Lpg Beyni/ Lpg Tankı Değiştirdikten Sonra Muayene

arac-muayeneLpg Beyni/ Lpg Tankı Değiştirdikten Sonra Muayene Prosedürü

Aracınızın lpg beynini veya lpg tankını değiştirme işlemi yaptıktan sonra aracınızın tekrar muayeneye girmesi gerekiyor. Ve muayeneye gittiğiniz tarihte tank değişimine 1 aydan az süre kaldı ise tankı değiştirmeniz gerekir. (Tank değişim periyodu 10 yıl)

Aracınızın lpg beynini veya lpg tankını değiştirme işlemi yaptıktan sonra muayeneye gitmeden önce lpg servislerinden tadilat raporu ve makine mühendisleri odasından sızdırmazlık raporu alınması gerekmektedir. Lpg tankının ömrü 10 yıldır.  Muayene gidiş tarihinizde 10 yıl dolmasına 1 aydan az süre kalırsa tankı değiştirip tadilat raporu ve sızdırmazlık muayenesi yaptırmaniz gerekiyor.  Lpg li araçta lpg tankı veya beyin değişimi yapmadan araç muayenesinde sızdırmazlık raporu istenmemekdir. Daha doğrusu hafif kusur olarak tespit edilir ama muayenenin kabulüne engel teşkil etmez. Ancak lpg tankı veya beyni değişim yapılmış ise tadilat raporu ve sızdırmazlık raporu istenir. Ayrıca yeni montajlarda istenen başka belgeler için lpg yi ruhsata işletme ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Aksi halde sıvı gaz sistemi onaysız veya yakıt/gaz deposu onaysiz olarak tespit edilerek ağır kusur sayılır ve araç muayeneden geçemez.

ipucu

Muayeneden geçmeyen araçlar için bir ay içerisinden aynı istasyonda (muayene tekrarı için aynı istasyona gitmek gerekiyor farklı bir istasyona muayene tekrarına gidemezsiniz, giderseniz tekrar muayene ücreti ödeyerek baştan komple muayene edilir) muayene tekrarına gitmeniz gerekiyor.  Ilk muayene tekrarı için ücret alınmamaktadır.  Muayene tekrarında sadece ilk muayenede tespit edilen ağır kusurların giderilip giderilmediğine bakilmaktadır.

 

 

The Author

24 Comments

Add a Comment
 1. iyi günler.aracımda lpg tank değişimi yapıldı.(lpg ruhsata zaten işliydi) periyodik muayeneden geçen hafta hafif kusurlarla geçtim. yeni tank bilgileri de muayene sonrası verilen rapora işlendi. Muayeneden sonra montaj tespit raporu da geri bana verildi. Şimdi benim bu belgelerle trafik tescile gitmeme gerek var mı?. Yani tank değişikliğini bildirmek için de trafik tescile gitmek gerekiyor mu? şimdiden teşekkkürler

  1. Teşekkürler. Trafik tescile gitmenize gerek yok. Montaj tespit raporu, lpg/cng ruhsatinizla birlikte aracınızda bulunsun yeterli.

 2. iyi günler! ben aracımı yeni alacağım ve tankın kullanım süresi doldu aldıktan sonra tank değişimi yapacağım tank ruhsata işli yapmam gereken işlemler nelerdir bana yardımcı olur musunuz?

  1. Lpg montajı yapan iş yerlerine giderseniz sizi yönlendirirler. Tank değişir, bir iki belge ve sızdırmazlık raporu alınıp muayene istasyonuna gidilir. Yaklaşık 250-300 TL civarı tank ve şamandıra ücreti tutar. (Şamandıra değişmezse fiyat yarıya kadar inebilir. Fiyat alırken şamandıranın dahil olup olmadığını sorun). Muayene ücreti de belgelerle birlikte 200 TL civarı tutar.
   Tank değişiminden sonra tekrar tadilat muayenesi gerekiyor ama muayene tarihine çok zaman varsa genelde kimse girmiyor. Siz güvenlik açısından tankı mutlaka değiştirin. Yapılması gerekenleri tankı değiştiren iş yeri size izah edecektir.

 3. muayene tarihine 3 ay kala önceden muayene yapiyiyorlarmi birde benim tank 2015 9 ayda bitiyor bu zamandan önce yaptirsam gecermiyim

  1. Randevu alarak süresi dolmadan gidebilirsiniz. Tank tarihi dolmadan 1 ay önceye kadar giderseniz geçebilirsiniz. Fakat tank 10 sene olmuşken ve muayene zamanı da gelmişken değiştirip girseniz sizin emniyetiniz için iyi olur. Tank arızaları aksatmaya gelmez.

 4. admin merhaba. aracımın lpg beyini gaz kaçırması sonunu internetten aldığım faturalı beyini kendim monte ettim. ama korkuyorum muayenede sınıntı çıkarırmı bana.? bilgilendirebilir misiz?

 5. mrb benim tank 2009 da 60 litrelik depo takılı bagajı baya işgal ettiği için depo siparişi verdim 40 litre ince depo geldi o sırada depo dolu olduğu için değişmedim bu esnada muayene zamanım geldi muayeneyi eski depo varken yaptım şimdi yeni depoyu takarsam hangi işlemleri yapmam gerekiyor yada sizin yardımcı olabileceğiniz bi durum yada tavsiyeniz var mı . bu arada yeni depo tamircide ..

 6. merhaba aracımın tüp ömrünün bitmesine 4 yıl var fakat büyük olduğu için tankı değiştirmem gerekiyo ne yapmalıyım … şimdiden teşekkür ederim.

 7. murat çakmakoğlu

  Merhaba iyi günler aracım tüp var ruhsata işli tüp kazan şeklinde ama ben bunu simit yapmak istiyorum ne yapmam lazım yazarmısınız.

 8. İyi günler. Benim sormak istediğim şey Lpg tanklarının üretim yılının mı 10 yılı geçmiş olmaması yoksa motaj tarihini takip eden 10 yıl sonunda mı değiştirilmesi. Sözgelimi 2010 yılında üretilen tank 2013 yılında montajlanmış bu durumda dikkate alınan tarih 2010 yılı mı olur yoksa 2013 mü?

 9. Merhaba..
  Muayenede bagajdaki silindir tanki platform uzerine koymaniz gerekiyor dediler.. bunun icin tadilat projesi gerekiyormu ? (Islemden sonra Sizdirmazlik raporu istediler..)

 10. LPG tüpünün beyni değişti ne yapmamız gerekiyor.Yapılan yerde garanti belgesini almamız yeterli midir

 11. Babamın üzerine kayıtlı lpgli araç için bugün muayeneye gittim. Fakat lpg tankının ömrü dolduğu için değiştirilmesi gerektiği söylendi. Babam 2010 yılında vefat etti fakat araç halen babam adına kayıtlı ve bu zamana kadar gittiğim vizelerde bir sorunla karşılaşmadım. Lpg tankı değiştiğinde fatura ruhsat sahibi görünen babam adına mı kesilecek, kesilirse ne olur, yeniden ruhsata tank değişimini işletmem gerekecek mi, işletmem gerekiyorsa nerede bu adam derler mi?

 12. Iyi günler lpg tankım 8 yıllık 1 ay sonra muayeneye girecem.tankı değiştirmem lazımmı.

 13. Merhaba ikinci el bir araç aldım.lpg vardı üzerinde sahibi bütün işlemleri yaptırmışlar log için fakat en son trafiğe evrakları vermemiş.bir yıl geçti şimdi benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor herkes farkı birşey söylüyor tşkller

 14. LPG tank demiştim LPG ci bi kaç evrak verdi benim şimdi napmam lazım

 15. Araç lpg tankı çok büyük bunu simit tanka çevirmek istiyorum muayeneye 1 sene var ne yapmam gerekiyor

 16. Benim aracin tanki baska aracta gozukuyor ruhsatta simit ama silindir takili muayeneden gecermi 2013 yeni depo

 17. Merhaba aracin lpg gaz beynini degiştirdim sivi gaz sistemi onaysiz diyor ne yapmam gerek..

 18. İYİ GÜNLER DAHA ÖNCEKİ TÜP BEYNİM LANDİ RENZO İDİ ŞİMDİ SİSTEMİ YENİLEDİM O HATA VERİNCE LAVOTA TAKTIRDIM .VİZEDE SIKINTI YAŞARMIYIM NE YAPMAM LAZIM

 19. Ikıncı el lpg tankıni süresi dolmuş tank ile degistirsem muayyenede sıkıntı olurmu proje tadilat gerekirmi gerekirse tadilat proje raporu nerden kaça alabilirim bilen varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

 20. slm benim aracımın muayenesi aralığın sonunda ama vize 2 yıllık tankın değişimine 22 ay bu araca vize yaparlarmı şimdiden teşekürlr

 21. Merhaba, aracımı muayene sokacağım fakat önce lpg tankı değiştireceğim. değiştirdiğim yerden herhangi bir rapor alabilirmiyim yoksa tankı değiştirdikten sonra direk muayene gitsem olur mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme