Google’den Türk Kızlarına Ödül

google

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru ve aynı zamanda da dünyanın en çok tıklanan web sitesi olma özelliğini yıllardır kimseye kaptırmayan Google, dünya genelinde uluslararası bir yarışma düzenleyerek 13-18 yaş arası gençlerin projelerini değerlendirip ödüllendiriyor. Firmanın 2016 yılında ki yarışmasına katılan 15 yaşında ki Türk kızları İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer geliştirdikleri projeleriyle ‘Community Impact Award’ ödülüne layık görüldüler.

GOOGLE SCIENCE FAIR 2016

 Oldukça yaratıcı bulunan ‘Güçlendirilmiş beton binaların patlama ve darbeye karşı direncini artıracak yeni ve doğa dostu bir yöntem’ projesiyle Yarışmaya başvuran İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer alanlarının en iyisi seçilerek ‘Community Impact Award’ ödülünü kazandılar. Google’nin ‘GOOGLE SCIENCE FAIR 2016’ adı altında düzenlediği yarışmada toplam olarak 6 dalda 13 – 18 yaş arasında ki proje geliştiren gençlere ödüller dağıttı. Yarışmada ki diğer ödüller ise;

Grand Prize Winner

 Kiara Nirghin (16) / Kuraklığa Karşı Meyvelerden Yararlanma isimli projesiyle kazandı.

National Geographic Exlorer Award

 Mphatso Simbao (18) / Çiftlikleri Düşük Bütçeyle Ayakta Tutmak isimli projesiyle kazandı.

Virgin Galactic Pioneer Award

 Charlie Fenske (16) / Roketleri Daha Verimli Hala Getirme isimli projesiyle kazandı.

 Lego Education Builder Award

 Anushka Naiknaware (13) / Geleceğin Akıllı Yara Bakımı isimli projesiyle kazandı.

Scientific American Innivator Award

 Ashton Cofer (14) – Luke Klay (14) – Julia Bray (14) / Geri Dönüştürülmüş Filtreleri Kullanarak Köpük Atıklarıyla Savaşma isimli projeleriyle kazandılar.

 Inspiring Educator Award

 Fabio Bruschi

Community Impact Award

 İlayda Sırbaş (15) – Ezgi Tezer (15) / Güçlendirilmiş Beton Binaların Darbeye ve Patlayamaya Karşı Direncini Artıracak Yeni ve Doğa Dostu Bir Yöntem isimli projeleriyle kazandılar.

 Yarışmaya sundukları projede aliminyum kutu kola kutularını binaların kolon aralarına yerleştirerek kolonları darbelere karşı geliştirmeyi planlıyorlar. Bu bağlamda doğada çözünmesi oldukça zor olan aliminyum kutu kola kutularını da doğaya bırakmak yerine binalarımızda ki kolonların arasına koyarak apartmanlarımız daha dayanıklı hale getirebiliriz.

 Google yarışmayı her yıl dünyanın her yerinden 13-18 yaş arası gençlerin projelerini değenlendirerek gerçekleştireceklerdir. Bizler de İzmir’den yarışmaya katılan lise öğrencileri Ezgi Tezer ve İlayda Sırbaş’ı tebrik eder, bundan sonraki projeleri ve hayatlarında başarılar diliyoruz.

Updated: 28 Şubat 2019 — 09:57

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme