Bitcoin grafik nasıl okunur?

Bitocin’in diğer etmenlere bağlı olarak fiyat değerinde iniş ve çıkışlar grafikler üzerinden takip edilir. Peki Bitcoin grafik okumaları nasıl yapılır?

Bitcoin alıp satan, üreten ya da yatırımcısı olan kişilerin bu işi yaparken destek aldığı yöntemlerden biri Bitcoin grafiklerine göz atmak ve verileri yorumlayabilmektir. Piyasanın durumunu, ileriyi görüp doğru hamle yapabilmenin birinci kuralını da yine Bitcoin grafik okumaları oluşturur.

BİTCOİN GRAFİK YORUMLAMA NASIL YAPILIR?

Grafikleri analiz edip doğru sonuçları çıkartabilmeniz için öncelikle birkaç temel bilgiye sahip olmalısınız. Bu bilgileri edindikten sonra zamanla grafik okumalarınız daha profesyonel hale gelecektir.

Mesela grafik denildiğinde mumların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bitcoin grafikleri, mum şeklinde görünen çizgi ve dikdörtgenlerden meydana gelir. Bu şekiller üzerinde seçtiğiniz zaman dilimine ait fiyat bilgilerini görürsünüz.

MUM GRAFİĞİ NEDİR, NASIL OKUNUR?

Daha çok Exchange web sitelerinde gördüğümüz diğer adı ile şamdan grafik nam-ı diğer mum grafikleri nasıl okunur?

Öncelikle anlatacağımız grafik okumanın seçeceğiniz web siteleri arasında ufak da olsa farklılıklar olabileceğidir. Genelleme yaparsak, sol bölümde görünen dikey mumlarda fiyat aralığını görebilirsiniz. Aşağı kısımdaki on beş dakikaya bölünen bir günlük dilimi  yorumlayabilir, sağ dikey alandaki alanda ise işlem hacmini takip edebilirsiniz. Kırmızı renk Bitcoin satım işlemlerini gösterirken yeşil renk ise alım transferlerini bize verir.

En altta görülen gri alanlar periyot içerisindeki işlemlerin hacmini anlatıyor. Buradaki kırmızı renkler satış işlemlerinin alıştan fazla olduğunu bildiriyor bize. Yeşil renk olsa idi satıştan daha çok alış işlemlerinin yapıldığını görecektik. Temelinde mantık aynı olsa da farklı sitelerde bu sembolik renkleri siyah – beyaz ya da mavi -beyaz şeklinde görebilirsiniz. Fakat ifade ettikleri aynı mantık çerçevesinde olacaktır.

Çoğu Bitcoin sitesinde karşınıza çıkacak iki grafik türünden biri olan mum (şamdan)grafik, daha çok Bitcoin alanında tecrübe edinmiş kişiler tarafından tercih edilir. Toplamda Bitcoin’e ait fiyat, pazar bilgisi ve işlem hacim verilerini gösterir. Diğer yandan belirli bir zaman içerisindeli en yüksek ve en düşük fiyatları, açılış ve kapanış fiyat bilgilerini de yine bu grafikte görebilirsiniz. Çizgi grafik de bu alanda tercih edilse de genellikle Bitcoin grafik yorumlamada mum grafiği daha çok ayrıntı ve rahat kullanımı ile tercih ediliyor.

Bu yazıda size Bitcoin grafik çeşitlerini, bu grafiklerin özelliklerini ve Bitcoin grafiklerini nasıl doğru bir şekilde okuyup yorumlayabileceğini anlattık.

Daha detaylı yazı için tıklayabilirsiniz: https://medium.com/@BtcTurk/teknik-analiz-1-grafikler-nasil-okunur-f0d73c6d8137

Updated: 23 Şubat 2020 — 16:44

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme