Kripto Para nedir, nasıl kullanılır?

Diğer bir adıyla sanal para olarak bildiğimiz kripto para nedir, kripto para nasıl kullanılır ve bu paralar güvenilir midir?

Şifrelendirilmiş, tamamen dijital bir para olan kripto paralar, takas işlemlerinde kullanılabilmesinin yanı sıra aynı zaman geleceğin para birimi olarak görülüyor. İsmini büyük devlet adamlarından şirketlere kadar her kademede duyduğumuz ama tam olarak ne amaca hizmet ettiğini anlayamadığımız kripto paralara dair merak ettiğiniz her ayrıntıyı sizler için derledik.

KRİPTO PARA NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Fiziksel olarak hiçbir karşılığı bulunmayan kripto paralarla güvenli bir şekilde alışeriş gerçekleştirebilmek için kriptografiden destek alınır. Nasıl ki bankalar üzerinden reel paraların transferlerinde de aslında sanal bir işlem yapılmış olur ve paralar değil verilen talimat ve sistem verilerinde değişiklik meydana gelirse; kripto paralar da aynı mantık düzeyinde işleyişe sahiptir. Tek farkı, kripto paraların hiçbir devlet güvencesi altında bulunmaması, yerli ya da yabancı hiçbir şirketle, merkez bankası ile ya da resmi kurum kuruluşlarla ilgisinin olmamasıdır. Sistemin dünya üzerindeki hiçbir güçlü devlet ya da sistem tarafından yönetilmiyor oluşu da kimilerine göre kripto paraları güvenilir kılan etmenlerden biri olarak gösteriliyor.

Şifreleme bilimi Kriptoloji ile sistemdeki tüm verilen şifrelenmesi kripto paraların temelini meydana getirir. Tüm sanal paralar da platformda bu şifrelerin oluşturulup çözülmesi ile birlikte işlemlerde kullanılır.

90’lı senelerde teknolojinin büyük bir sıçrama yapıp gelişimini hızlandırması ile birlikte kripto para alanında önemli gelişmeler yaşandı. Dijital para oluşturabilmek için Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler denense de çeşitli etmenlerden dolayı bunlar başarısızlıkla sonuçlandı. Edinilen tecrübeler ise kripto para dünyasının başlangıcını 2009 yılına kadar taşıdı. Satoshi Nakamoto adı ile bilinen şahıs ya da bir grup tarafından ilk kripto para olan Bitcoin meydana getirildi. Adresten adrese, uçtan uca şifreleme yönteminin kullanıldığı Bitcoin ile birlikte kripto para kavramı dünyamızın tam da merkezine oturdu.

KRİPTO PARA GÜVENİLİR Mİ?

İnsanların kripto para güvenilir mi sorusu ile birlikte ilk akıllarına gelen konu aynı paranın birkaç farklı yerde kullanılabilmesi oluyor. Bunun için geleneksel bir şekilde banka aracılığı kullanmak, tüm para transferlerinin takip edilebilmesi demektir. Ancak kripto paralarda merezileştirme olmadığı için Bitcoin vs. işlemlerinde ağda yer alan tüm unsurların bunu onaylaması gerekir. Tüm transferler alıcı ve gönderici sanal cüzdan bilgilerine göre yapılır. Atılan her adım onaylanır, doğrulandıktan sonra da sisteme eklenir.

Updated: 16 Şubat 2020 — 17:59

The Author

Gül

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme