Açlık Allah kimseyi düşürmesin diyeceğimiz önemli yaşam koşullarından bir tanesi. Ancak bu koşullar gerek yarışma, gerek bütçeden dolayı yetersiz kaldığında veya dünyada tek insan kaldığı düşünüldüğünde nasıl bir yaşam süreceği söz konusudur. İnsan belirli süreler boyunca aç kalabilir, su içmeyebilir, kısa bir süre nefes almayabilir bunlar hayati risk olsa da hayati risk olmasına rağmen zaman zaman olan şeylerdir. Örneğin bir sel felaketinde ve deprem felaketinde insanlar günlerce aç kalabilir, bir insanın ortalama olarak 3 gün değil 1 aya kadar dayanabileceği iddia edilmektedir. Ancak söz konusu susuzluk olunca hayati organlar herhangi bir içecek olmadan istekleri yerine getiremez. Örneğin bir su, bira, viski içmek su yerine geçecektir. Eğer bunların herhangi bir tanesi bile 7 gün içilmezse insan hayatta kalamayacak kadar bitkin olacaktır.

Bundan dolayı herhangi bir insanın uzun süreler boyunca aç kalması söz konusu olsa da içki veya içecek içmeden hayatına devam etmesi mümkün mertebe değildir.

Peki böyle bir durumla karşılaşırsak ne yapabiliriz? Allah göstermesin ancak sizlere sunacağımız bu öneriler sayesinde hayatınızı zor durum olduğunda veya birine yardım etmek amacıyla kullanabilirsiniz.

Yemekle başlayacak olursak.

Çok uzun süreler örneğin 7 gün aç kalındığında neler yapılabilir?

En yakın yerde bulunan herhangi bir ağacın yeşil olan yapraklarını midenin bastırılması için yenebilir.
Ağaçlarda bulunan ancak adı bilinmeyen meyveler eğer ağaçta herhangi bir zehirlidir uyarısı yoksa veya olmamış olsa da yenebilir.
Yakın çevrede toprakta çıkan herhangi bir soğan vs havuç gibi bitkiler olmamış veya pislenmiş olsa da yenebilir.
Ot yenebilir, belki bu öneriler sizlere tuhaf geliyor ancak bu öneriler sadece çok uzun süreler herhangi bir yiyecek olmadığında yapılabilir, mesela ormanda mahsur kalındığında.
Kar yağışı varsa hem su açısından kar yenebilir, bildiğimiz kar yendiğinde yani normal beyaz bildiğimiz kar hem su ihtiyacını da karşılayacaktır.
Yabancıların yaptığı gibi yenebilecek olan diğer canlılar yenebilir, tabii bu hamamböceği yemek kadar olmasa da örneğin ormanda karşınıza çıkan herhangi bir tavşanı bile çok aç kaldığınızda yiyebilirsiniz.

Ormanda kaldığınızda bu öneriler hayat kurtarıcı olabilir, belki lüks yaşantımızda Allah tarafından her istediğimiz yiyeceği yesekte zaman zaman böyle zorluklarda nadir de olsa insanlar yaşayabilirler.

Yorum Yapın