Alfa Romeo 147 Varyatör Sorunu

alfa-romeo-varyatör-sorunuAlfa Romeo 147 Varyatör Sorunu ve Arıza Tamiri

Alfa Romeo otomobillerde kronik sorun olarak bilinen bu arıza ve arızanın tamiri hakkında bilgiler.

 

Varyatör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Alfa Romeo otomobillerde Varyatör arızası  aracınızın motorunun dizel motor gibi sesli çalışmasına neden olur. Ayrıca bu arıza aracın düşük devirde hızlanmamasına neden olabilir.

Aracı ilk çalıştırma esnasında hemen gaz vermemek ve 30 sn. kadar beklemek ve ilk 4-5 km de 2500 deviri geçirmeden vites değişimi yapmadan kullanmak Varyatör ömrünü uzatır.

Videodan Varyatör arızası olan bir 156 nın çalışma sesini dinleyebilirsiniz.

ipucu

Varyatör Arızası Tamiri

Aslına bakarsanız Varyatör arızasının nedeni genelde içinde bulunan çok basit bir yayın esneklik derecesinin azalması nedeniyle tam işlevini yerine getirememesidir.  Tamir işlemi de bu yayın ve contanın değiştirilmesi suretiyle yapılır. Fakat varyatorun sökülmesi için özel bir alet gerekmektedir. Varyatorün sökülmesi için triger setinin sökülmesi gerekir. Bir çok usta triger seti sökülmesi durumunda bile triger kayışının değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Bu mantıktan hareketle triger değişimlerinde Varyatorün değişimi veya tamirini öneririz. Sadece Varyatör parça ve değişimi 700 TL civarında bir fiyata mal oluyor. Ancak tamiri mümkün. 20 TL gibi fiyatlara tamirini yapanlar mevcut (sadece Varyatör tamiri, diğer söküp takma işlemleri hariç)

Varyatör söküp takma aleti Varyatör parçasının ekzantirik milinden ayrılması için gereklidir.

Varyatör Tamiri Yaptırabileceğiniz Yerler Hakkında

Bu işlem için maliyet, orjinal varyatör parçası 600 TL civarında iken, tamir işleminde tamir seti.tabir edilen yay ve conta 50 tl & işçilik de 20 tl olarak toplamda 70 & 80 tl ye yani asıl.maliyetinin 1/10 ine

Bu işlemi istanbul ilinde Sportivo oto da yaptırabilirsiniz. (0216) 575 1298

Farklı illerden Kargo ile göndermek koşulu ile de yaptırabilirsiniz.

İstanbul , ankara ve izmir ilinde tüm alfacilar bilirler ve yaparlar, yalnızca şöyle bir durum var ki bir kez tamir ettirdikten sonra , ikinci kez tamir ettirme olayı tavsiye edilmiyor,

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme