Ahşap Mobilya Temizliği

ahşap-mobilya-temizliği

Ahşap Mobilyalarınız yanlış temizlik yaptığınız için üzerilerindeki cilalar soyulur ve mat bir görünüm sergiler. Bunlardan kurtularak ahşap mobilyalarınızı yeni göstermek mümkün. Sizlere mobilya temizliğinde bilmeniz gerekenleri ve ahşap mobilyalarınızı nasıl temizlemeniz gerekiğini anlatacağım.

Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yeni bir mobilya aldığınızda öncelikle yumuşak temizlik bezi kullanarak temizlemek  gerekir ve tabi deterjanlardan da uzak durmak.
Mobilyalar çamaşırlarınız gibi değildir üç beş kat silmeniz gerekmez. İllede deterjan katmalıyım yoksa rahat edemem diyorsanız  o halde ahşap yüzeyler için olan özel bir ürün kullanmanız gerekir. Suyla doldurduğunuz temizlik kovasına bir miktar ahşap temizleyici dökün. yumuşak bir temizlik bezini iyice yıkayıp olabildiğince sıkın ve silin zaten neredeyse kuru bir bezle sildiğiniz için bekletmeden kurulayın bu sayede su izi kalmayacak ve tertemiz olacaktır.

Matlaşmış Ahşap Mobilyalar için Ne Yapılabilir?

Çizilip matlaşmış eski mobilyalarınızı  yünlü bir beze bir kaç damla zeytin yağı damlatıp ardın kuru bir bezle ovalayarak eski mobilyalarınızı parlata bilirsiniz. Bu yöntemle kapatılmayacak kadar çok çiziklerle dolu ve matlaşmış  ise  ahşap mobilya nasıl parlatılır onu anlatacağım bir sonraki bölümü okumanızı tavsiye ederim.

Ahşap Mobilya Parlatmak için Gerekli malzemeler?

  • Su zımparası
  • Sentetik vernik
  • Fırça
  • Maske( verniğin kokusundan korunmak için, mümkünse açık hava da yapınız)
  • Koruyucu gözlük
  • Eldiven

 Ahşap Mobilyalar Nasıl Parlatılır?

Su zımparası ile yüzeyi iyice zımparalayıp ardından üstündeki tüm tozdan kurtulun.
sonra  vernikleme için kullanacağınız fırçayı iyice ıslatıp kağıdın üzerine bir kaç kez sürerek fazla sudan kurtulun. Bu sayede fırçanın gevşemiş kıllarından kurtularak vernikleme yaptığınız yüzeye yapışmasını önlemiş olursunuz. Zımparalama yaptığınız yüzeye fırça ile verniği uygulayın kurumasını bekleyip aynı işlemi tekrarlayın ahşap bir yüzey için iki kat uygulama yeterlidir ancak bu işlemi ilk kez yapıyorsanız bir kat daha uygulamanız gerekebilir.

Ahşap Mobilyalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aklınızda bulunsun mobilyalarınızı direk güneş ışığından koruyarak mat görünmesini önleyebilirsiniz.
Sehpaların ve yemek masasının üstüne sıcak bardak veya çaydanlık koymadan önce altına bir koruyucu koyarak ta leke olmasını önlemek mümkün. Koruyucu altlık kullanmazsanız sıcak verniğe zarar verdiği için kalıcı bir leke oluşacaktır.

The Author

Gül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme