SEO uzmanı ne iş yapar?

Web sitelerinin yüksek ve organik trafik çekebilmesi için ihtiyacı olan tüm çalışmaları SEO uzmanı yapar. Bu yazımızda size SEO uzmanı nasıl olunur, maaşları ne kadardır gibi bilgilerden bahsedeceğiz.

Günümüzün en büyük gerçeği olan internet, her birey ve işletme için büyük önem taşıyor. Prestij ve bilinirlik için ayrı, kazanç açısından ayrı değerli olan dijital dünyada birtakım çalışmaları yaparak çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. İçerik pazarlama, sosyal medya yönetimi, e-mail pazarlama, SEO ve SEM çalışmaları bu anlamda bireylerin imdadına yetişiyor. Biz ise bu yazımızda size SEO nedir, SEO uzmanı nasıl olunur gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Alanında profesyonel bir SEO uzmanı ile çalışarak gerekli analizleri yaptırdıktan sonra web sitenize uygun çalışma haritası belirleyebilir, adımlarınızı bu yönde atabilirsiniz.

SEO UZMANI NEDİR?

Bir internet sitesinin arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını, organik ve doğal ziyaretçi sayısını artıramaya yönelik çalışmaları planlayan kişiye SEO uzmanı denir. Mesela seo uzmanı nedir sorusunu Google arama motoruna yazdığınız zaman ilk sayfanın en üst sıralarında sizin web siteniz çıkıyorsa, bu başarılı bir SEO çalışması yaptırdığınız anlamına gelir.

SEO alanındaki site grafiğini yükseltme amaçlı çalışmalar, ilk olarak sitenin durumunu analiz eden uzman bulmakla ve sitede iyileştirilecek noktaları tespit etmekler başlar. Eğer bu noktalar varsa çalışmalar da buradan başlar. Genel durumla birlikte rakipleri de değerlendirir. Takibini yapar ve çalışmaların gidişatını raporlar. Kısaca gerekli optimizasyonu sağlayarak o web sitesinin ziyaretçi sayılarıyla birlikte Google arama motorundaki konumunu artırır. Kaliteli bir web sitesinin hem içerik hem tasarım hem de teknik olarak bir bütün halinde tamamlanması SEO uzmanı tarafından yapılır. Bu noktada kullanıcı deneyimi ön plana alınmalı, her görüş dikkatle incelenmelidir. Geri dönüşler hızlı ve gerçekçi yapılmalıdır…

Geçtiğimiz birkaç senede özellikle internet çağının gerçeğiyle yüzleşen firma ve şahıslar, SEO çalışmalarının önemini daha iyi kavramaya başladı. Artan talep doğrultusunda pek çok SEO ajansı ve SEO uzmanı ile karşılaşıyoruz. Ancak başarılı bir sonuç almak için alanının en iyi isimleri ile profesyonel bir şekilde çalışma gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Google ve diğer sektör unsurlarını yakından takip edecek, güncellemeleri hemen fark edip buna göre çalışma programını revize edecek SEO uzmanları ile çalışıyor olmalısınız. Disiplinli, iletişime açık, güvenilir bir çalışan ile sorunsuz bir yükselen SEO grafiği yakalamanız kaçınılmazdır. Bilgi ve birikimine, eğitimine ve tecrübesine güvendiğiniz SEO uzmanı ile bütçenize uygun yatırımlar yaparak web sitenizin başarılı bir noktaya gelmesini göreceksiniz.

SEO UZMANI NASIL OLUNUR?

İşinde başarılı bir SEO uzmanı olursanız, çalışmak isteyeceğiniz, gideceğiniz her kapı size sonuna kadar açılacaktır. Fazla bir kaliteli seçeneğin bulunmadığı sektörde işini gerçekten iyi yapan insanlara ihtiyaç bulunuyor. Mesela arama motorlarında yapılacak iyileştirmeler için tüm çalışmaları planlayan, yapılıp yapılmadığının takibini yapan, sonuçları değerlendiren ve raporlamalarını yapan bir kişi iyi bir SEO

uzmanı demektir. Elbette çalışmalarının web sitesinin ziyaretçi sayı grafiğine edeceği olumlu etkiyi de görmeniz gerekiyor. Sektörü ve dijital dünyayı iyi takip ediyor olmak SEO uzmanı olmanın birinci kuralı olarak görülüyor. Hangi alanda bir site için çalışacaksanız, o konudaki rakip siteleri bulup incelemeli ve analizini çıkarmanız da gerekiyor. Sonuçta başarıya ulaşmak için geride bırakmanız gereken rakiplerinizin varlığını yok sayamayız. Aksine onların olumlu yönlerini örnek alıp çok daha iyisini yapmalısınız.

SEO uzmanı olmak için sonradan kazanılacak eğitim, seminer gibi yardımcı etmenler olduğu gibi doğuştan bulunması gereken özellikler de mevcut. Analitik düşünme yeteneği, araştırmayı sever olmak, programı ve sistematik bir şekilde çalışabilmek, disiplinli bir yapıya sahip olmak, iyi niyetli olmak da başarılı bir SEO uzmanı olmak için lazım olan kişisel özelliklerden bazılarıdır.

SEO UZMANININ BİLMESİ GEREKENLER

Vazgeçilemeyen bir SEO uzmanı olmak için taşımanız gereken kişisel özelliklerden ve site içerisinde yapmanız gereken genel işlerden bahsetmiştik. Teknik olarak hakim olmanız gereken konular ise daha detaylı ve zorlu olabilir. Bakalım SEO uzmanının bilmesi gereken belli başlı teknik konuların ayrıntılarına…

Genel olarak bir siteyi iyileştirmek için hosting ve domain yönetimi ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Domain, sitenin alan adıne denilir. Hosting ise sitenin teknik destek yönetim sistemidir. Yazılım ve kodlama ile de temel bir bilgi birikiminizin olması, yapacağınız işlerde çok daha bilinçli hareket etmenize olanak verir. Google Search Console ve Google Analytics gibi SEO araçlarını hakkıyla kullanabilmeniz de başarılı işler ortaya çıkarmanız için şarttır. Site içi (on page) ve site dışı (off page) SEO analizini, kriterlerini yapmak, kırık linkleri belirlemek, URL yapısını kalıcı hale getirmek, SEO analiz araçlarını yeri geldikçe yeteri kadar kullanmak, rakipleri incelemek, sektöre hakim olmak, sosyal medya platformlarından doğru yönlendirmeleri yapmak, analizleri doğru yorumlayıp sonuçları değerlendirmek, isabetli anahtar kelimeleri belirlemek, Google indexleme kriterlerini öğrenmek, problem varsa çözmek, site haritasına, robots.txt ve htaccess dosyasına hakim olmak da SEO uzmanı tarafından bilinmesi gereken iş tanımlarındandır.

İçerikler de SEO çalışmalarının en önemli kısımlarından birini oluşturur. Bu sebeple SEO uzmanının belirlediği dopru anahtar kelimeler, doğru yoğunlukta metinlerin içerisinde kullanılmalıdır. Yazıların dili anlaşılıri hedef kitleye yönelik olmalıdır. Başlıklar ilgi uyandırmalı, açıklama kısımları ise SEO’ya uygun yazılmalıdır. Siteye fayda sağlayacak link çıkışlarını, tüm backlink düzenlemelerini ve planlamalarını da onun tavsiye edeceği şekilde yapmak gerekiyor. Aksi taktirde yapılacak her işlem, atılacak her adım siteyi Google arama motoru sonuç sayfalarında iyi bir noktaya götürmek yerine tam tersine götürür.

SEO UZMANI EĞİTİMİ

Alanınız ne olursa olsun, gerekli eğitimleri ve sonucunda verilen sertifikaları almadıınız sürece zirveye ulaşmanız imkansızdır. İlgilendiğiniz konuya dair ne varsa alanında uzman isimler tarafından eğitilmeli, kendinize bu konu hakkında çeşitli donanımlar kazandırmalısınız.

SEO uzmanı olarak çalışmak için de gerek okullarda gerekse güvenilir kurs vb. yerlerde eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Kaliteli bir uzman eğitiminde belli başlıklar altında eğitimler göreceksiniz. Bu konular genel olarak şu şekildedir: On – page SEO ve Off – Page SEO, Sayfa hızı optimizasyonu, arama motoru, SEO Uyumlu İçerik Yönetimi, Rakip ve Sektör Analizi, Crawl Araçları, Local SEO, Google Cezaları, Rank Tracking, SEO Çalışmalarında ROI Analizi, Backlink Risk Yönetimi, Google Analytics ile Kullanıcı Davranışı Analizi, CLA ile Sektörel Dengeleri Anlama, Ahrefs Strateji Analizleri, İlişkilendirme Modelleri Çerçevesinde Organik Trafik ve Özel Raporlar ve Gösterge Tabloları ile Performans Ölçümü vb. alanlarda dersler görerek siz de başarılı bir SEO uzmanı olarak son yıllarda popüler hale gelen bu sektörde çalışmaya başlayabilirsiniz.

SEO UZMANI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

SEO uzmanı maaşları insanlar tarafından oldukça merak edilen konulardan birisidir. SEO uzman maaşlarının ne kadar olacağı, elbette kişinin eğitim durumuna ve tecrübesine göre değişiklikler gösterebilir. Çalışılan firmanın kurumsallığı, iş hayatında doldurduğu kaçıncı senesi olduğu, iş hacmi ve kazancı da SEO uzmanlarının maaşlarını etkileyen faktörler arasında yer alır. İlk senelerde çok büyük paralar kazanamazsanız da pes etmeyin. Çünkü iyi ve başarılı bir uzman olduktan sonra aynı anda başka firmalarla freelance olarak çalışarak kazancınızı katlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin çalışma sisteminize, işinizin kalitesine ve başarısına bağlıdır.

Updated: 20 Şubat 2020 — 14:14

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme