Çocuğunuzun Telefonunu Takip Ederek Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?

Cep telefonlarının giderek yaygınlaşması, çocukların dahi bu cihazlara sahip olmasına neden olmuştur. Etkili iletişim için adeta bir zorunluluk haline gelen mobil cihazlar, aynı zamanda birçok tehlikeyi de içinde barındırır. Özellikle internet erişiminin olması sebebiyle, çocuklar birçok alanda kontrolsüz olarak hareket edebilir. Çocuğunuzun bu türden bir risk altında olduğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuzun telefonunu takip ederek güvenliğini nasıl sağlarsınız? İhtiyacınız olan bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Yasaklardan Kaçının, Sınırları Birlikte Oluşturun

Birçok ailenin yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi, internet ve cep telefonu kullanımını tamamen yasaklamaktır. Yasaklar, hangi alanda olursa olsun, sorunlara çare olmaz. Dolayısıyla da çocuğunuza interneti ve cep telefonunu yasaklamayı, aklınızdan çıkarın. Bu noktada yapmanız gereken temel husus, cep telefonu kullanımının nasıl olacağının belirlenmesidir.

Çocuklar, kendilerinin oluşturduğu kurallara uymaya daha meyillidir. Çocuğunuzla birlikte cep telefonu ve internet kullanımına ilişkin sınırları oluşturabilirsiniz. Kuralları oluştururken, çocuğunuz cep telefonu ile tek kalmamasına özen gösterin. En azından belirli bir yaşa kadar buna dikkat edin.

İnternette Birlikte Zaman Geçirin

Yaparak yaşayarak öğrenme, en kalıcı ve en etkili öğrenme yoludur. Çocuğunuzun telefonda neler yaptığını, nasıl zaman geçirdiğini anlamak için ona eşlik edin. Günün belli bir zamanında birlikte internete girin. Nelerin yanlış olduğundan, nelerden kaçınması gerektiğinden bahsedin.

İlgisini çeken ve güvenilir olan uygulamaları tanıtın. Söz konusu uygulamaların yararlarından bahsedebilirsiniz. Ancak bu noktada kesinlikle bir zorlama içine girmeyin. Kötü uygulamalar hakkında bilgi verin ve reklamlara özellikle dikkat çekin. Çünkü oynanan oyun veya girilen mobil uygulama ne kadar güvenli olursa olsun, birde reklam faktörü olduğunu unutmayın. Reklam türlerinin kontrol edilememesi, güvenli uygulamalar içinde zararlı reklamlar çıkmasına neden olabilir. Bu konuda çocuğunuzu uyarın ve reklamları nasıl kapatacağını gösterin.

 

Online İletişimlerini Takip Edin

Geçmişte iletişim için sadece telefon aramaları ve SMS kullanılırdı. Günümüzde ise bu durum tamamen değişmiş ve artık iletişim, birçok mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla da iletişim noktasında kontrolün zorlaştığı söylenebilir.

İnternet ortamında insanlar tanıdıkları veya tanımadıkları insanlar ile iletişim kurabilir. Ancak yabancı kişilerin tamamının güvenilir olduğunu söylemek çok zordur. Hele ki, konu çocuklar ise çok fazla dikkatli olunması gerekir. İşte tam bu noktada çocuğunuza yabancılarla iletişim kurmamalarını, onların zararlı olabileceğinden bahsedin. Kendilerini nasıl koruyacakları ve diğer benzer konular hakkında bilgiler verin. Zaman zaman mobil uygulamaların iletişim bölümlerini kontrol edin.

 

Hayal ve Gerçek Arasındaki Farkı Anlatın

İnternetin çocuklar için zararlı olmasının nedenlerinden birisi de, onların gelişim çağına uygun olmayan video ve resimlere ulaşabilmesidir. Örneğin, bir çizgi film izlerken altta çıkan reklama yanlışlıkla tıklanması sonucunda, çocuğunuz kendisini çok farklı bir sayfanın içerisinde bulabilir. Korkunç bir video ile karşılaştığını varsayalım. Böylesine bir durumun çocuğunuzun psikolojisini fazlasıyla bozacağı söylenebilir.

İşte böyle durumların yaşanmaması için çocuklarınıza hayal ve gerçek arasındaki farkı anlatmalısınız. İnternette yer alan her şeyin gerçek olmadığından bahsedin. Gerçek olmayan görüntülerin veya seslerin tamamen zararsız olduğunu söyleyin.

 

Telefon Takip Programı Kullanın

Cep telefonlarının uzak takibi için geliştirilen farklı yazılımlar vardır. Tel takip programı olarak isimlendirilen söz konusu yazılımlar, gizli bir şekilde çocuğunuzu takip etmenize imkan verir. Yapılan yazışmalar, girilen internet siteleri ve kullanılan mobil uygulamalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Böylece çocuklarınızı çok daha etkili bir şekilde koruyabilir ve onun güven içinde internette zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Updated: 11 Ekim 2020 — 16:40

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme