Whatsaap Nasıl Bulunmuştur?

Günümüz popüler mesajlaşma aracı Whatsaap. Anlık, bedava mesajlaşmanın tesadüf sonucu ortaya çıktığını söylesek şaşırmaz mısınız? Tabi, kısmen tesadüf diyelim. Yapmak istenilen de farklısı yapılmış ve sonuç olarak Whatsaap ortaya çıkmış. Whatsaap’ın kurucuları Jan Koum ve Brian Acton…

Jan Koum; annesine kanser teşhisi konulmuş ve annesine iş görmez raporu verilmiş, yoksul bir genç. İngilizceyi iyi konuşan genç, Amerikan lisesindesi yavan arkadaşlıkları bir türlü benimseyememiş, 18 yaşına geldiğinde de okulda sorun yaratan bir kişi olmuştur. Koum’un dönümü ise; bilgisayar programlamasını öğreten, ikinci el kitap dükkanından programlama alıp, okudukça geri satması ve woowoo hacker grubuna katılması olmuştur. Kimi zaman, Napster kurucu ortaklarından Sean Fanning ile dahi chatleşmiştir. Liseyi zor şartlarda bitiren Koum, Son Jose Devlet Üniversitesine girmiş ve Ernst & Young’da güvenlik denetçişi olarak part- time yazılımcılık yapmaya başlamıştır.

Whatsaap ortağı Brian Actonla ise, Ernst & Young şirketinde tanışmıştır. Brian Acton’un dikkatini Brian Acton’a benzerliği ile çekmiştir. Brian Acton Koum için, “Buradaki politikanız nedir, burada ne iş yapıyorsun gibi saçma diyaloglarla işi yoktu. Neyse. İşte öyle biri. ” “ikimizin de saçmalama konusunda yeteneği yok” dediği kaydedilmiştir. Yahoo sunucusunun bozulması ile de birlikte yahoda çalışmaya başlamışlardır.

Whatsaap kurulumu ise 2009 yılına dayanıyor. Kurmak istedikleri yazılım; facebook durumundaki gibi telefon rehberindeki kişilerin durum paylaşabilmesiydi. 2009 Haziranında ise, Apple’dan tam destek gelmişti. Apple; Push bildirimlerini hizmete sokmuş, bir kullanıcı bir uygulamayı açık tutmadığı zaman ‘ping’ atarak o uygulamadna bir bildirim geldiğini kullanıcıya bildirmeye başlamıştı. Whatsaap’ın kaderini tam da bu teknoloji yazdı.

Artık bir Whatsaap durumu değiştiğinde, renhberindeki herkesin telefonuna bildirim gidiyordu. Tam da bu durum Whatsaap’ın anlık mesajlaşmaya dönüşmesine sebep oldu. Whatsaap kurucularından Fishmaan bu durumu şu sözleri ile açıklıyor: ” Biz ‘hey naber’ diyordurk ve bir başkası cevap veriyordu’ Koum ise ürettikleri Whatsaap için şu sözleri söylüyor: ” Dünyanın öbür tarafındaki bir kişiye bir cihaz vasıtasıyla anında ulaşmak, bu çok güçlü bir şeydi”

İlk olarak; BBM ve Blackberry telefonlarda kullanılan Whatsaap için Google Ceo Larry Page 19 milyar dolar teklif vermiş ancak amacı Facebook’un eline düşmesini engellemek olduğu için Google’un teklifi reddedilmiştir.

The Author

1 Comment

Add a Comment
  1. önce whatsapp yazmayı öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme