5G Teknolojisi

Verizon kablosuz ağda rakiplerini geride bırakmaya hazırlanıyor.
Verizon`un bilgi ve teknoloji şefi Roger Gürnanı, geçen haftaki röportajında dünyanın en geniş 5.nesil kablosuz ağı veya diğer bir deyişle 5G teknolojisi önümüzdeki 12 ay içerisinde yerini alacak diye konuştu. 5G teknolojisine adaptasyonun 2020`den önce başlaması gerektiğini söyledi.
“Verizon bu çalışmalarla 5G için ciddi adımı atmış olacak.Aynı zamanda telekom endüstrisinin kablosuz hizmetine de hızlı çözümler getirmiş olacak. Bugün kullandığımız 4G teknolojisi akıllı telefonlarda ve mobil servislerde patlama yarattı aynı şekilde 5G teknolojisi de bunu kendi yenilikleriyle devam edttirebilir” dedi.
Aynı zamanda Gürnanı “ gelecek tanımlayacamayacağım kadar  fazla şey getirecek. Çıkacak ürünleri, hizmetlerini gözümde bile canlandıramıyorum ama bizler olasıklıkları değerlendireceğiz ” diye konuştu.
5G ne kadar hızlı olacak? Gürnanı:” Verizon`un testleri göstermiştir ki; şu anki 4G ağından bağlantı hızı 30dan 50ye çıkabilecek kadar hızlı ve evde kullandığımız google fiberden bile daha yüksek” dedi.
“The Guardians of Galaxy” filmi 4G teknolojisiyle 6 dakikada sıkıştırılabilirken 5G teknolojisiyle 15 saniyede sıkıştırılmıştır.
Ericson`un telekominikasyon ekipman tedarikçisi Rima Qureshi “5G yi ilk olarak alabilmek için global bir yarış halinde firmalar şu anda, Verizon avantajlı durumda. The New York şirketi 4G teknolojisini dünyaya duyurmaya başladığında 2008 yılıydı ve 2010`un sonuna doğru 38 pazara servise hazır haldeydi. Bu çok saldırgan bir zaman dilimi” dedi.
Verizon 5G teknolojisini erkenden sahiplenirken bu konuda yalnız değil. Güney Kore  5G ağını 2018`de yayabileceğini ümit ediyor; Pyeongchang kış olimpiyatlarında. Japonya 2020`de Tokyo`da yaz olimpiyatlarında 5G`yi kullanabileceğini ümit ediyor. Aynı şekilde Çin hükümeti 5G teknolojisi için girişimlerde bulunuyor.

Qureshi, Verizon un bu girişiminin etkilerini izlemenin ilginç olacağını söylüyor. 4G çalışmalarına başlandığında da yaşanmıştı, Verizon ;Ericson,Nokia,Cisco,Qualcomm,Samsung`dan oluşan  partnerlerini sıraya dizmişti. Verizon un ilk 5G teknoloji forumu geçen ay kuruldu. Şirket “sandbox” lar  oluşturdu ve 5G teknolojisi için yenilik merkezleri olan Waltham, Massachusetts ve San Fransisco`da  küçük test alanları yaptı,

ipucu

Ericsson Mart ayında mobil dünya kongresinde 5G teknolojisi prototipiyle  kablosuz radyo linkini sergiledi.

Gürnanı tanıtımın 2017de yapılacağını söylerken, 5G`yi akıllı telefonlarda başlayacağını ummayın. Bu o zamanın uygulamalarına ve telefonlarına bağlı olarak mümkün olabilecek.
Verizon dünyanın kablosuz ağ yarısında lider olmak isterken, Gürnanı diğer şirketlerin yaptıklarını da takip etmeleri gerektiğini kabulleniyor. Gelecek nesil teknolojisini kolaylaştırmak için, Verizon ve diğer firmaların da bunu yapmaları gerektiğini söylüyor.
Çarşamba günü Las Vegas`ta düzenlenecek olan CTİA  Show`da Gürnanı ve Verizon gelecekteki 5G planları üzerine konuşulacak .
Yazan: Canan Kuzu

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme