Hackerlardan korunmak için 10 madde

En büyük internet sorunlarından bir tanesi olan hackerlar kullanıcıların bilgilerini artık tek tek çalmak yerine şirketlerin bilgilerini çalarak binlerce hatta milyarlarca kullanıcının bilgisine sahip bir bilgisayara sahip olabiliyor. Peki ama hackerlar bunu neden? Nasıl ve ne için yapıyor? Hadi gelin hep beraber bu sorulara yanıt arayalım ve 10 maddede nasıl korunacağınızı açıklayalım.

Hackerlar kullanıcılar nasıl hackliyor?

Bilgisayar sistemlerini baştan aşağı en iyi bilen kişi ve kişilerden oluşur. En basit örnek ile dünyanın önde gelen hacker gruplarından bir tanesi hatta dünyanın en etkili hacker grubu olan Anonim hackerlar ekibi Anonymous her saldırısında milyarlarca dolarlık sistemleri hackliyor ve hackledikleri kullanıcı bilgilerini internet üzerinden yayınlıyorlar. Bunu yapmak için profesyonel olarak bilgisayar kullanmak, kodlama bilmek veya oyun oynamak gibi şeyler yetersiz. Hackerlar bunları nasıl yaptıklarını zaten söyleseler bilgisayar kullanamaz olurduk. Hatta nükleer enerji santralleri bile ele geçirilip dünya yok edilebilirdi.

Hackerlar bunu nasıl ve neden yapıyor?

Aslında iyi niyetli hackerlar olduğu gibi kötü niyetli hackerlar da var. Kötü niyetli hackerlar başkaları üzerinden para kazanmak adına çaldıkları bilgileri dijital sistemlerin ortakları ile beraber paylaşıyor ve sistemlere kayıt edilen kullanıcılar sayesinde daha fazla para kazanmış oluyor. Anonymous bile çaldıkları bilgileri internet üzerinden yayınlıyor ve daha fazla kullanıcının bilgisini çalıyor.

Hackerlardan korunmak için her istediğiniz siteye girmeyin.

Yabancı sitelere girmek yerine güvenli ve bilindik sitelere girin. Örneğin Facebook gibi sosyal medya siteleri her zaman olmasa da diğer sitelere göre çok daha güvenli sistemlerdir. Bu sistemlere her ay milyarlarca güvenlik için para harcanmaktadır

Ağ seçimlerinizi otomatik olarak ayarlamayın.

Şifresiz ağ bulduğunda hemen bağlanması için bilgisayarlarınızı ayarlamayın. Halka açık yerlerdeki Wifi ve internet alanlarından oldukça uzak durmaya ve herhangi bir banka işlemi yapmamaya çalışın. Bu alanlardan yapılacak olan her türlü işlem izlenebilir, hackerlara yakalanabilir. Bilgisayarınızdan bile herhangi bir işlem yaparken güvenlikte olduğunuzu bir virüs programı ile kontrol edin.

Virüs programı yükleyin.

Bilgisayar veya Android telefonlarınıza mutlaka bir adet güvenilir ve binlerce kişi tarafından kullanılan bir virüs programı yükleyin. Bu programlar sistemlerin tamamen korunmasını sağlamaktadır ve sistemler tarafından kullanılacak olan herhangi bir sorun olduğunda sistemlere herhangi bir erişimi virüs programı reddecektir. Virüs programı akıllı telefonların ve bilgisayarların en güvenilen koruma yöntemlerinden bir tanesidir.

Akıllı telefonlardan alışveriş yaparken SSL kullanan sitelerden alışveriş yapın.

ipucu

Herhangi bir alışveriş yaparken SSL kullanan sitelerden alışveriş yapın. SSL kullanan siteler hem daha fazla güvenli sitelerdir hem banka bilgilerini sistem otomatik olarak kimsenin erişemeyeceği bir yerde saklar. Belirli bir gün sonra sistemden alışveriş yapmak istediğiniz telefonunuza gelen 01 nolu işlem kodunu girmeden alışveriş yapamazsınız. 01 nolu işlem kodunu sadece kendi numaranıza geleceğinden dolayı bunlarda herhangi bir kimse ulaşamaz ve güvende olursunuz. Ancak yinede SSL kullanan bir sitede olsa her zaman sitedeki ürünleri dikkatlice incelemeniz gerekecektir.

VPN kullanmayın.

VPN kullanırken bilgiler VPN sahibi tarafından görünür ve girdiğiniz siteler bile VPN sağlayıcısı tarafından kaydedilir. Örneğin herhangi bir şifre girdiğinizde VPN sahibi sizin o an hangi sayıya bastığınızı sistemin ekranında görür ve kaydeder. VPN kullanırken herhangi bir bankacılık işlemi yapmayın ve herhangi bir şifre girmeyin. Devlet sitelerine girerken VPN kullanabilirsiniz ancak diğer sitelere girerken kesinlikle VPN kullanmayın. Yabancı devletlerin sitelerine girmek için sadece bir kere VPN kullanın ve herhangi bir kötü işlem yapmaya kalkamayın.

VPN sizi gizli yapmaz.

VPN kullanan kullanıcı kendinin gizli olduğunu sanar ve her türlü saldırıyı VPN üzerinden yapacağını gizlide olduğunu gizlide olduğundan dolayı onun nereden internete girdiğini bulamayacaklarını sanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var, servis sağlayıcınız da sizleri her zaman takip ediyor, örneğin bugün savcılığa gitseniz şu gün şu saatte hangi siteye girilmiş denildiğinde sizin vpn kullandığınız sistemde kayıtlı olarak göründüğünden dolayı VPN sunucusundan bilgileriniz alınarak sizlerin adresi gibi her türlü bilgisi bulunabilir. Sistemlerde kayıtlı olan herhangi bir bilgiye erişim için öncelikle kullanıcının kendisinin gizli olması gerekmektedir bunun içinde hackerlar tarafından bir programa sahip olmanız gerekmektedir.

Akıllı telefonlarınızın bilgilerini gizleyin.

Akıllı telefonlarınızdan herhangi bir şifre girdiğinizde sistem bu şifreyi kaydetmek için sizlere soru soracaktır. Eğer şifremi sakla derseniz sistem bu şifreyi saklı tutacak ve sizin göremediğiniz yerlere gömecek ve gömdüğü yerlerden siz istediğiniz zaman bu şifreyi otomatik olarak girecektir. Ancak sisteme kayıt ettiğiniz bir şifre ya bir gün telefonunuza bir virüs girerde başkası tarafından çalınırsa? İşte burada yapacak herhangi bir şeyiniz olmayacaktır, zira hackerlar sistemleri profesyonel olarak tarar ve sizlerin ne gibi bir bilgiyi telefonunuzun hangi bölümünde sakladığınızı saniyesinde bulacak bir sisteme sahiptir. Akıllı telefonların en güncel sürümlerinden bir tanesi olan Android ve Apple işletim sistemleri bile zaman zaman güvenlik sorunları yaşamakta ve kullanıcıların şifrelerini değiştirmelerini istemektedir. Bundan dolayı herhangi bir şifreyi telefonunuzun not etme yerinde saklamak bile hackerlar tarafından çalınabilir. Akıllı telefonunuzun not etme yerinde herhangi bir şifre saklıyorsanız bu şifreyi de sistemde otomatik olarak 2x şifrelemeniz gerekecektir. LG G2 modellerinden yola çıkacak olursak sistem otomatik olarak notu eklediğinizde size notu şifreleme imkanı tanır bunu yaptıktan sonra birde telefonunuzun ana ekranına şifre koymalısınız ki güvende notlar saklayabilirsiniz.

Bilgisayarlarınıza şifre koyun.

Bilgisayarlarınıza bir şifre koyarak bilgisayarlarınızın güvende olmasını ve bilgisayarınızın daha fazla korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bilgisayarlarınıza başlangıç şifresi koymak ise koruma yöntemi değildir, en azından basit bir kullanıcı tarafından koruma yöntemi olsa da hackerlar için koruma yöntemi değildir. Bilgisayarın tam anlamıyla korunması ve hackerlar tarafından hacklenememesi için şifrelerinizi daha fazla korumanız için sisteme bitlocker adını verdiğimiz sistem ile şifrelemelisiniz. Ancak dikkat! Sisteme bitlocker şifresi koyduğunuzda Microsoft dahil bu şifreyi unuttuğunuzda şifreyi açamaz ve sabit diskinizin değiştirilmesi veya BİOS parçalarının bilgisayar açılıp kapandıktan sonra parçalarından çıkarılarak takılması sayesinde bu şifre sıfırlanabilir. Bundan dolayı bilgisayarınıza bitlocker şifresi koyacaksanız bu şifreyi asla ve asla unutmayacağınız ve asla ve asla kimsenin göremeyeceği güvenli bir sistemde saklamalısınız. Bir tüyo verecek olursak herhangi bir bulut hesabınızda bu şifreyi bitlocker şifresi yazmadan sıradan bir isim uydurarak saklayabilirsiniz. Bunun için boş bir hesap tercih etmeniz önerilmez. Eğer bitlocker şifresini unutursanız veya herhangi bir kişi tarafından çalınırsa bilgisayarınızı garantiye göndermeniz sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

Bilmediğiniz kişiye bilgisayar vermeyin.

Bilgisayarlarınızı başka kişilerin kullanmasına izin vermeyin. Herhangi bir kişi tarafından bile bilgisayarınızın kullanılmasına izin vermeniz sistemlerinize erişimin kesilmesi gibi sorunlara neden olabilir. Son aylarda internetteki gelişmelerden göreceğiniz üzere her bilgisayar kullanıcı her ay yeni bir saldırı karşısında ne yapacağını bilemiyor ve bilgisayarlarını şifrelemeyle korumak için her geçen gün yeni şifre ve şifrelerle bilgisayarları korunuyor.

Bilgisayar kullandıktan sonra geçmiş kalmasın.

Bilgisayarla oynadınız ve kapatacaksanız ilk önce geçmişi silin. Google tarafından sağlanan Google Chrome uygulamasında kayıtlı şifrelerin kalmasını engellemek ve önlemek adına ilk yapacağınız şey şifrenizi düzgünce sıfırlamak olurken uygulamadan sileceğiniz bilgiler ile beraber bilgilerinizi silebilirsiniz.

Updated: 15 Mart 2015 — 00:38

The Author

Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme