Recovery, Custom, Geri Yükleme, ClockworkMod nedir? Neye yarar?

İlk olarak Windows işletim sistemine sahip herhangi bir bilgisayar kullanıyorsanız ve Android işletim sistemine sahip de bir akıllı telefonunuz var ise bu anlamları Windows bilgisayarınızda ve/veya Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda mutlaka görmüşsünüzdür. Peki ama bunların anlamını neden şimdiye kadar araştırmadınız? Bunu biz değil sizler bileceksiniz bizlerde sizlere bunların neye yaradığını söyleyeceğiz. İlk öncelikle burada yazacağımız haberimizdeki anlamlar diğer eşyalar için geçerli olmayabilir, diğer eşyalarınızda sistem sıfırlamaya kadar varan sonuçlara neden olabilir. Bundan dolayı bu anlamları iyi anlamalı ve kafanıza adeta kazımalısınız. Eğer hazırsanız haydi başlayalım.

Recovery nedir?

Recovery Windows 8 işletim sistemi ile beraber hayatımıza girdi ve Windows 8 bilgisayarlarda neden format cd’si verilmiyor? Sorusunu sormaya neden oldu kullanıcılar adeta bilgisayarlarının ikinci el olduğunu düşünmeye bile başlamıştı. Ancak Recovery aslında format atmanın ta kendisiydi, sadece biraz daha kolayı ve sistemle beraber geleniydi. Recovery demek yani Windows 8 bilgisayarınızın 10 dk gibi kısa bir süre içerisinde format atılmasını sağlamak demek. Peki ama normal bir flash ile format atsam neden daha uzun sürüyor? Recovery sistem sürücüleri gibi sürücüleri bilgisayara gerekecek olan tüm dosyaları bilgisayarın binlerce katman koruması altında kullanıcılara sunulan 15 gb gibi bir alan kaplayan bölümünde bulunuyor. Bu bölümde sisteme format atmasını yani Recovery butonuna basmanızdan itibaren sistem kendini sizin bilgisayarınızı tanıyor ve sistemi formatlamaya başlıyor. Recovery format işlemi sırasında bilgisayarınızdan istediğiniz dosyalar siliniyor istediğiniz dosyalar ise silinmiyor. Recovery sisteminin bu kadar hızlı format atmasında elbette ki dosyaların da etkisi var ancak kısaca Recovery ne diyecek olursanız, Recovery formatlama işlemidir ve format atmanızı sağlar. Recovery bölümü silindiğinde bilgisayarınızın yöneticisi ile konuşmanız gerekecektir.

Custom nedir?

ipucu

Custom adını ingilizceden almış bir kelime ve kelime grubudur. Custom kelime grubu altında birden fazla seçenek ile karşılaşırsınız ancak Android işletim sisteminde karşılaşmış olduğunuz Custom özel demektir. Örneği Android güncellemesi yapacak bir akıllı telefon Stock adı altında yani akıllı telefonu satan kişi tarafından verilen güncellemeye denir. Custom ise akıllı telefona özel olarak sizler gibi kişiler tarafından hazırlanan dosyalara ve yüklenen dosyalara denir. Custom demek kısaca Android işletim sistemi için sıfırdan yeni bir Custom telefon demektir.

Geri Yükleme nedir?

Geri Yükleme recovery gibi bir işlemdir. Geri Yükleme ile beraber bilgisayarınızı aynı recovery yapar gibi sistemdeki dosyalarınızın hiçbiri etkilenmeden bilgisayarınızı sıfırdan formatlayabilir ve sorunları, güncelleme yapabilir ve diğer özellikler ile beraber Windows işletim sistemini kurtarabilirsiniz. Geri Yükleme işlemi Windows işletim sistemi tamamen sıfırlayabilir, Windows işletim sisteminin yarıda işlemi kesmesi durumunda Windows eski sürüme tekrar yüklemeyi deneyecek eğer herhangi bir hata ile karşılaşılırsa tekrardan Geri Yükleme işlemi yapmayı deneyecektir. Geri Yükleme yaparken elektriklerin gitmeyeceğinden emin olamayacağınız için fişleri dikkatlice kontrol edin ve bilgisayarınızın şarj aletinin takılı olduğundan emin olun.

ClockworkMod nedir?

ClockworkMod Android akıllı telefonlar kullanan kullanıcıların bileceği bir sistem menüsüdür. Bu sistem menüsü sistemin açılmadan hemen önce gelmesine ve menüden ROM, ROOT gibi işlemleri yapmanıza olanak ve destek tanır ancak bu destek tanıma sistemin bir yerden sonra risk altına almaktadır. Eğer herhangi bir bilginiz yoksa ki ClockworkMod menüsünü yükleyen kullanıcılar ilk olarak sisteme hemen ROM yüklemek isterler bu işlemi yapmanız yerine daha fazla bilgili kişiler tarafından yapılmasını sağlamalısınız. ClockworkMod ile beraber akıllı telefonunuza yüklemek istediğiniz zip dosyalarını yükleyebilir ancak bu dosyaların akıllı telefonda size yetki vermesi gibi yetki vermesini sağlayabilirsiniz. ClockworkMod yükledikten sonra akıllı telefonunuzun özelliklerinde herhangi bir sorun veya değişiklik olmayacak olsa da kullanıcılara sunulacak olan yeni güncellemelerden yararlanmayacak ve akıllı telefonunuzu garanti dışı kullanmaya devam edeceksiniz. Kısaca ClockworkMod nedir? ClockworkMod kısaca Android işletim sistemine yeni ROM, ROOT başarılı olarak kurmak için geliştirilen bir sistem menüsüdür. ClockworkMod menüsünden yapacağınız özellikler ve diğer özellikler akıllı telefonunuzun düzgün çalışmamasına neden olabilir.

The Author

Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme