e-Okul Giriş Veli Bilgilendirme Sistemi

Karneler günü ve sömestr tatili yaklaştıkça veliler çocukları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Bunun için e-Okul Giriş Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) velilerin kurtarıcısı görevini üstleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hem öğretmenler hem idareciler hem de veliler için kullanıma sunduğu e-Okul sistemi içerisinde pek çok veri barındırıyor. Okul yönetimi ve öğretmenler çocukların sözlü ve yazılı notlarını, sınav tarihlerini, devamsızlık günlerini, eğitim hayatları ile ilgili bilgilendirmeleri bu sistem üzerinden duyuruyorlar. Veliler de bunlar ve daha fazla konudaki veri girişini e-Okul Giriş Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden takip edebiliyorlar. Böylece her dakika okula giderek yorulmuyorlar, idarecilerin ve öğretmenlerin vakitlerinden çalmıyorlar.

E-OKUL GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

eokul.meb.gov.tr adresini araç çubuğuna yazarak sistemin web sitesini açabilirsiniz. Giriş yapmak içinse bir takım adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi kısaca VBS girişi yapmak için ayrı, idarecilerin kullandığı okul yönetim sistemi ise ayrı bir giriş sistemine sahiptir. İdareciler, okul müdürleri ve yardımcıları e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine kendilerince belirlenmiş kullanıcı adı, şifre ve güvenlik kodunu yazarak giriş yapabilirler. Peki, VBS e-okul girişi nasıl yapılır?

VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ’NE NASIL GİRİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde bulunan eokul.meb.gov.tr internet sitesinde giren her veli, burada yer alan giriş seçeneklerinden VBS e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne tıklar. Bu alan içerisinde doldurulması zorunlu olan birkaç boş kutucuk göreceksiniz. Bu alanlara öğrencinin T.C. kimlik numarasını, öğrencinin okul numarasını ve güvenlik kodunu yazmanız istenir. Onay verdikten sonra girdiğiniz bilgiler doğruysa artık e-Okul girişini Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden yapmışsınız demektir.

E-OKUL VBS SİSTEMİNDE NELER VAR?

E-okul’un web sitesine girdikten sonra VBS sistemine giriş yapan her kişinin erişebileceği belli başlı veriler mevcuttur. Kategorilere ayrılan bu uygulama içerisinde veliler ebeveyni olduğu öğrenci hakkında birçok veriye ulaşır. Devamsızlık bilgisi, sınav notları, haftalık ders programı, sınavların yapılacağı tarihler, aşmış olduğu belgeler, dönem içerisinde okuduğu kitaplar, davranış notları, diploma puan bilgisi, performans ödevleri, yıl sonu notları, karneleri ve varsa nakil durumu vb. bilgilendirmelerin hepsi e-okul VBS girişi ile edinebilir.

Updated: 6 Şubat 2020 — 12:24

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme