Çinli Süper Güç Adayı: Baidu

İnternet denince bizlerin aklına Google gelsede, dünyanın en kalabalık ülkesi Çinde işler öyle yürümüyor. Çinde internet kullanan herkesin bildiği ve Çin internet piyasasının yarısından fazlasına hakim olan şirket Baidu sadece arama motoru değil, bir çok ücretli ve ücretsiz yazılımlarıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Kurulduğu günden itibaren sürekli güçlenen firma, her gün kendini yenileyerek uygulama ailesini büyütüyor. Artık sadece Çin’in kendisine yetmeyeceğini düşünen Baidu, tüm dünyaya açılmayı hedeflemiş durumda. Tüm dünyaya hitap etmek isteyen Baidu evrensel dil haline gelmiş İngilizce arayüzüne sahip beta uygulamalarını yayınlamaya başladı. Beta sürüm olmasına rağmen ilgi gören, en merak edilen ücretsiz uygulamaları bu yazımızda sizler için inceleyeceğiz. Androidli cihazlar için Baidu Browser, eski yavaşlamış PC’lerimiz için gerekli işlemleri yapan Baidu PC Faster, gerçek zamanlı koruma yapabilen anti virüs programı Baidu Free Antivirus 2013 ve Android telefonlarımız için yeni arabirimler için Baidu Launcher.

Hemen güvenilir arama yapmak için: http://www.baidu.com/

 

Baidu Browser

Baidu’nun Androidli cihazlar için geliştirmiş olduğu Baidu Browser, kullandığı T5 motoru ile yaklaşık yüzde 30’a kadar daha hızlı bir internet gezintisini kullanıcılara sunuyor. Daha kolay bir kullanış sağlamak amacıyla Swype desteğine de yer verilen tarayıcıda, Sports, Video ve Müzik gibi alt kategorilerle kullanıcılara ilgi alanlarına hızlı erişim şansı tanınmış.

Tarayıcıda en önem verilen bir noktada dokunmatik ekranda kullanım kolaylığı olmuş. Bir tarayıcı kullanırken işimize en çok yarayan özellikler, belli dokunmatik hareketler ile kısayollara dönüştürülmüş. Mesela yeni bir sekme açmak isteyen kullanıcının yapması gereken sadece iki parmağını ekranda yukarıdan aşağı doğru kaydırmak. Ancak isteğinize göre klasik yollardan da yeni sekme açabilmeniz mümkün. Bir obje üzerinde zoom in veya zoom out için her cihazda aynı olan iki parmağınızı kıstırıp açma işlemini Baidu Browser de destekliyor ve alternatif olarak ekranın altında konumlandırılmış çubuk ile de zoom işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Baidu Browser yapılan HTML 5 testlerinde 419 gibi yüksek bir puan almayı başarmış. Ama Google Chrome’nin 429, Mozilla Firefox’un da 428 puan aldığını belirtirsek, onları çok ufak bir farkla geriden takip ediyor diyebiliriz. Ancak böylesine yüksek bir sonuç almak basit bir şey değil. Geleceği umutlu olan browseri kullanıken bu farkı hissetmeyeceği kanaatindeyiz.

Tarayıcıda bir şey indirirken internette gezinmeye devam edebilir, inmekte olan dosyalarınıza ayarlar menüsünden erişebilirsiniz. İnternet hızınız düştüğü durumlarda resimlerin yüklenmesini beklemenin ne kadar sıkıcı olduğunu bilen firma çalışanları, gerektiği durumlarda resim yüklenmesini kapatabileceğiniz bir seçeneği uygulamadan eksik etmemiş. Yer imlerini destekleyen tarayıcı, favori sitelerinizle bağınızı koparmamanız için yardımcı olmakla beraber, internette gezinirken tam ekran siteyi görmek isteyenler içinde tam ekran seçeneğini kullanıcılarına sunmakta. Ekran resmi alamayan telefonlarda da kullanılacağı düşünülen tarayıcı, gezinilen sitenin ekran görüntüsünü istenildiği durumlarda kendisi de ekran görüntüsü alabiliyor.

İnternette hemen hızlıca sörf yapmak için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baidu.browser.inter&hl=tr

 

Baidu PC Faster

Baidu PC Faster, yavaşlamış PC’lerinden şikayet eden kullanıcılar için geliştirilmiş, kayıt defteri ve tarayıcı geçmişlerini temizleyen, Pc’nizin başlangıç ayarlarını yönetmenizde yardımcı olan bir uygulama. İstenildiği taktirde PC’niz için en güncel gerekli sürücüleri denetliyor ve donanımlarınızın hızlı çalışması için yardımcı oluyor. Uygulama üzerinden Windows güncellemelerini kontrol edebilir, internet bağlantınız hakkında sorun yaşarsanız düzeltebilirsiniz. Uygulamaya entegre edilebilen, ek olarak ücretsiz 10 adet araç bulunmakta.

Baidu PC Faster, temizliğe başlamadan önce genel bir tarama yaparak bilgisayarınız yavaşlatan tüm program ve seçenekleri denetliyor, ve size bildiriyor. Uygulama sayesinde Windows açılırken başlayan programları düzenleyerek, daha hızlı bir Windows açılışı elde etmek mümkün. Çöp kutusuna atılıp unutulan, bazen küçük bazense çok büyük alanlar kaplayan data atıkları da temizleyerek boş yere harcanan yerleri kullanımınıza açıyor. Her dakika kontrol edemediğimiz ve genellikle normal kullanıcı seviyesindeki insanların bakmadığı arkaplanda çalışan uygulamalarında bilgisayarımızı yavaşlattığını bilen Baidu, gereksiz yere çalışan uygulamaları sonlandırarak, Ram ve CPU üzerinden ağır yükü alıyor. Yapılan işlemler sonucunda uygulama, sizin için neler yaptığını ve bilgisayarınızı hangi işlemler sonucunda ne kadar iyileştirdiğini gösteriyor.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise Speed Up. Speed Up, bilgisayarda yüklü uygulamaları denetleyerek, gereksiz uygulamaları kapatan, bilgisayarınızın başlangıç hızını otomatik olarak arttıran bir özellik. Genelde ileri seviye kullanıcılar arasında sevilmeyen otomatik özelliklere göre gayet başarılı sonuçları tek tıkla alabilmekte. Yaptığı işlemleri size her seferinde göstererek ne kadar çalıştığını belli etmeyi seven uygulama, tabi ki Speed Up kullanıldıktan sonrada normalde bilgisayarınızın açılış süresiyle işlemden sonrasını karşılaştırıyor. Speed Up’ın özelliklerini kurcalayarak belli programları kapatması için manuel komut verebilir, bir sonraki işlemlerde daha başarılı çalışmasına destek olabilirsiniz.

Baidu PC Faster ile kullanabileceğiniz, entegre edilebilen uygulamalar arasında internet hız testi, önemli güncellemeleri test edebilen yardımcı ve dosya öğütücü yazılımlar bulunuyor.

Bilgisayarınızı hemen hızlandırmak için: http://www.pcfaster.com/en/

 

Baidu Free Antivirus 2013

Baidu’nun ücretsiz sunduğu bir diğer yazılım ise Avira gibi farklı motorların birleşimi, gerçek zamanlı tarama yapabilen Baidu Free Antivirus 2013. Adından da anlaşılacağı gibi bilindik anti virüs yazılımı, yüklendiği gibi hızlı bir tarama yapıyor ve internet desteği varsa güncellemeleri denetliyor. İlk adımlar bittikten sonra sizden kapsamlı bir tarama yapmak için sizden izin istiyor. Tarama sırasında bulunan şüpheli ve zararlı nesneler karantinaya taşınıyor. Her anti virüs yazılımında gördüğümüz özelliklerden biri olan, virüs bulaştığından şüphelendiğimiz dosya bölümlerini tarama seçeneği Baidu Free Antivirus’a da eklenmiş.

Anti virüs yazılımı sadece tarama yapmakla kalmıyor gerçek zamanlı korumada yapabiliyor. Internet Explorer için browser koruması sağlayabilen Baidu Free Antivirus, kritik sistem bileşenlerini de sürekli kontrol ederek oluşabilecek zararlı etkilere karşı sisteminizi koruyor. Yazılım bayağı fazla korumacı yaklaşıyor, hatta bilgisayarınıza yeni bir program yüklerken kayıt defterinde yapılan değişiklikleri bile zararlı işlem olarak algılayabiliyor. Bazen sık sık verdiği uyarılar can sıkıcı hale gelse de, uygulamanın amacının bilgisayarınızı korumak olduğu düşünülünce işini iyi yapıyor diyebiliriz. Ancak yine de bu kadar bilgilendirilmeyi, rahatsız edilmeyi sevmiyorsanız kendinize özel ufak ayarlar sonucunda bu güçlü korumayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınıza yüklemek için: http://antivirus.baidu.com/en/

 

Baidu Launcher

Her gün daha da büyüyen akıllı telefon sektöründe bulunan firmalar tarafından tercih edilen Android işletim sistemi her gün daha da gelişmekte. Her yazılımcı Androide yeni bir şey katmak için çabalıyor. Baidu’da bunu dikkate alarak telefonlarının standart arabirimlerinden sıkılan kullanıcılar için Baidu Launcher’i geliştirmiş. Baidu tarafından ücretsiz sunulan yazılım diğer launcher programlarından farklı bir özellik sunmuyor. Ancak gerekbasit ve sade tasarımı olsun, gerekse de kullanım kolaylığı olsun gayet başarılı ve çok iyi bir launcher alternatifi. Telefonunuzu maksimum özelleştirebilmeniz için yığınla duvar kağıdı ve tema sunan yazılım bizce her Android kullanıcı tarafından denenmeli.

Akıllı telefonunuza hemen yüklemek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baidu.launcherin&hl=tr

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme