E-Beyanname nedir?

Veri dairelerindeki iş yükünü azaltmak, vatandaşlara ve kurum çalışanlarına zmana tasarrrufu sağlamak amacıyla yürürlüğü konulan e-beyanname nedir? Kimler e-beyanname talebinde bulunabilir?

E-BEYANNAME SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

Teknolojinin geliştiği günümüz internet çağında artık her işlem dijital ortamda gerçekleştirilebilir bir hal aldı. Bu hayat kurtaran büyük kolaylıklardan birisi de şüphesiz ki e-beyanname oldu. Artık herhangi bir sebepten dolayı beyanda bulunmak zorunda olan vatandaşlar, işlemlerini hızlı ve basit bir şekilde online olarak edinebilecekler. Peki, neden e-beyanname kullanmalısınız?

Vergi dairelerindeki yığılan kalabalıkları önleyen bir sistem olan e-beyanname; aynı zamanda kağıt, zaman ve depolama noktasında büyük tasarruf sağlıyor. Beyanname düzenlemesindeki hata payını en aza indirgiyor. Ayrıca hem vatandaşın hem de kurum çalışanlarının vakitlerini daha iyi değerlendirebilmeleri için zaman tasarrufunu mümkün kılıyor.E-beyanname nedir ve neden kullanılmalıdır sorularının cevaplarını verdiğimize göre, bu belgeyi nerede ve nasıl kullanmanız gerektiğina bakalım…

E-BEYANNAME NEREDE KULLANILIR?

Çeşitli uygulamalar vasıtasıyla edinebileceğiniz e-beyannamelerin nerede kullanım alanı bulacağı da çok merak ediliyor. Vatandaşlar kendilerinden istenildiği taktirde e-beyanname belgelerini noter, mali müşavir, serbest muhasebeciler, döner sermayeli işletmeler, il özel idareleri, belediyeler ve belediyelere bağlı işletmeler, katma bütçeli idareler ve kamu iktisadi teşebbüsleri ile paylaşmalıdırlar.

E-BEYANNAME NASIL ALINIR?

Çeşitli sebepler doğrultusunda yukarıda saymış olduğumuz kullanım alanları için e-beyanname almak isteyen kişiler öncelikle başvuruda bulunmalıdır. Vergi dairelerinde yapacağınız e-beyanname başvurusu sırasında “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formu” doldurmanız gerekiyor. Sonrasında herhangi bir e-beyanname uygulamasını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmelisiniz. Güvenle tercih edebileceğiniz e-beyanname uygulamalarını Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Daire’sinin sitesinde kullanım bilgilendirmesi ile görebilirsiniz. E-beyanname için sizden istenecek bilgileri hali hazırda bekletirseniz işleminiz çok daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine kullanıcı adı şifre ile giriş yaparak tamamını doldurduğunuz e-beyannamenizi istediğiniz kuruma gönderebilirsiniz.

Updated: 6 Şubat 2020 — 12:20

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme