arac-muayeneLpg Beyni/ Lpg Tankı Değiştirdikten Sonra Muayene Prosedürü

Aracınızın lpg beynini veya lpg tankını değiştirme işlemi yaptıktan sonra aracınızın tekrar muayeneye girmesi gerekiyor. Ve muayeneye gittiğiniz tarihte tank değişimine 1 aydan az süre kaldı ise tankı değiştirmeniz gerekir. (Tank değişim periyodu 10 yıl)

Aracınızın lpg beynini veya lpg tankını değiştirme işlemi yaptıktan sonra muayeneye gitmeden önce lpg servislerinden tadilat raporu ve makine mühendisleri odasından sızdırmazlık raporu alınması gerekmektedir. Lpg tankının ömrü 10 yıldır.  Muayene gidiş tarihinizde 10 yıl dolmasına 1 aydan az süre kalırsa tankı değiştirip tadilat raporu ve sızdırmazlık muayenesi yaptırmaniz gerekiyor.  Lpg li araçta lpg tankı veya beyin değişimi yapmadan araç muayenesinde sızdırmazlık raporu istenmemekdir. Daha doğrusu hafif kusur olarak tespit edilir ama muayenenin kabulüne engel teşkil etmez. Ancak lpg tankı veya beyni değişim yapılmış ise tadilat raporu ve sızdırmazlık raporu istenir. Ayrıca yeni montajlarda istenen başka belgeler için lpg yi ruhsata işletme ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Aksi halde sıvı gaz sistemi onaysız veya yakıt/gaz deposu onaysiz olarak tespit edilerek ağır kusur sayılır ve araç muayeneden geçemez.

Muayeneden geçmeyen araçlar için bir ay içerisinden aynı istasyonda (muayene tekrarı için aynı istasyona gitmek gerekiyor farklı bir istasyona muayene tekrarına gidemezsiniz, giderseniz tekrar muayene ücreti ödeyerek baştan komple muayene edilir) muayene tekrarına gitmeniz gerekiyor.  Ilk muayene tekrarı için ücret alınmamaktadır.  Muayene tekrarında sadece ilk muayenede tespit edilen ağır kusurların giderilip giderilmediğine bakilmaktadır.