image

3g Görüntülü Görüşme Hakkında Merak Edilen Tüm Bilgileri Soru Cevap Şeklinde Paylaşmaya Çalışacağım.

 

Öncelikle görüntülü görüşmeden kastım; şebeke üzerinden yapılan görüşmedir. Ayrıca bazı programlar ile de cihaz interneti ve wifi üzerinden görüntü görüşme yapmak da mümkündür.  Satır aralarında bunlara da değineceğim.

 

 

 

 

1. Her ön kamerası olan telefon ile şebeke üzerinden görüntülü arama yapılır mı?

Maalesef her ön kamera olan cihazda şebeke üzerinden görüntülü arama özelliği yoktur. Genelde samsung, nokia ve çakma Çin telefonlarda bu özellik mevcut. Ön kamera olup görüntülü arama özelliği olmayan cihazlarda Tango, Skype vb. Programlarla şebeke interneti ve wifi üzerinden görüşme yapmak mümkün.

2. Görüntülü Arama Yapmak Ücretli Midir?

Görüntülü aramayı şebeke üzerinden yapıyorsanız normal tarifenizden, sesli arama ile aynı şekilde ücret alınır.  Belirli bir ücret ödeyip dakika alıyorsanız da aynı şekilde dakikalar kadar ücretsizdir.

3. Farklı operatörden birini arayabilir miyim.

Şebeke üzerinden görüntülü görüşmelerde farklı operatör den birini aramakla aynı operatör den birini aramak arasında hiç bir fark yoktur. Fakat 2 tarafında hattının 3g ye açılmış olması ve bulunduğu yerde 3g çekmesi gerekmektedir.

4. 3g Özelliğini Aktif Etmek Ücretli Mi?

Hattınızı 3g özelliğine açmak ücretsizdir. Fakat 3g açıldıktan sonra internet kullanımı yaparsanız,  tarifenize göre ücretlendirilir.

5. 3g Özelliğini Nasıl Aktif Ederim?

Her türlü aktif etmek mümkün.  Hattınızın online işlemlerindeki ayarlardan, müşteri hizmetlerinden, bayilerden veya sms atarak yapabilirsiniz.

6. 3g Görüntülü Arama Özelliğinin Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Eğer cihazının arama tuşları veya rehber bölümünde numarayı “ara”, “sms” seçeneklerinin yanında “videolu ara” veya “görüntülü ara” seçeneği varsa şebeke üzerinden görüntülü arama özelliği vardır. Görüntülü arama seçeneği yoksa özellik yoktur. Ön kamerası olup görüntülü arama özelliği olmayabilir.

7. Sadece aynı Marka cihazları mı arayabilirim?

Şebeke üzerinden görüntülü arama özelliği olan her marka model cihazı veya farklı operatörden birini arayabilirsiniz.  Hatlar 3g ye açık olmalı ve bulunduğu yerde 3g çekmelidir.

8. Telefon Çekiyor Ama Görüntülü Arama Yapmıyor?

Şebekeler Edge ve 3g hızında 2 tür sinyal yayar. Edge hızı telefonun çektiği her yerde aktiftir fakat şebeke üzerinden bu modda görüntülü arama yapılamaz.  3g modu her operatörün hemen hemen tüm il merkez ve büyük ilçelerinde mevcuttur. Bu nedenle telefonun çekmesi değil 3 nin çekmesi ve şebeke modunun otomatik veya 3g modunda olması gerekir. Eğer cihaz ayarlarında şebeke modu sadece 2g (veya edge) ise görüntülü arama yapmaz ve 3g ile internete bağlanmaz.

9. Edge Hızında Görüntülü Görüşme Yapabilir Miyim?

Şebeke üzerinden görüntülü görüşme yapamazsınız ancak tango programı ile (iki tarafta da olmalı) düşük kalitede görüntülü arama yapılabilir.

10. Görüntülü Görüşmeleri Kayıt Edebilir Miyim?

Benim bildiğim Samsung un Android modellerinde bu özellik var. Görüşme esnasında karşı tarafın görüntü ve sesini video olarak kaydedebilirsiniz. (http://www.basitteknik.com/2014/10/galaxy-note-3te-goruntulu-gorusmeyi-kaydetmek/)

11.

3 Comments

 1. Hocam peki sebeke uzerınden görüntülü arama yaptıgımızda ucretlendırmede hem yapan telefondan hemde alan telefondanda olurmu yoksa sadece goruntulu aramayı yapan telefondan mı olur?

 2. Merhabalar
  Mesenger üzerinden görüşme yapmak için hattın takılacağı şekilde
  bir tablet almak istiyorum , sadece görüşme yapılacak
  Fiyat açısından hangi markayı önerirsiniz birde ürün araştırırken hangi özelliklerine dikkat etmeliyi
  Teşekkürler

 3. Internetiniz acik olmadığı sürece 3g görüntülü konuşma güvenlidir 3.Kişiler tarafından izlenemez

Yorum Yapın