Windows 10 format nasıl atılır?

Windows 10 işletim sisteminin zaman zaman yavaşlama sorunlarından şikayet ediyorsanız Windows 10 formatlama zamanı gelmiştir. Windows 10 işletim sistemine format atmak için neler yapılır? Format atarsak neler gider? Dosyalarımı nasıl yedeklerim? Sorularına yanıt arayacağız ve yanıtlayacağız.

Windows işletim sistemi her özelliğiyle beraber kendine hayran bir kitle kullanıcıya sahip. Ancak bazı kullanıcılar Windows 10 işletim sisteminin nasıl format atılacağını bilmiyor.

Windows 10 format atmak için nelere ihtiyacım var?

Bir adet bilgisayar.
Bir adet güç kablosu.
Bir adet mouse.
Bir adet klavye.

Evet, dalga geçmiyoruz. Artık 2010 yılında yaşamıyoruz ve bilgisayarımıza format atmak için herhangi bir ek araca ihtiyaç duymuyoruz. Peki ama Windows 10 işletim sistemine cd olmadan veya cd takmadan nasıl format atacağım? Recovery yani Windows 10 işletim sisteminin içerisinde format cd dosyaları mevcut bu sayede başarılı olarak format atacaksınız. İlk olarak Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda merak ettiğiniz sorulara yanıt verelim.

Dosyalarım gider mi?

Windows 10 işletim sistemi size format atmadan önce hangi diskin format atılmasını ve hangi dosyaların format atılmasını soracak, siz herhangi bir dosya kaybı yaşamak istemiyorsanız burada seçeceğiniz diske dosyalarınızın silineceğinden emin bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Windows 10 sadece full format işleminde size sormadan tüm dosyaları siler.

Dosyalarıma bir şey olursa geri alabilirmiyim?

Maalesef, Windows 10 işletim sistemi format sırasında herhangi bir hata ile karşılaşması sonucunda tüm dosyalara erişim kaybı yaşayabilir erişim kaybı yaşadığından tüm disk silinebilir. Windows 10 işletim sistemine format atmadan önce diskte bulunan dosyaların yedeğini full backup olarak alınız ve harici hard disk veya flash üzerinde saklayınız. Aman dikkat sistem kendini yeniden başlattığında dosyalarınıza erişemeyeceksiniz.

Dosyalarımı aldım ancak format atmaktan korkuyorum, ya yarıda kesilirse ne yapacağım?

Windows 10 işletim sistemi formatı yarıda kesmez, korkmaya gerek olmadığı gibi bilgisayarınızı kapatmadığınız sürece herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ancak bilgisayarınızı yanlışlıkla kapattığınızda Windows yine bir sorun yaşatmadan format işlemine devam eder. Sadece biraz daha fazla beklemeniz gerekir.

Windows 10 format sırasında siyah ekranda kaldı ne yapacağım?

Windows 10 format sırasında siyah ekranda 30 dakika kalabilir, saate bakarak siyah ekran geldiğinde 30 dakika bekleyin bu siyah ekran sorunu nadir de olsa bazı kullanıcıların başına gelen ancak çözümü olan bir sorun. Bilgisayar 30 dk içerisinde siyah ekrandan çıkmazsa bilgisayarınızı HDMİ ile bir televizyon ekranına bağlayın imkanınız yoksa sistemi yani bilgisayarınızı güç butonunda kapatın ve açın. Windows bu adımdan sonra başlangıç onarma işlemi yapacak.

ipucu

Windows 10 işletim sistemi format sırasında çöktü?

Windows 10 format sırasında çökmez korkmanıza gerek yok.

Windows 10 format sonrası neler sorar?

Windows 10 format sonrası kişisel hesaplarınızı girmenizi isteyecek ve bundan başka bir kaç soru daha soracaktır.

Format sırasında şarj biterse?

Dediğimiz gibi Windows 10 işletim sistemini format atmadan önce bilgisayarınızın şarja takılı olduğundan ve şarjının tam olduğundan emin olun, bundan sonra format işlemine başlayabilirsiniz.

Windows format sırasında hangi hatayı verir?

Windows 10 işletim sistemi format sırasında eğer disk alanı yetersiz olsa bile bunun hatasını vermez, ancak Windows 10 işletim sisteminin genel olarak vereceği tek hata bilgisayarın sistem dosyalarının bulunamadığı ile ilgili bir hatadır ki buda format işlemine başlarken sistem tarafından kontrol edilir eğer eksik dosya var ise format işlemine başlamaz. Bunlar dışında herhangi bir hata almanız imkansız gibi bir şeydir.

Sorulardan sonra Windows 10 işletim sistemini formatlayabilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarınızın üst tarafta dediğimiz sorularla beraber uyumlu olduğundan emin olduktan sonra Windows 10 işletim sistemine format atabilirsiniz.

Sırasıyla format adımları.

Yedeklerinizi alınız.
Windows 10 işletim sistemi bildirim menüsüne basın.
All setting yani tüm ayalara basın.
Güncelleştirme ve kurtarma seçeneğine basın.
Bu seçeneğe bastıktan sonra kurtarma seçeneğine basın.
Bilgisayarı formatla seçeneğine basın ve format işlemini başlatın.

Windows 10 işletim sistemi format yaklaşık olarak 2 saat sürebilir, 30 dk içerisinde format işlemi biterse korkmanıza gerek yoktur dosya ve sistem boyutlarına göre süre değişkenlik gösterebilir.

The Author

Teknoloji Haberleri

2 Comments

Add a Comment
  1. Bu sekilde format attim ama %66’da takildi. Durdu ve iptal tusu cikti. Baska secenek olmadigi icin iptal etmek zorunda kaldim. Sonra yeniden başlat secenegine yonlendirdi. Yeniden başlata bastim. Simdi ise baslatilacak bir yazilim bulunmamaktadir diyor. Bilgisayar hic açılmıyor. Lutfen yardimci olun

  2. Abi format atiyodum hata olustu dedi iptal dedi. Sonra acer yazisi geldi aciliyodu siyah ekran geldi driver wasnt shift-ctrl-del cikti tuslara basiyorum yenden aciliyo yine ekran geliyo abi cd de yok nabcaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme