Deri Koltuk Temizliği

 Deri-koltuk-temizligiBir sürü para verip aldığınız deri koltuklar gerçekten de çok asaletli durur ve oldukça zengin bir gösterişi vardır. Özellikle çabuk temizleniyor diye tercih edilen deri koltukların ömrünü uzatmak için onları temizlerken dikkat edilmesi gereken küçük bir kaç nokta vardır. Bu yazımızda sizlere deri koltuklarınızı temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl deri koltuk temizliği yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Deri Koltuk Temizliği için gerekenler

Yumuşak bir bez
Deri temizleyici
Parlatmak için biraz losyon
Gliserinli su ( eczanelerde bulabilirsiniz)

Deri Koltuklar Nasıl Silinir?

Öncelikle bilindik deterjanlar olan ev hanımlarının vazgeçemediği çamaşır suyu, bulaşık deterjanı ve leke çıkartıcılardan mutlaka uzak durulması gerekir. Tüy bırakmayan yumuşak dokulu mikro-fiber bezler ile deri temizleyici özel  deterjanlar ile temizlenmesi gerekir.  Gliserinli su ve özel deri temizleyici suyu karıştırın bezi bu su ile ıslatıp iyice sıkın neredeyse hiç su bırakmayın, hafif nemli bez ile koltuklarınızı ovalayarak silin. Deri yapısı itibariyle yağlı olduğundan sudan çabuk etkilenir ve çok ıslattığınızda çatlamalar olur. Bu yüzden temizlediğiniz bölgeyi tüm koltuğu silmeyi beklemeden kurulamanız gerekir. Aksi halde hem su deriye zarar verir hem de mat bir görüntü oluşur ve dalga dalga olur.
Beyaz ya da krem rengi bir deri koltuğunuz varsa kullanacağınız bezinde beyaz olmasına özen gösterin aksi halde koltuklarınızı boyayabilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra yağlı cilt losyonlarından bir miktar kuru beze sürerek ovalayarak koltuğun tüm yüzeyini dairesel yağlayın ve iyice yedirin başka bir kuru bezle de tekrar silin bu yağlama işlemi hem derinin parlamasını sağlayacak hem de derinin ömrünü uzatacağından  deri koltuklarınızı çok daha uzun bir süre yepyeni kullanabilirsiniz.

Deri koltuklarınızı temizlerken neleri yapmamalısınız?

Sert bezlerden uzak durun. Çamaşır suyu asla kullanmayın. Bol su kullanmayın, bezi iyi sıkın sadece hafif nemli bırakın.

Deri koltukları korumak için ne yapmalıyım

 
Deri koltukları güneşten koruyun
Sadece özel deri temizleyicilerle silin olmadığı zaman beyaz sabun olur
Çay kahve döküldüğü an ihmal etmeden hemen silin çünkü sıcak derinin rengini alır.
Arda bir deri parlatıcı ile silerek derinin nem ihtiyacını giderin.

ipucu

 

The Author

Gül

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme