Çakma ve Gerçek Note 4 Farkları

Orijinal Samsung Galaxy Note 4 ile Çakma Note 4 Farkları Nelerdir?

gerçek-ve-çakma-Galaxy-Note-4-basit-teknikBildiğiniz gibi Samsung Galaxy Serisi cihazlar android işletim sistemi kullanmaktadır. Android işletim sistemi ise açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için sistem olarak üreticiler tarafından kendi ürettikleri cihazlarda da kullanabiliyorlar. Geliştirdikleri üretim teknolojileri sayesinde de herhangi bir cihazı kasa olarak neredeyse birebir olarak üretebilmekteler.

Fakat klon cihaz üretmekteki amaçları kullanıcılara aynı cihazı daha ucuz fiyata sunarak cezbetmek olduğu için maliyeti düşürmek her ne kadar dış görünümü iyi yapsalar da kalite ve standartlar bakımından oldukça düşük seviyede cihazlar ortaya çıkmaktadır.  Örneğin sağlık açısından oldukça önemli olan SAR değerleri orijinal cihazlarda kabul edilebilir standartlarda sunulurken bu tür replika veya fake veya çakma diyebileceğimiz telefonlarda oldukça yüksektir. Kısaca Gerçek ve Çakma Samsung Galaxy Note 4 arasında olabilecek farklara göz atalım. Çakma cihazların farklı modelleri olabilir, onun için önemli olan orijinal cihazın özellikleridir.

Öncelikler daha önce akıllı telefon kullandınız ise veya cihazın orijinalini gördünüz ise çakma bir telefonu elinize alıp biraz kurcaladığınız da kolayca anlayabilirsiniz. Bunun yanında eğer alacağınız cihaz çok ucuz ise sahte olma olasılığı çok yüksektir. (Veya çalıntı ya da arızalı olabilir.) Aynı zamanda note serisi olduğu için S-Pen den direk anlayabilirsiniz.

ipucu

gerçek-ve-çakma-Galaxy-Note-4-basit-teknik

 

Çakma ve Gerçek Note 4 Farkarını anlamak için karşılaştırmaların sadece bir tanesiyle karar vermeyin.

 1. Ekran Kalitesine Bakın; Gerçek Note 4’ün ekran kalitesi oldukça iyi, renkler canlı ve hızlıdır. (parlaklık ayarını kontrol edin.) Bunun yanında çakma cihazların ekranları donuk ve parlaklığı az olur.
 2. Ekran Kenarı Kalınlıklarına Bakın; Orjinal Galaxy Note 4 ekran kenarları incedir. Sahte cihazlarda ekran kenarı biraz daha fazla olabilir. (Birebir olan da var)
 3. Samsun Logosunu Kontrol Edin; Orijinal Samsung Galaxy Note 4 lerin logosuna dokunduğunuzda hissedemezsiniz. Camın altında gibidir. Sahte cihazlar da ise logo kabartma veya etiket olabilir.
 4. Home Tuşuna Bakın; Ses açıp kısma, home tuşu, kapatma tuşları sahte telefonlarda boşluklu-oynak olabilir. Orijinal note 4 de kasa ile birebir oturmuştur.
 5. Sensörleri Kontrol Edin; Gerçek note 4 konuşma sesi hoparlaörünün dibinde 2 sensör ve biraz sağında ön kamera vardır. Sahte cihazlar da farklı olabilir.
 6. Ekran Malzemesini Kontrol Edin; Ekran üzerinde elinizi gezdirin, gerçek note 4 ekranı sert ve kaygan bir yüzeye sahiptir. Sahte cihazların ekranları plastik gibi ve mat bir dokunma hissi verilebilir.
 7. S-PEN’e Bakın; Gerçek Note 4 cihazının S-PEN’i (Kalemi) plastik, hafif ve uç kısmına doğru 1 cm uzunlukta bir tuş vardır. Bu tuşa kalemi ekrana yaklaştırıp uzun bastığınız da s-pen menüsü çıkar (Air-View Açık Olmalı) Çakma note 4 kalemleri demirden veya kalın uçlu olabilir. Orijinal note 4 kaleminin ucu ince ve esnek bir yapıdadır, parmakla kalem ucuna dokunursanız kalem ucu kalem içine doğru hafiften girip çıkabilir. Ayrıca orijinal note 3 ve 4 lerin kutusunda yedek s-pen kalem uçları bulunmaktadır.
 8. Kameraları Test Edin; Gerçek Samsung Note 4 ün arka kamerası 16 Mp ve ön kamerası 3,7 Mp dir. Fotoğraf ve Video çekimleri oldukça kalitelidir. Çakma cihazların kamera kalitesi düşüktür.
 9. Arka kapak malzemesini kontrol edin; Note 4 arka kapağının düş yüzeyi note 3 ün aksine yumuşak bir his uyandırmaktadır.
 10. Bilgisayarınıza Bağlayın; Samsung Kies uygulamasını bilgisayarınıza yükleyerek telefonu bilgisayara bağladığınızda cihazın kimlik bilgileri gösterilir.
 11. Samsung Gizli Ayar Kodlarıyla Telefonu Test Edin; Samsun Galaxy cihazlar için varolan kodları girerek kodların çalışıp çalışmadığından cihazın gerçek veya çakma olup olmadığını test edebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar;

 1. Özgül Emilim Oranı
 2. Fake and Real Note 4
 3. Samsung Galaxy Note 4

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme