Bitcoin kaç dolar?

Çeşitli yollarla Bitcoin alıp satabileceğiniz yollar mevcut olsa da en güvenilir şekilde Bitcoin nasıl alınır ve Bitcoin kaç dolar sorusunun cevabını bu yazıda veriyoruz.

Neredeyse on senedir hayatımızda olan Bitcoin nasıl alınır, güvenilir midir gibi birçok merak uyandıran sorular mevcut. Tüm bunların yanı sıra Bitcoin kaç dolar ediyor, Türk Lirası olarak karşılığı nedir gibi merak uyandıran sorular da akıllarda mevcut…

Bitcoin alabilmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan birisi platform üzerinden gerçek para karşılığından Bitcoin satın almak ya da kriptografik şifreleri çözerek madencilik ödülü olarak almak… Tercih edeceğiniz yöntem öncesinde ilk olarak sanal bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Cüzdana tanımlı olan adresle birlikte kripto paraları kullanabilir hatta takas yapabilirsiniz. Yapacağınız her Bitcoin para transferi sistematik bir şifreleme imzası ile tamamlanır. Bunlar Bitcoin ağında duyurulur, böylece Blockchain zincirine dahil edilir. Bu yöntem aynı zamanda Bitcoin’in birden çok yerde kullanımını da engeller.

BİTCOİN’İ NAKİTE ÇEVİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Sanal dünyada kripto paraları nakit olarak elde edebilmek, ancak borsa üzerinden satış işlemi ile olur. Ya da Bitcoin kripto parayı borsa üzerinden satarak karşılığınfa gerçek para değerini EFT, havale şeklinde alabilirsiniz. Bunlar için işlem yapabileceğiniz borsaları öğrenip onaylanmış bir hesap açmanız gerekiyor. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Bitcoinlerinizi dolar kuruna ya da Türk Lirası’na çevirebilirsiniz.

BİR BİTCOİN KAÇ DOLAR?

Sıra Bitcoin kaç dolar diye merak edenlerin içini rahatlatacak cevaba geldi. Günümüzde bir Bitcoin 10.352,80 ABD Doları karşılığına denk geliyor.

 BİTCOİN NERELERDE KULLANILIR?

Bitcoin nasıl alınır sorusunu kafanızda çözdüyseniz sıra Bitcoin’i nasıl harcayacağınıza gelecektir… Kazandığınız ya da satın aldığınız Bitcoin paralarınızı, internet üzerinden alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Henüz Türkiye’de böyle bir sistem olmasa da Bitcoin karşılığında hizmet veren mağaza ve restoranlar dünyada görülmeye başlandı. Bu mekanlar hakkındaki ayrıntılı bilgiyi Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator’da bulabilirsiniz.

BİTCOİN GÜVENİLİR Mİ?

Herhangi bir devlet ya da resmi kurumlarla ilişiği bulunmayan Bitcoin, kendi içerisinde yönetmelik ve protokollerle devam ettiriliyor. Yani, Bitcoin ile yapılan her işleminiz uçtan uca şifreleme sistematiğine tabidir. Bunun dışında işlem kayıt hafızası ile kişisel hata sonucu meydana gelen durumlar dışında oldukça güvenilirdir. Kripto paranız bu platformdan birden fazla kullanılamaz, o paranın size ait olduğu bilinir ve başkasına iletilmediğini güvence altına alabilirsiniz. Kontrolünüz dışında hiçbir transfer yapılamaz.

BİTCOİN’İN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Bitcoin’e mesafeli duran kişiler için kripto paranın size sağlayacağı avantaj ve dezavantajları sıraladık…

Önce faydalarından bahsedelim. Bitcoin dünyasında enflasyon tehlikesi oldukça düşük bir orandadır. Bunun sebebi de gerçek para gibi arz talep dengesinin işlemiyor oluşudur. Ayrıca hiçbir devletle ilişiği olmadığı için yaşanan krizlere bağlı olarak para değer kaybetmezi çökme riski çok azdır. Yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü güvenilir, pratik ve ucuz bir kullanım olanağı sunar. Dezavantajlarında ise paranın izini sürümeyecek olmanızı söyleyebiliriz. Yani paranın her an kolay bir şekilde suça karışma olasılığını her zaman düşünmek zorundasınız.

Updated: 12 Şubat 2020 — 17:48

The Author

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme