Teknoloji nedir? Önemi nedir? Hayatımızda ki yeri nasıldır?

 Teknoloji, insanların ihtiyaçlarına yardımcı alet ve araçların üretilmesi yada yapılması için gerekli yetenek ve bilgidir. Ayrıca teknoloji, sanayi dalıyla ilgili üretim tekniklerini, kullanılan araç, alet ve gereçleri kapsayan bilgidir.

İnsan faaliyeti olarak teknoloji, tarihte mühendislik ve bilimden önce ortaya çıkmıştır. Teknoloji için bilimin uygulamacısı şeklinde görüşler de mevcuttur.

Günümüzde teknoloji, veri paylaşımlarının en etkin şekilde kullanılması ile keşiflere yön vermesi açısından oldukça etkili olduğu da bilinmektedir.

Teknolojinin önem derecesi nedir?

İnsanların ihtiyaçları ve değişik konularda sorunları olduğu kesindir. Sorunları ve ihtiyaçları giderebilmek için teknolojinin yardımına ihtiyaç duyulur. Yaşadığımız dönemde elektronik ev aletlerinden, kullandığımız cep telefonlarına kadar bir çok eşya teknoloji ile birlikte gelişmekte ve insan ihtiyaçlarına göre şekillenmektedirler. Bahsettiğimiz bu eşyaların olmadığı düşünüldüğünde, yaşam karma karışık bir hal alır ve ihtiyaçlar karşılanamaz hale gelir. Ayrıca bu durum yaşam kalitesini de olumsuz etkiler.

Eski çağlarda ki insanların teknoloji olarak bildiği yada kullandığı eşyalar; taş, ağaç, çekiç ve ateş gibi şimdi kullanılan teknolojiye uzak ve ilkel olarak kabul edilen eşyalardan ibaretti. Yalnız bilinmelidir ki çevremizde bizlere yardımcı olan her türlü teknoloji adına ne varsa, düşünüldüğünde biraz da olsa insanda tembellik de yaratmıyor değil. Bu duruma dikkat etmek gerekir. Bundan dolayı, teknoloji ile gelişen elektronik eşyaları amacına uygun ve gereksiz şekilde kullanmamak herkes için en doğru olanıdır.

Özetlemek gerekirse, teknoloji zamanla insanların ihtiyaç duyduğu ve bilim insanının çalıştığı kadar kendini geliştiren bir sistemdir. Bu anlamda, teknoloji hayatımızın her kademesinde geliştirildiği noktası ile yer almaktadır. Önemli olan teknolojiyi ihtiyacımıza uygun, yerinde ve zamanında kullanarak, gereksiz şekilde kullanımından kaçınmaktır.

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme