Enerji olmadan 10 saat

Geçtiğimiz günlerde elektrik hatlarında sorun yaşayan Türkiye’de saatlerce elektrikler ülkeye verilememiş ancak saatler sonra elektrik gelmişti. Peki bu neden kaynaklandı? Devlet her ne kadar bunun bir siber saldırı olabileceğini iddia etse de vatandaş siber saldırının bu kadar büyük bir elektrik kesintisi yapmayacağını açıkladı. Bunun üzerine Devletin önde gelen ajansları devlete sürekli sorular sordu ancak devlet herhangi bir yanıt vermedi. Bizi ilgilendiren kısım bu değil. Bir gün kadar süren elektrik kesintisi sonucunda neler olacağını öğrenmiş olduk yani dünyada bizden sonra yaşamın duracağını da görmüş olduk.

Elektrik kesintisinden saatler sonra ulaşım ve iletişim tamamen kesildi. Metro seferleri durdu, elektrik hatlarında yaşanan ve elektrik olduğu zamanlarda elektriksiz çalıştığı düşünülen sistemler bile çöktü. Gerçekten de bazı sistemler elektrik olmadan bir kaç saat enerjisini kendine saklayacak kadar büyük sistemler ancak bu sistemlerde bir gün elbet çökecek.

Enerji şirketleri eğer iki gün enerji vermezse neler olur? Sistemlerin neredeyse %100 elektrik ile çalışıyor zira 10 saatlik kesintide ülke durdu. Biz bu süreyi biraz daha yükselttik 2 günde neler neler olacağını sizlere sıraladı. Olayın üstünden de 2 gün geçti.

1- Ulaşım duracak.

Petrol santrallerinde bile sorunlar yaşayacak olan elektrik iki gün sonra tüm araçlar petrol sıkıntısı çekecek. Enerji verilemediğinden dolayı petrol ofisleri benzini araçlara aktarmak için jeneratörleri kullanacak ve jeneratörler de mazot ile çalıştığından onlarda bir kaç saat sonra hizmet veremeyecek.

2- Su kesilecek.

Su elektrik ile beraber evlerimize kadar geliyor. Su hatlarında da elektrik olmasa da suyu evlere kadar ulaştıran bir sistem çöküntüye uğrayacak ve sular kesilecek. Suların kesilmesi sonucunda ise su ihtiyacı giderilemeyecek.

3- Sinyalazasyon sistemleri çökecek.

Geçtiğimiz günlerde 2 gün önce yaşanan elektrik kesintisinden tam 2 saat sonra telefonlarda şebeke çekmedi hatta o kadar büyük bir olay oldu ki acil durum hattı olan 112 bile aranamadı. 112 bile buna herhangi bir çözüm bulamazken 112 hattının aranmamasının nedeni sinyalazasyon sistemlerinin elektrik kesintisinden sonra bataryalarını tüketmesi oldu. Anladık ki sinyalazasyon sistemleri saniyede binlerce metreküp enerji harcıyorken bataryalarının da 2 saat anca yettiğini ve 2 gün elektrik olmasa ne internet, ne ulaşım, ne bir sağlık ekibine ulaşım sağlanamayacak ve peş peşe ölümler olabilecek.

4- Aküler bitecek.

Evlerde bulunan ve akülü sandalyelerin aküleri şarj olmadığından dolayı ortalam bir akülü sandalye 35 km gidecek ve 35km sonrası elektrik olmadığından aküleri boşaltım yapacak olduğundan dolayı sandalye engelliyi yarı yolda bırakacak. Engelli vatandaşlarımız ise elektrik olmadığından dolayı sağlıklık olan vatandaşımızdan daha fazla sorun yaşayacak.

The Author

Teknoloji Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme