Fabrikasyon Kalın Boya Nedir?

Kalın Boya Test Sonucu

Kalın Boya Test Sonucu

Fabrikasyon kalın boya (boya mikronu kalınlığı) bazı sıfır araçların fabrika çıkışında normalden daha kalın boyanması durumudur.

Bu durumda araç orijinal olabilir ama tüm parçaları boya ölçüm cihazı ile ölçüldüğü zaman normal boya kalınlık değerlerinden daha fazla boya kalınlık değerine sahip olduğu görülür. (Sadece bazı parçaların da bu durum varsa sonradan boyama işlemi yapılma ihtimali de var ama tüm kaporta aksamı aynı şekilde sonuç veriyorsa durumun fabrikasyon olduğuna kanaat getirilebilir)

Fabrikasyon Kalın Boya Nedir?

Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte hemen hemen her marka araç da karşılaşılabilinecek bir durumdur. Yaptığımız araştırmalarda bu tür araçların fabrika da imalat aşamasında 2 kez boyandığı sonucu ağırlıklı olarak ortaya çıkıyor. Standart bir aracın boya kalınlığı ortalama 120 mikron civarında iken (aracın farklı parçalarında farklı standartlar ve farklı araçlarda da farklı standartlar vardır) bu standartların iki katına yakıt boya kalınlıkları çıkmaktadır.
Bu durum genelde sıfır alınan araçların satılmak istendiği zaman test yapılmaya götürüldüğünde anlaşılmaktadır. Bazı müşteriler problem etmemesine rağmen baĞzı alıcılar bu durumdan dolayı aracı almaktan vazgeçebilmekte veya satıcıdan fiyat düşürmesini isteyebilmektedir. Bahsettiğimiz olay aracın komple olarak kalın veya 2 kat boyanması durumudur.

Fabrikasyon Kalın Boyalı Araç Alınır Mı?

Fabrikasyon kalın boyalı aracı alıp almayacağınız ile ilgili olarak kimse size net bir cevap veremez. Çünkü ülkemiz ikinci el piyasasında boya olayına bakış açısı normal. Siz eğer bu şekilde olan bir aracı almak istiyorsanız ya da almaya niyetlendiniz ise öncelikler profesyonel olarak bu işi yapan test merkezlerine aracı götürüp test ettikten sonra aracı kendi servisine götürün ve durumun bu şekilde olduğundan (yani aracın kaportasında herhangi bir düzeltme vs. hasardan dolayı bunun meydana gelmediğini, boyanın fabrikasyon olduğunu) emin hale gelin. Fakat satarken yaşayacağınız durumu da göz önünde bulundurun.

Fabrikasyon Kalın Boyalı Araç Alırsam Satarken Problem Yaşar Mıyım?

ipucu

Bu durumla ilgili forumlarda yazılanları okuduğumuzda mağduriyet yaşayan da hiç problem yaşamadan aracını satan da olduğunu görebiliyoruz. Olay sadece aracı satan ve alan kişi arasında bir güven meselesiyle çözülebilir. Eğer aldığınız kişiyi tanıyor ve itimat ediyorsanız, test ve servis vb. yerlerde de durumu teyit ettirdiniz ise alıcılar açısından bir problem yok. Satarken de aynı durum söz konusu.

 

 

Yararlanılan Kaynaklar;

  1. Sıfır Focus Çift Boya Çıktı
  2. Fabrikadan Çıkmadan Çift Kat Boyanan Arabalar
  3. Orijinal Boya Kalınlığı
  4. Şahsi Tecrübeler

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme