Elektirikli Araç Kullanımında Birleşik Krallık Birinci

Avrupa’nın elektrikli otomobillere yönelik ilgisi yavaş da olsa artıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’nde kaydı gerçekleştirilen elektrikli ve hibrit otomobillerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 36.6 oranında arttı. Elektrikli otomobile geçiş konusunda Avrupa’da başı çeken Birleşik Krallık’ta kaydedilen elektrikli otomobil sayısı yüzde 300 oranında arttı.

ipucu

Almanya’da yüzde 70’lik bir artış gerçekleşirken, Fransa’daki artış oranı yüzde 30’da kaldı. Kıta genelinde kaydedilen hibrit ve elektrikli otomobillerin sayısı ise birbirine oldukça yakın seviyede seyretti. 2014’te Avrupa’da kaydedilen hibrit araç sayısı 36 bin 836, elektrikli otomobil sayısı ise 38 bin 495 oldu. Bu rakam Avrupa’da satılan tüm otomobillerin yüzde 0.6’lık bir kısmını temsil ediyor.

Açıklanan rakamlar, elektrikli otomobillere yönelik devlet teşviklerinin farklı sonuçlar verebileceğini gösteriyor. The Guardian’da yer alan haberde Birleşik Krallık’ta elektrikli otomobillere yönelik teşvik ve vergi indirimlerinin satışların artışında etkili olduğu belirtilirken, benzer teşviklerin uygulandığı Hollanda’da elektrikli araç kayıtlarının yüzde 42 oranında azalması göze çarpıyor.

Updated: 9 Şubat 2015 — 12:41

The Author

sonteknoloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme