Windows 10 ‘a ait sorunlar, hatalar ve çözümleri

Windows 10 kullanmaya başladıysanız karşınıza çıkabilecek hatalarda neler yapacağınızı bilemediğiniz bazı sorunlar ve çözümleri…

Microsoft ‘un yeni sunduğu Windows 10 ‘u kullanmaya karar verdiyseniz birçok değişikliği ve gelişimi fark etmişsinizdir. Birçok yazılım firmasının yaptığı gibi eksikler yayınlandıktan sonra ortaya çıkıyor ve çözümler kullanıcılardan gelen taleplere ve hatalara göre giderilmeye çalışıyor.

windows 10

Microsot Windows 10 ‘u çıkarttığında bilinen ve oluşabilecek bazı hatalara karşı planlamalar yapmıştır anca bazı kullanıcılarda sistem performansı gayet iyi iken, bazı kullanıcılar hiç belemedikleri sorunlarla karşılaştılar. Eğer sizde sorun yaşayanlardansanız aşağıdaki bazı örnekler sizlerin bu sorunlarınıza çözüm oluşturacaktır.

PİL SÜRESİ

Bazı işletim sistemlerinde pil süresi sıkıntıları söz konusu olabiliyordu. Fakat Microsoft ‘un yeni yüzü Win10 da bu olay daha ciddi gibi gözüküyor. Dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz pili çok hızı tüketiyorsa donanımsal olarak Win10 ‘a ait sürücü yazılımların olması gerektiğini kontrol etmelisiniz. Win10 güncelleme yaparken pil çok hızlı tükenebiliyor.

VARSAYILAN UYGULAMALAR HAKKINDA

Win 10, Win 8.1’deki varsayılan dosya seçimlerini kendi uygulaması olmaması halinde değiştiriyor. Alıştığınız eski programlarınız var ise bunu düzeltmek kolay

Başlat menüsü – Ayarları çalıştırın, Sisteme tıklayın. Solda Varsayılan uygulamalara tıklayın, hangi dosyanın, hangi programla açılmasını istiyorsanız onu seçin. İşte bu kadar basit.

PROBLEMLİ YAZILIMLAR

Win 10 bir süredir test aşamasında olmasına rağmen, kimi uygulamalar hala bazı sorunlara sahip ve bu sebeple açılma kapanma gibi sorunlar söz konusu. Bu durumda bu programınızın güncellemesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yanı sıra Win10 daki uyumluluk modu üzerinden, uygulamanın özelliklerine giriş yaparak uyumluluk sekmesi ile diğer Windows sürümüne ait yükleme yapabilirsiniz.

windows 10

TOUCHPAD PROBLEMLERİ

Trackpad ‘lerinizin kalibre ayarları, işletim sistemi güncellemesiyle beraber boşa gidebiliyor. Böyle bir şey başınıza gelirse Microsoft veya dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin bir yama yayınlamasını beklemekten başka çareniz ne yazık ki şimdilik yok.

GÜNCELLEME YAPTIKTAN SONRA, YENİDEN BAŞLATMA ÇEVRİMİ

Microsoft ‘un Windows için yaptığı son güncellemelerden biri, birçok PC ‘nin yeniden başlatma döngüsüne girmesine sebep oldu. Bazı Windows kullananlar bu problemi kayıt defteri değişikliği ile düzeltebiliyor. Diğer kullanıcıların Windows tarafından güncelleme beklemesi şart.

Win 10 ‘la çalıştırılan birçok donanım ve yazılım çözümü var. Bazen eski yöntemleri kullanmak işe yarayabiliyor. Sorunlu donanımı kaldırıp yeniden yüklemek sorunu giderebilir. Windows hemen her gün yeni çıkarttığı güncellemelerle de bu sorunu otomatik olarak düzeltebilir.

Sorunlarınızı gidermiyorsanız, Ayarlardan, Güncelleme ve güvenlik seçeneğinin içerisindeki Kurtarma seçeneği seçilerek bilgisayarınızı Windows varsayılan hale getirebilirsiniz. Bu işlemi yaparken mevcut dosyalarınızı saklayabilir yada tamamen silebilirsiniz. Bu seçenek opsiyon olarak sizin elinizde. Sorunlar düzelmiyor ise size bir güzel haberimiz daha var. Microsoft Win10 a yükseltme yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde bir önceki işletim sisteminize dönüş imkanı sağlıyor.

Yazan: Ümit Çelik

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme