Kablosuz Aydınlatma Teknolojisi: Philips Hue

Teknolojinin gelişmesi ile insanların evlerinde daha rahat etmeleri ve daha konforlu bir ortamda yaşamalarına olanak sağlayan sistemler geliştirilmiş ve insan hayatının bir parçası olmuştur. Bu sistemler, insan hayatlarını kolaylaştırdıkları gibi yeni teknolojilerin gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Eski teknolojilerin artık ihtiyaçlarımızı karşılayamadığı günümüzde ihtiyacımız olan yeni nesil akıllı sistemler hayatımıza girmaktadir.

 

Gelişen teknolojiden yararlanan aydınlatma teknolojisi yeni nesil kablosuz aydınlatma sistemleri geliştirerek evlerde kullanılması için satılmaya başlanmıştır. Philips firmasının geliştirdiği  akıllı aydınlatma sistemi olan Hue, artık evinizde aydınlatma için kullandığınız kablo karmaşasından sizi kurtarıyor. Led ampul teknolojisinin kullanıldığı kablosuz akıllı aydınlatma sistemi Hue, 15000 saat kullanım ömrü ile uzun süre daha % 80 az enerji harcayarak kablosuz aydınlatma imkanı sunuyor.

philips-hue-3

Kablosuz aydınlatma sistemi nasıl çalışıyor ?

 

Akıllı aydınlatma sistemi Hue, bir adet köprü adı verilen ampullerle haberleşmeyi sağlayan ana cihaz ve ampullerden oluşuyor.  Ana cihazın montajını yaptıktan sonra, 50 adet ampule kadar ampuller yerlerine takıldıktan sonra Hue için geliştirilen Ios ve android işletim sistemlerine uyumlu mobil uygulamasını telefonlarınıza ve tablet bilgisayarlarınıza indiriyorsunuz. Mobil uygulamayı indirip kurduktan sonra önce ana cihazı tanıtıp, sonra kullanılacak ampulleri tanıtarak cihaz ve ampullerin eşleştirilmesini yapmanız gereklidir. Eşleştirme işlemi yanlış yapılırsa veya başarısız olursa merkez cihaz üzerinde bulunan ikaz ışığı yanarak sizi uyarır.

 

Ios ve android işletim sistemi ile eşleştirilen Philips Hue, aynı zamanda cep telefonları ve aynı ağ üzerinde bulunan tablet bilgisayar ile kontrol edilebiliyor. Ayrıca Hue içinde yer alan ampuller üç farklı renkte ışık verebildiği için mobil cep telefonunuz veya bilgisayarınız ile istediğiniz renklerde yanmasını sağlayabiliyorsunuz. Mobil uygulama içinden istediğiniz ampulu seçtiğinizde renk seçimlerinden hangisini istiyorsanız üzerine tıklayarak o renkte yanmasını sağlayabilir veya ligt out seçeneği ile ışığı uzaktan söndürebilirsiniz. Ampuller birbirinden bağımsız çalıştıkları için istediğiniz ampulu yakabilir istediğinizi söndürebilirsiniz. Evin dışındayken açık unuttuğunuz ışıkların tamamını mobil uygulamadan all off seçeneği ile ışıkları dışarıdan da kapatabiliyorsunuz.

ipucu

philips-hue-1

Philips Hue sisteminin içinde 10 cm genişliğinde ve 15 cm uzunluğunda bir ana cihaz, 7 adet ampul, 1 adet ana cihaz ağ kablosu ve 1 adet güç kablosu yer alıyor. Philips Hue sistemi, kendi içindeki ampulleri çalıştırdığı gibi farklı led aydınlatma ürünlerini de çalıştırabildiğinden evinizin bir renk cümbüşüne dönmesine imkan sağlıyor.

Philips Hue tercih sebepleri

1 ) Philips Hue sistemi yıl içinde % 80 tasarruf sağladığından aydınlatma için ödenen bütçe % 80 oranında azalıyor.

2 ) Kablosuz aydınlatma sistemi olduğundan evin süpürgeliklerinden veya duvar sıvasından geçen kablolardan kurtulmuş oluyorsunuz

3 ) 50 adet ampule kadar kablosuz aydınlatma sağlandığından evinizin bütün aydınlatmasını kablosuz ampullerle sağlayabilirsiniz.

4 ) İstediğiniz renk seçeneğini bir tık ile seçebildiğiniz için farklı renklerde aydınlatma sağlayabilirsiniz.

5 ) Cep telefonunuza indireceğiniz uygulama ile evin dışından da kontrol edebileceğiniz  bir sistem olduğu için istediğinizde ışıkları yakabilir istediğinizde söndürebilirsiniz.

Yazan; Gülgün TOKER

The Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme