapılırken size 1 aylık süreyi geçirdiğiniz için aynı ceza uygulanır ancak aracınız trafikten çekilmez. Kesilen cezaları 15 gün içinde vergi dairesi veya ptt ya da internet vergi dairesi veya internet bankacılığı üzerinden ceza makbuzu bilgilerini girerek beyanla ödemeniz durumunda %15 indirim kazanırsınız 😉

Adım Adım Lpg’yi Ruhsata İşletme;

1. Lpg montajı yapan yerden Plan Proje ve Fatura Belgeleri alınır.  (Belgeler için ücret talep etmezler) (Lpg’yi montaj yaptığınız ilde ruhsata işletebilirsiniz.) (Benim aracımın muayenesine daha var ben risk alıp bekleyeceğim dersen dikkat etmen gereken şey tankların seri numaralarından montaj yılı takip ediliyor ve genelde taktırdığınız yıl sonuna kadar süreniz kalıyor aksi durumda tankı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. )

2. Makine Mühendisleri Odasında sızdırmazlık muayenesi yaptırılır. ( 30 TL) (Randevu için;(http://lpgrandevu.mmo.org.tr/)

3. Ek-1 form düzenlettirilir. (montaj yapan yer size tarif eder) (10-15 TL)

4. Egzos muayenenizin tarihi geçtiyse egzoz emisyon ölçümü yaptırıyorsunuz. (30 TL) (Süresi gelmediyse lpg montajı sonrası tekrar egzoz muayenesine gerek yoktur. )

5. Tüvtürkte tadilat muayenesine gidilir. (165 TL) (Sadece randevu ile çalışan şubelerde tadilat ve muayene tekrarı durumlarında da randevu almanız gerekiyor-randevu veren aracı telefon firmaları var ve dakika ücreti pahalı bir fiyattan size 20 dakikada randevu veriyor bu tuzağa dikkat. Tüvtürk ün internet sitesinden ya dakendi müşteri hizmetlerinden randevu alın) (Ücretsiz randevu telefonu;0850 222 88 88– İnternet üzerinden randevu alırken özellikle yeni devir alınan araçlarda hata verebiliyor.) (Ayrıca muayene öncesi aracınızda bir eksik aksam veya durum varsa buraya tıklayarak muayeneden geçip geçmeyeceğini kontrol ederek gidin.) (İlk muayene tekrarı ücretsizdir ve tekrarında sadece daha önceki tespit edilen kusura bakılır.Kusur giderilmezse ilk tekrardan sonraki muayene tekrarı ücretlidir.)

6. Muayeneden geçtikten sonra 1 hafta içinde trafik tescil şubesine ruhsata işletmeye gidilir. (70 TL) (Ruhsat yaprağınızın diğeri eskiyse değişmesi gerekiyorsa +90 TL)

Yukarıdaki durumlarınıza göre maliyeti kendiniz hesaplayabilirsiniz.