Akıllı Telefon Özellikleri

el-yapimi-akilli-telefon

Akıllı Telefonunuzu Kaç Farklı Araç Olarak Kullanabilirsiniz?

Hayatımızda vazgeçilmezlerimiz arasına giren ve gün boyu elimizden düşmeyen akıllı telefonları kaç farklı amaçla kullanabileceğimiz hakkında bir beyin fırtınası ve farkındalık hareketi 🙂

Aslında bu cihazlara telefon demek hatalı bir tanımlama. Aslında telefon özelliği de bulunan bir bilgisayar…

Evet. Elimizdeki alet her şeyden önce numarası olan ve numaraları aramamızı sağlayan bir telefon. Hatta bazılar 2 telefonTelefon: Herşeyden önce elimizdeki cihaz bir telefon. Bu onun çoğumuzun cebine girmek için kullandığı bir maske aslında. Bu en önemli özellik bu cihazlara girmemiş olsa bu kadar yaygınlaşamayabilirdi.

Places-server-network-iconİnternet Tarayıcı: Eskiden internete girmek için bir bilgisayarınız, telefon hattınız ve bir modeminiz olmalıydı. Artık bir akıllı telefon yeterli.

 

fotograf-makinesi

Fotoğraf Makinesi: İlk modellerde işe yaramasa da artık akıllı telefonunuzla yeterli düzeyde fotoğraf çekebilecek kameralara sahipsiniz.

 

Eskiden düzgün videolar çekebilmek için böyle aletler almak gerekiyordu.

Video Kamera Aleti: Günümüz akıllı telefonları artık böyle bir alet taşımamıza gereklilik bırakmayacak çekim kalitesine sahip.

 

radyo-nostaljikRadyo: Her markada bulunmasa da çoğu akıllı telefonlarda mevcut. Olmayanlarda da internet üzerinden uygulamalar ile bu özellik kullanılabiliyor.

 

sony-walkman.jpg

 

Müzik Çalar: Ben kasetçalar Walkman çağından geliyorum. Sanırım bundan 100 sene kadar önceydi 🙂

 

Garmin-GPS-Map-76-300x300GPS: Akıllı telefonlara sadece GPS modülünün girmesi bir hem amatör hem profesyonel anlamda bir kaç fonksiyon birden ekledi. Örneğin basit bir navigosyon cihazının yapacağı işten askeri amaçlı koordinat almaya kadar imkan sağlar oldu. Pusulası sayesinde bize büyük ayıyı unutturdu.

ipucu

 

gps_navigatorNavigasyon: Belki kullanmamış olabilirsiniz ama iyi bir uygulama ile akıllı telefonunuz işi sadece yol göstermek olan bir navigator kadar iyi derece yol gösterebilyor.

 

dunya-haritasiHaritalar: Google’ın başlattığı bu projeye ücretsiz ulaşabildiğimiz için artık haritalara ihtiyacımız yok.

 

hesap-makinesihesap-makinesi

 

Hesap Makinesi: Akıllı telefon ile görülmeyecek bir hesap var mı?

 

eski-fener-alman-şavkı

 

El Feneri: Hepsinde olmasa da kamera flaşı olan her telefonu sizi karanlıkta bırakmayacak düzeyde bir el feneri olarak kullanabilirsiniz. Flaş yoksa ekran ışığıyla falan idare edersiniz. Alman şavkı kadar olmasa da yetinin.

 

SONY DSC

Saat: Bir aksesuar harici artık saat kullanmaya gerek kalmadı. Hele benim saatimde horoz sesi var diye hava atma dönemleri bitti gitti. Tabi f91-w’yi kimse bizden alamaz o ayrı.

 

takvim-yaprak

Takvim: Artık yeni yılın yaklaştığını eksildikçe hissettiren, faideli bilgiler içeren, yenilenmiş duvar takvimlerimiz yok.

 

Eklenmeye devam edecek….

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme