Parmak izi sistemi nedir? Nasıl çalışır? Nerelerde kullanılır?

Güvenlik, tüm kurum ve kuruluşların en temel ihtiyacıdır. Güvenliği sağlamak ise kurum ve kuruluşların öncelikli görevlerinden biridir. Güvenliği sağlamak için birçok yönteme başvurmaktayız. Parmak izi sistemleri ise bu yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun sebebi ise hem maliyet açısından hem de kullanım kolaylığı açısından parmak izi sistemleri en verimlisidir.

Parmak izi sistemi nedir?

Parmaklarımızın üzerinde bulunan derinin üstündeki kabarcıkların şekli her insanda farklıdır. Bu sistemler bu farklılığı kullanarak güvenlik yöntemi geliştirir. Parmak izi sistemi, kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir.

Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kayıt edilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.

Parmak izi tanıma sistemi nasıl çalışır?

İnsanların parmaklarının uç bölgesi biyolojik olarak benzersiz bir şekilde yaratılmıştır. Biyolojik olarak benzersiz olduğu için hiçbir insanın parmak izi başka birininkine benzememektedir. Bu da bize benzersiz bir şifreleme yöntemi sunmaktadır. Parmak uçlarındaki kabarcıklar biyometrik bir haritaya benzer. Parmak izi okuma cihazları ise parmak uçlarında bulunan bu girinti ve çııntıların arasındaki mesafeleri ve parmak izimizde bulunan noktaların birbirine olan konumlarını dikkate alarak benzersiz bir şifreleme algoritması oluşturur. Parmak izi okuma cihazı, parmak izi okutulduğunda kendisine kayıt edilen diğer parmak izi kayıtlarına bakar ve eşleştirme işlemini gerçekleştirir.

Parmak izi sistemleri çeşitleri

Parmak izi sistemleri 3 çeşittir. Bunlar:

  • Optik parmak izi okuma

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme