Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Dünya üzerinde milyonlarca kişinin büyük ilgi duyduğu Bitcoin’in nasıl üretildiğini hiç düşündünüz mü? Bitcoin madencliği adı verilen bu üretim aşamaları ve Bitcoin’i sizin için araştırdık.

Bitcoin mining ismi ile de sektörede adı geçen madenciliği kısaca tanımlamak gerekirse; bulmak, çıkarmak ve basmak olarak açıklayabiliriz. İlk günden beri belli başlı protokollere tabi tutularak yapılan Bitcoin madenciliği, giderek zorlaştırılıyor. Bunun amacı ise açık bir şekilde dünyada Bitcoin’e artan talep ve merağın işlemci gücü devreye sokmasıdır. Yani Bitcoin’in piyasaya kısa bir zamanda yüksek miktarlarda servis edilmedini yavaşlatmak temel amaç olarak ele alınıyor. On dakikada 1 block hızı seviyesi korunabilmek için zorluk seviyesi dengede tutulmak zorunda.

BİTCOİN MADENCİĞİ NEDİR?

Bitcoin’in halka ve herkese açık olan yapısal sistemi Blockchain ismi ile bilinen platformda yürütülüyor. Madencilik de bu platformda gerçekleşen tüm işlemlerini kayıt altına almayı içeriyor. Yapılan her işlemin onaylanması, ağ içerisinde yer alan her kullanıcının bu bilgileri ulaşabilmesi bu şekilde mümkün olur. Bunun yanı sıra bir kere Bitcoinlerin aynı zamanda farklı yerlerde kullanılmasını engellemek de bu sistemin bir görevidir.

Kısaca Bitcoin madenciliği, Blockchain platformunda gerçekleşen bütün işlemlerin onaylanmasını ve her işlemin de Bitcoin protokollerine uygun olup olmadığını doğrular. Açılan yeni bir blok, her zaman mühürlenir, madenci de bu iş için bir ödül kazanır. 2017 senesinde bu ödül blok başına 12.5 Bitcoin idi.

BİTCOİN MADENCİLİĞİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Bitcoin madenciliği yapmak için ilk etapta güvenilir ve tam bir donanıma sahip olmalısınız. Siz ve çalışma sisteminize uygun ekipmanları seçmek kadar hash oranı ya da değeri de önemlidir. Karma hızı olarak da adlandırılan bu kavram, elinizde donanımın her bir saniyede yapabileceği hesaplamaların sayısını verir. Yüksek karma hızı size blok kapatma, daha fazla ödül toplama, matematik problemlerini çözebilme yolunu açar. Ki bu da Bitcoin madenciliğinin yapı taşlarını oluşturur.

MİNER NEDİR?

Miner, Bitcoin madenciliği işini yapan bireylere verilen isimdir. Miner olan kişileri altın araması yapan kişilere de benzetebiliriz. Bitcoin madenciliğinde de tıpkı altında olduğu gibi ne kadar çok Bitcoin kazanılırsa o kadar çok başarı elde eder, kazanç sağlarsınız. Bu anlamda donanımı ve bilgisayarı daha iyi olan Bitcoin madenciliğinde ( bitcoin mining) daha çok kazanır. Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlarda grafik kartları ile bile üretim yapabilmek mümkünken şimdilerde işler daha da zorlaştırıldı. Bunun sebebi olarak Bitcoin’e ve madenciliğe olan ilginin tüm dünyada giderek artmasını söyleyebiliriz.

Bitcoin’le ilgili diger yazılarımız:

http://www.basitteknik.com/2020/02/kripto-para-nedir-nasil-kullanilir/

Updated: 24 Şubat 2020 — 19:54

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme