Everest HD Stream DVB-S1/S2/PVR USB TV Box İnceleme

 Everest DVB S1/S2 HD Stream USB TV Box İnceleme ve Kurulum, Kullanım, Driverları Hakkında Bilgiler

everest-hd-stream-dvb-s1-s2-usb-uydu-alici_kurulumUsb Dvb cihazları arasında uygun fiyat ve s2 (hd) özelliği ile dikkat çeken Everest Dvb S1-S2 Hd Stream Usb Tv Box cihazı hakkında kısa bir inceleme ve kurulum driver hakkında bilgiler.

 

 

 

 

 

Öncelikle ürününü isminde bulunan kısaltmalar ve ne amlamlara geldiklerinden başlayalım.

DVB :

Digital Video Broadcasting (Sayısal Video Yayını) anlamına gelmektedir.

S veya S1:

S: Satellite (Uydu)

Kısaca S ; Q-PSK (Quadrature – Faz Kaydırmalı Anahtarlama) modülasyonlu ve 576i/p SD (Standart Çözünürlük) ye kadar yayınları alabilen cihaz.

S2:

Satellite (Uydu)

8PSK modülasyonlu ve 1080i/p çözünürlüklere kadar yayınları alabilen cihaz.

HD STREAM:

High Defination: Yüksek Çözünürlük

Stream: Akış

PVR:

Personel Video Recorder yani Kişisel Video Kaydedici anlamına gelmektedir.

Kısacası cihazımız  Everest HD Stream DVB-S1/S2/PVR USB TV Box

Yüksek Çözünürlüklü Veri Akışına sahip, Standart ve Yüksek Çözünürlüklü Sayısal Video Yayınlarını yayınları alabilen, Yayınları Kaydedebilen, USB bağlantılı TV kutusu.

Cihaz sadece usb üzerinden bilgisayara görüntü aktarmaktadır. Direk Tv ye bağlanma ve pc ye bağlanmadan radyo vs dinlemek için üzerinde hoparlör yoktur. Ürün Sd kanallarda gayet stabil hd kanal geçişlerinde bazen kararsız kalsa da fiyat-performans açısından oldukça makul.

 

1. Tasarım

Cihaz USB port bağlantılı olduğu için özellikle taşınabilir bilgisayar kullanıcıları için ideal boyutta. Laptop çantasına rahatlıkla sığabiliyor. Ayrıca masaüstü bilgisayarlara da aynı şekilde usb üzerinden bağlantı yapılabilir. USB harici bağlantı imkanı yok. Cihaz üzerinde düğme yok, 1 adet kırmızı led lamba ve 1 adet IR kumanda alıcısı var ve herhangi bir durumda yeşile dönmüyorlar. Üzerinde düğme yok. Sadece adaptör, usb-out ve lnb-in soketleri var. Cihaz hafif. Kızılötesi (IR) kumandası da küçük ve kullanışlı.

2. Kutu İçeriği

Kutu içerisinden cihazın kendisi,IR uzaktan kumandası, usb bağlantı kablosu, adaptör ve kurulum cd si (driver ve progdvb programı mevcut) ile kullanım klavuzu mevcut.

3. Program ve Driver Kurulumu

Kutu içinden çıkan cd de bulunan driver ve prog dvb programını bilgisayarınıza sorunsuz yükleyebilirseniz ve cihazı bağladıktan sonra cihazı bilgisayar tanırsa problem yok, diğer adıma geçebilirsiniz.

Cd içerisinden çıkan program cd sinde IR kumanda için program mevcut.

ipucu

Fakat problem çıkarsa farklı dvb programları kullanabilirsiniz.

Dvb programı olarak: Prog Dvb, Dvbviewer, Dvb Dream, Alt Dvb gibi programlar mevcut. Bunlardan en tavsiye ettiğim Dvbviewer programıdır.

Bilgisayarınızın cihazı tanıyıp tanımadığını anlamak için cihaz usb ile bilgisayarınıza bağlı iken;

Bilgisayarım –>Sağ Yık –> Özellikler –> Aygıt Yöneticisi –> Sağ tık –> Donanım değişikliklerini tanı seçeneklerini seçin ve işlem bittikten sonra, Ses, Video ve Oyun Denetcileri sekmesi altına bakın. Dvb S2 adında veya driver e göre farklı isimle görünüyorsa cihazınız tanınmıştır. Orada yok ve üst bölümlerde sarı ünlem simgeli usb stick, tanınmayat aygıt vs isimleri görünüyorsa tanınmamıştır. Ayrıca driver yüklemelerinden sonra pc nisi yeniden başlatıp denemeniz daha sağlıklı olur.

Cihazın bilgisayar tarafından tanınması (driver) ile ilgili problem yaşıyorsanız. Linkteki driverleri deneyin;

1. Geniatech HD Star TV Box Driver  (5 MB, V 1.0, Win2K/WinXP/Vista/Win7)
2. Terra Tec Driver  (WinXP/Vista/Win7/Win8)
3. Geniatech T230  (Windows 8 uyumlu + kumanda programı)

4. X3M Dvb S2 Driver

4. Bağlantıların Yapılması

1. Uydu anteninizin LNB sinden gelen anten kablosunu (LNB ve kabloların HD yayınlar için olanları var buna dikkat) cihazın arka kısımdaki girişine bağlıyoruz.

2. Adaptör bağlantısını yapıyoruz.

3. Usb bağlantısını yapıyoruz.

5. Kullanım

1. Dvb programını açın.

2.Uydu taraması yapın

Kanal Listesi (Channel List) veya Settigs bölümünden Sat, Satallite gibi belirtilen bölümden Turksat 2a,3a,4a uydusunu seçin ve tarama yapın. Frekans olarak normal uydu alıcılardaki frekansları kullanabilirsiniz. Veya cihaz otomatik tüm frekansları tarayabilir.

6. Muhtemele Sorunlar – Öneriler

1. Uydu anteninizden sinyal geldiğine emin olun.

Bağlantınızı normal uydu anteni ile test edebilirsini. Aldığınız sinyal seviyesini ve kaliteyi maksimum seviyeye gelecek şekilde ayartlayın.

2. Bilgisayarınızın Cihazı gördüğüne emin olun

Bilgisayarım –>Sağ Yık –> Özellikler –> Aygıt Yöneticisi –> Sağ tık –> Donanım değişikliklerini tanı seçeneklerini seçin ve işlem bittikten sonra, Ses, Video ve Oyun Denetcileri sekmesi altına bakın. Dvb S2 adında veya driver e göre farklı isimle görünüyorsa cihazınız tanınmıştır. Orada yok ve üst bölümlerde sarı ünlem simgeli usb stick, tanınmayat aygıt vs isimleri görünüyorsa tanınmamıştır. Ayrıca driver yüklemelerinden sonra pc nisi yeniden başlatıp denemeniz daha sağlıklı olur.

3. Bilgisayarınızın USB portlarının çalıştığından emin olun.

Bilgisayarlarda bazen, akım kaçırma vb. durumlardan dolayı usb portlarında sorunlar olabiliyoru. Cihazınızı başka bilgisayarlarda test edin.

 

Kaynaklar;

1. http://forum.donanimhaber.com/m_48972212/tm.htm

2. http://forum.donanimhaber.com/m_35269159/tm.htm

3. http://forum.donanimhaber.com/m_93231237/tm.htm

4. http://www.geniatech.com/pa/hdstar.asp

 

 

The Author

1 Comment

Add a Comment
  1. Arkadaşlar bu cihaz işlemlerini pc üzerinden yapıyor sanırım !,fakat gerekli sistem özellikleri kendi sitesinde bile olmayan bir cihaz pc nin sistem ve güç tüketimini artırmazmı ?,zaten içine taktığımız kartların bir çoğu sistemi çalıştırıp kendi seyreden tembel kartlar !,harici olmasının avantajlarından ilki pc ye yük bindirmemesi değilmidir ?,dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme