İnternet hız testi nedir?

Bu yazımızda size internet hız testi nedir sorusunun cevabı ile birlikte bu testin neden ve nasıl yapıldığını da anlatacağız.

Günümüzde neredeyse her işimizi internet üzerinden halleder olduk. İşlerimizi, sosyal hayatımızı, hatta bankacılık işlemlerimizi bile akıllı telefonlar ya da bilgisayar üzerinden internet kullanarak yapabilir durumdayız. Sosyalleşme için dizi, film izlemek veya şarkı açıp müzik keyfi yapmak da buna dahil elbette.

Peki, internet hızınızın yavaş olduğunu hayal edelim… Hayat ne kadar da zor olurdu değil mi? Sürekli bir bekleyiş, aksayan işler, yarım kalan keyifler yaşamak istemiyorsanız internet hızınızın yüksek olması gerekir. İnternet hız testini çok kısa bir süre içerisinde tamamlayarak varsa ağ sorunlarını tespit edebilirsiniz. Peki, neden yapılması gerektiğini açıkladığımıza göre internet hız testi nasıl yapılır sorusunu cevaplandırabiliriz.

İNTERNET HIZ TESTİ NASIL YAPILIR?

Sağlıklı bir şekilde internet hız testi yapmadan önce Windows Görev Yöneticisi’ne girip Ağ kategorisine tıklayın. Sistemin arka planında yapacağınız internet hız testini negatif etkileyecek bir indirme/yükleme işleminin olmadığını kontrol edin.

Sonrasında varsa kablolu bağlantı kullanın; Wi-Fi bağlantısı arada pürüzler oluşturabilir. Alan içerisinde başka bağlı cihazlar varsa internet hız testi cihazını direkt modeme bağlayın. Telefon ya da başka WiFi’ya bağlı cihaz varsa onları da modemden uzak tutun.

Bilgisayarda da dosya indirimi olmadığını teyit ettikten sonra varsa açık olan uygulama ve sayfaları da kapatın. Böylece internet kullanımını sıfıra yakın bir seviyeye indirerek doğru bir hız testi yapabilirsiniz. Bağlantıda bir sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsanız; modeminizi ya da switch, router gibi yönlendiricileri sıfırlayabilirsiniz. Bu noktada cihazı birkaç dakika kapalı tutup tekrar açabilirsiniz.

Sıra internet hız testini yapmaya geldi. Belli başlı güvenilir internet hız test araçlarını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Çıkan sonuca göre internet hizmeti aldığınız servisle iletişime geçerek çıkan problemlerin çözümünü sağlayabilirsiniz… Unutmayın; internet hız testi sonucunda iyi bir internet bağlantısına sahip olduğunuzu öğrenmenizin yanı sıra birçok kolaylığa da sahip olursunuz. Yüksek download hızı, yüksek upload hızı, düşük jitter ve gecikme değerleri ile düşük ping değeri kaliteli bir internet bağlantısının olmazsa olmazları arasında yer alır.

Updated: 13 Mart 2020 — 09:49

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme