kantin-ihalelerine-nasil-girilirMeb’a bağlı okullarında bulunan kantin ihalelerine girebilmek için Kantincilik Üzerine “Ustalık belgesi” veya bunun dengi sayılan “Kantin İşyeri Açma Belgesi” almanız gerekir.

 

 


Kantin İhalesine Girmek İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

 

Meb’ a bağlı okullarda bulunan kantinlerin işletilmesi için açılan ihalelere katılabilmek için kantincilik mesleği ile ilgili bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bunlar “Ustalık Belgesi” , “Kantin İş Yeri Açma Belgesi” , ” Kalfalık Belgesi” ve “İş Yeri Açma Belgesi” dir. Bir ihaleye girmek için bu belgelerden birine sahip olmanız gerekmektedir. Fakat bu belgeler arasında bir hiyerarşi vardır ve İş Yeri Açma veya Kalfalık Belgesi ile ihaleye katılan biri ihaleye Ustalık veya Kantin İş Yeri Açma Belgesi ile katılanlar olması durumunda ihale dışı kalmaktadır.

Kantin Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kantin Ustalık Belgesi adında da anlaşılacağı üzerine Kantincilik mesleği üzerine ustalaşmış kişilere, Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilen belgedir. Bu belgeyi almanın farklı yolları vardır. Bunlar;

1. Çalışmışlık İle Kantin Belgesi Almak (Hiç Bir Belgesi Olmayanlar)

Kantincilik Mesleğinde öğrenim durumunuz da dikkate alınarak belirli bir süre çalışmış ve bunu da ispatlamış olmanız durumunda bu belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Bu durumda prosedür olarak doğrudan “Ustalık Belgesi” alma imkanı yok dolayısıyla önce “Kalfalık Belgesi” alınıyor daha sonra “Ustalık Belgesi”.

İlköğretim Mezunu iseniz (eski ise ilkokul veya ortaokul);

En az 4 yıl çalıştınız ise “Kalfalık Belgesi” almak için sınavlara girebilir başarılı olmanız durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirsiniz.

En az 9 yıl çalıştınız ise “Ustalık Belgesi” alma hakkınız doğuyor fakat prosedür gereği önce “Kalfalık Belgesi” sınavlarına başvurup aldıktan sonra “Ustalık Belgesi”ne başvuru yapılıyor. Yani direk Ustalık Belgesi verilmiyor.

Lise veya Dengi Okul Mezunu İseniz;

En az 1 yıl çalıştınız ise “Kalfalık Belgesi” almak için sınavlara girebilir başarılı olmanız durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirsiniz.

En az 7 yıl çalıştınız ise “Ustalık Belgesi” alma hakkınız doğuyor fakat prosedür gereği önce “Kalfalık Belgesi” sınavlarına başvurup aldıktan sonra “Ustalık Belgesi”ne başvuru yapılıyor.

Çalışmışlık durumu ile Kantincilik Belgesi almak için;  Öncelikle Mesleki eğitim Merkezine giderek alınan Denklik formu ile daha önce “Kantincilik” üzerine vergi levhası ve kaşesi bulunan kantinde 18 yaşınızı doldurduktan sonra ve askerde olduğunuz süreler haricinde (askerde bulunduğunuz tarihler hizmetten sayılmıyor) çalıştığınız tarihleri yazıp çalıştığınız kantinciden imza ve kaşe alıyorsunuz. Eğer 06.01.1998 tarihinden sonra çalışmanız varsa mutlaka SSK ya da Bağkur lu olmuş olmanız gerekiyor. Kantin işletmesine onaylattıktan sonra kayıtlı bulunduğu meslek/esnaf odasına ve Vergi Dairesine de onaylatmanız gerekiyor. Meslek odasında ve Vergi Dairesinde ilgili tarihlerde kaydı bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Vergi dairesinde verilen beyanlara bakılıyor. Tüm onaylardan sonra tekrar belgeyi Mesleki Eğitim Merkezine götürüyorsunuz. Bu belge yanında mezun olduğunuz okul diploması ve sağlık raporu, fotoğraf gibi diğer istenen belgeleri de götürerek başvurabilirsiniz.

2. Denklik Yoluyla Belge Almak (Mevcut Bazı Ustalık Belgeleri İle)

Elinizda halihazırda;

• AŞÇILIK
• ET VE ET ÜRÜNLERİ İŞLEMECİLİĞİ
• FIRINCILIK
• PASTACILIK, TATLICILIK VE ŞEKERLEMECİLİK
• SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLEMECİLİĞİ
• SERVİS ELEMANLIĞI

 

ile ilgili kalfalık ya da ustalık belgeniz varsa “Kantin İşletmeciliği” ile ilgili olarak dengi belgeyi almak için Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirsiniz. Bu durumda fark dersleri almanız gerekebilir.

 

3. Mezun Olunan Okul/Bölüm Yoluyla Kantincilik Belgesi Almak

kantin-işletme-belgesi-alinabilecek-bölümler

Büyültmek için resme tıklayın

 

Yukarıda bulunan Lise, Önlisans ve Lisans bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar için doğrudan “Kantin İşyeri Açma Belgesi” verilir. Bu belge “Kantin Ustalık Belgesi” ile denk sayılmaktadır. Bu belgeyi almak için yine Mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapılarak sınavlar katılmak gerekiyor. Sınavlar şubat döneminde ve eylül döneminde yapılmaktadır. Tek dönemde başarılı olmanız halinde direk olarak “Kantin İşyeri Açma Belgesi” alınabilir.

 Kantincilik Belgesi Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılıyor.

Sınavlar bir yıl içinde Şubat ve Eylül ayları olmak üzere iki dönem yapılmaktadır.

Başvurular da bu dönemlerin öncesinde yapılabilir.

Başvuru sırasında diploma aslı ve fotokopisi, kimlik, fotoğraf ve sağlık raporu istenmektedir.

 

Yararlanılan Kaynaklar

  1. Denklik Değerlendirmeleri
  2. Nasıl Belge Alabilirim?
  3. Kantin İşletmeciliği Dalı Kalfalık Çerçeve Öğretim Programı