Online bankacilikta Ifade Kullanimi

 

Bir ingiliz firması online bankacılık işlemleri için şifre olarak rakamlar yerine ifadeleri(emoji) kullanmaya başladı.

 

Finansçılar 0-9 arası rakam kullanmak yerine 44 farklı ifadeden çok daha fazla kombinasyon çıkarılabileceğini ve bunun da insanların hafızasında daha kolay kalabileceğini ve bu şifre sisteminin çok daha güvenilir olduğunu söylediler.

 

ipucu

İyi bir finansçı olan, David Webber bu tasarımın 15-25 yıllık olduğunu ve bunun finans işlemlerinde eğlenceli ve yenilikçi bir düşünce olduğunu belirtti. Mr Webber BBC röportajında firmasının bu fikrin patentine sahip olmadığını ama bu fikrin ilk kendilerinden çıktığını anlattı.

 

Eski hafıza şampiyonu Michael Tripper BBC röportajında teknik olarak hatırlamanın hem rakamlar için hem de resimler için birbiri ardından geldiğini ve resimleri hatırlamanın daha zor olduğunu söyledi.”İnsanlar tembel ve en kolay yola adapte oluyorlar “dedi.Mr Tripper bu şifre kullanımında insan davranışının ana sorun olduğunu savundu. “Bunun deneme süresindeki davranışsal boyutu zor olacaktır” dedi.

 

Siber güvenlik uzmanı Alan Woodward bu tür örnekleri ve görselleri bazı firmaların zaten kullandığını, bunun numara ve harfler kullanmanın yerine güzel bir alternatif olduğunu söyledi. “Bu gelecek için güzel ve önemli bir adım” dedi.

Yazan: Canan Kuzu

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme