Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk Temizliği nde Yapılması Gerekenler

Her gün üzerinde oturduğumuz koltuklarımız ne kadar çabuk kirleniyor öyle değil mi.
Ne kadar özenli kullanırsanız kullanın mutlaka üstüne ya çay dökülür ya kahve.  Bilhassa kolçak kısımları baş koyduğumuz için ve ellerimiz yüzünden oldukça çok kirlenir.
Dökülen kahve ve çay lekeleri ise tam bir baş belasıdır sildikçe yayılan bu lekeler yüzünden örtü kullanmak zorunda kalırız. Sürekli bu örtülerle uğraşmak oldukça can sıkar. Her oturup kalkanın arkasından düzeltmek gerekir. Bu sorunları yaşamayan ev hanımı yoktur sanıyorum.

Koltuk Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle leke türüne göre kullanacağınız deterjanı koltuğun görünmeyen bir kısmında denemelisiniz. Renk verip vermeyeceğini görmek için önemli.
Yıkama veya silmeye başlamadan bir kaç saat önce koltuğun tamamını sabunlu suyla ıslatın. Yerleşmiş kirleri yumuşatacağı için daha çabuk temizlenir.
Kullanılmış eski bayan çoraplarınızı kullanın. Bu sayede koltuklarınız yıpranmaz, üstelik diğer bezlere göre daha kolay temizlenir.

Halı yıkama makineniz yok mu?

Eğer bir halı yıkama makineniz olsaydı koltuklarınız için saatlerce uğraşmanıza gerek kalmazdı. Ancak halı yıkma makineniz yoksa üzülmeyin zira bir halı yıkama makinesi hem maliyetlidir hem yılda bir kez kullanacağınız bir eşya olduğu için yıl boyu koyacak yer olmadığından  evimizde istenmeyen bir kalabalıktır. halı yıkama makinesi  yerine sulu elektrik süpürgesi kullanmak yeterli olacaktır.

Koltukları Nasıl Yıkamalıyım?

Peki koltuğumda ki lekelerden nasıl kurtulacağım işte şimdi size bunu anlatacağım. Birkaç saat önceden ıslattığınız koltukları ilk olarak kullanılmış eski bayan çoraplarınız ile  iyice silin. Silme suyuna kalıp sabun katmak yeterli olacaktır. Koltukların rengini almaz ama gene de arka kısmında denemek iyi olur. Pahalı ve zararlı onca temizlik maddesine hiç gerek yok ama kullanmaya alışık olduğunuz bir ürünü de kullanabilirsiniz. Sonra kullandığınız sulu elektrik süpürgesi ile fazla suyu iyice çekin. Yerleşmiş lekeler için aynı işlemi leke çözücülerle tekrarlamak gerekebilir. Fazla suyu süpürgeyle çektiğinizde yayılan lekelerden kurtulacaksınız ve iki üç saat sonra oturmaya başlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit. Artık koltuk yıkamak için havaların ısınmasını beklemeye de gerek yok, lekelerin üstünü kapatmak için örtü kullanmaya da  gerek yok.

The Author

Gül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme