Bilgisayar Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Güvenliği

Günümüzde hemen her işimizi bilgisayar üzerinden yapıyoruz. Banka hesapları arasında havaleler, ticaret işlemleri gibi birçok önemli ve güvenlik gerektiren işlemler bile bilgisayarlar aracılığıyla yapılıyor. Bilgisayarın bu kadar hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte bilgisayar güvenliği de önem kazandı. Güvenli bir bilgisayarınızın olması sizin ve bilgilerinizin güvenliği için önemlidir. Bu nedenle bilgisayar kullanımlarınızda virüs, spam gibi zararlılara dikkat etmelisiniz. Bunun için bazı öneriler yapmak uygun olacaktır.

·         Bilgisayarınızı virüs programı ile koruyun: Bilgisayar güvenliği için en önemlisi belki de virüs programlarıdır. Çünkü ne kadar dikkat etsek de sistemimize zararlı virüsler bulaşacaktır. Eğer virüs programınız varsa bu zararlıları anında tespit ederek sisteminizi korumaya alacaktır. Bu nedenle bilgisayarınızda virüs programı mutlaka olmalıdır.

·         Güncel olun: Gerek virüs programları gerekse kullandığınız işletim sistemleri sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu nedenle de belirli aralıklarla çeşitli yamalar ve güncellemeler yayınlamaktadır. Sizde bu gelişmelere bağlı olarak virüs programınızı ve işletim sisteminizi güncellemelisiniz. Çünkü her gün yeni bir virüs bilgisayarları tehdit altına alıyor. Bu virüse karşı virüs programlarının önlem almasını sağlayan üreticiler yaptıkları bu virüse karşı eklentiyi güncelleme olarak bilgisayarlarınıza sunuyor. Bu nedenle güncel kalmakta çok önemlidir.

·         Online işlemlerinizde sanal klavye kullanın: Bilgisayarlarınızdaki zararlılardan birisi de keyloggerlerdir. Yani bilgisayarda yaptığınız tüm işlemlerin kaydedilerek istenilen adrese yönlenmesi bu virüs ile sağlanır. Bu da şifrelerinizin ve tüm bilgilerinizin başkasının eline geçmesine neden olacaktır. Özellikle bankacılık işlemlerinizde ve şifre kullandığınız yerlerde sanal klavye kullanmaya özen gösterin.

·         Taşınabilir ortamların temizliğine önem verin: Günümüzde virüslerin çoğu taşınabilir bellekler aracılığıyla yayılmaktadır. Küçük ya da büyük, etkili ya da etkisiz tüm virüsler flash bellekler, hard diskler gibi çeşitli ortamlarla bilgisayarlar arasında yayılmaktadır. Bu nedenle de bilgisayarınıza taktığınız her aygıtı kullanmadan önce virüs testinden geçirin. Böylelikle olası bir zararlıyı da engelleyebilirsiniz.

·         Güvenlik duvarını kullanın: Özellikle Windows ‘un yaygın olarak kullanılmasından dolayı Windows üzerine bir örnek vereceği. Windows ‘u kurduğunuzda güvenlik duvarı da yüklenir ve zararlı yazılımlara karşı sizi korur. Fakat çoğu kullanıcı bunu gereksiz olarak görür ve kapatır. Fakat bu sizin ve bilgisayarınız için çok önemli bir güvenlik yardımcısıdır. Bu nedenle güvenlik duvarını kapatmayınız ya da Windows güvenlik programı sizin için yeterince güvenli değilse piyasada bulunan birçok güvenlik firmasının oluşturduğu alternatif programları deneyiniz.

·         İnternette gezinirken dikkatli olun: Bilgisayarımıza bulaşan virüslerin birçoğu da internet üzerinde gezinirken bulaşır. Bilmediğimiz yabancı siteler, birçok reklamların ardından yanlış tıklamalarda sakıncalı yerlere gitmeler hemen hemen hepimizin başına gelmiştir. Bu nedenle tarayıcınızı da buna karşı hazırlayın ve gerekli eklentilerle tarayıcınızın güvenliğini sağlayın.

·         Gerekmedikçe bilgisayarınız üzerinden paylaşım yapmayın: Özellikle wireless, wi-fi gibi kullanımların yaygınlaşması ile bilgisayarınız her zaman bir tehdit altındadır. Çünkü ağınıza ulaşan bir kişi rahatlıkla size de ulaşabilir. Bunu da genelde ağ üzerinen paylaştığınız dosyalar aracılığıyla yapar. Bu nedenle çok gerekli olmadıkça dosya paylaşımı yapmayın. İlla da yapacaksanız online indirme sunucularını kullanın.

·         Güvenli şifreler seçiniz: Şifre seçimi konusunda şifre üretici programları da kullanabilirsiniz. Örnek olarak sda.e’$’1*40 gibi bir şifre sizin için güvenli olabilir. Bu şifrelerle nasıl her zaman sitelere gireceğim diyorsanız da bu siteleri güvenli bir notepad’te saklayabilir, sitelere gireceğiniz zaman kopyala yapıştır yaparak girebilirsiniz. Böylelikle keyloggerlere karşı da önlem almış olursunuz.

Genel olarak bilgisayarınızda bunlara dikkat ederseniz bulaşabilecek virüsleri bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. Tabi ki bu uygulamalarla tamamen virüsten kurtulamazsınız. Çünkü ortaya çıkan sorunlara karşı oluşturulan bu çözümler virüs yayanlar tarafından da rahatlıkla bilinmektedir ve aldığınız bu önlemlere karşı yeni açıklar her zaman bulunacak, virüsler bir şekilde sisteminize girmeye çalışacaktır. Virüssüz günler dileğiyle..

 

The Author

1 Comment

Add a Comment
  1. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme