Aşağıçiğil Şifalı Kumdöken Suyu

Kumdöken Suyu Piknik Alanı

Konya ili Ilgın ilçesi Aşağıçiğil Kasabasında  (yeni Çiğil Mahallesi) bulunan Kumdöken suyu bölge halkı ve çevrden gelenler tarafından şifalı olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktadır. Suyu kullanan bir çok kişi faydasını gördüğünü söylemekte ve kullanmaya devam etmektedir. Su özellikle böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Su ile ilgili biyometrik verilerle ilgili bilgi edinebilirsem onları da paylaşacağım. Ama şuana kadar suyun faydalı olduğu ile ilgili düşünceler tamamen kişilerin kendi görüşleri ve beyanlarıdır.
Son olarak bir yakınım yaklaşık 5 ay önce böbreğinde 3×3 boyutunda bir kist tespit edilmesi sonucunda yaklaşık 500 km öteden Aşağıçiğil de bulunan kum döken suyundan doldurup götürdü ve 4 aydır bu suyu kullandı. İlk başladığı zaman idrar esnasında yanma acısı meydana geldiğini söylüyordu ama zamanla bu da geçti. 4 ay sonunda yapılan ölçümde söz konusu kist’in 3×3 den 2.1 gibi bir boyuta küçüldüğünü ve tedaviye devam ettiği dahiliye uzmanının bunun az görülen bir durum olduğunu  söylemiş.
Bunun gibi farklı vaka örnekleri mevcuttur.

Bununla birlikte sağlık konusu kişiye özel durumlar içerebilir ve bu yazımız sizin için bir tedavi yöntemi olarak sunulmamaktadır. Sadece bilgilendirme amaçlı olup yolunuz düşerse gezip görüp deneyebilirsiniz. Suyun bulunduğu yer piknik alanı olarak düzenlediği için gitmişken ormanın mis gibi havası içinde pikniğinizi de yapabilirsiniz.

Ilgın ilçesinde aynı şekilde kaplıcalar vardır oradan yaklaşık 25 km kadar bir yol giderek ulaşabilirsiniz. Bu noktadan geri dönmeden Konya veya Isparta- Antalya istikametine de gidebilirsiniz.

Nasıl  Ulaşırım
Kumdöken suyu Ilgın ilçesinden Aşağıçiğil e giderke(Ilgın – Beyşehir  Yolu) 25. Km lerde sağ tarafınızda kalır. Büyük tabelası vardır ve görürsünüz. Anayoldan yaklaşık 1.5 km yukarı kaldırım taşları ile yapılmış yoldan çıkabilirsiniz. Kış şartlarında kar varsa çıkmanız zor.

Son olarak google earth konumunu ekliyorum.
Kumdöken Mesire Yeri diyerek google eart e arama yapın yada asagidaki linke tıklayarak google haritaları ile açın

42620 Konya

Google eart ile açmak için tıklayınız

Kumdöken Mesire Alanı Fotoğrafları

ipucu

 

Kumdöken suyu piknik alanı

 

Kumdöken Suyu Piknik Alanı

 

Gelin kayalıkları Kumdöken suyunun manzarası

 

 

 

 

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme