Araba modifikasyonu, aracınızı kişiselleştirmenin harika bir yoludur. Aracın dış ve iç sisteminde yapılan değişiklik aracı daha kullanışlı hale getirir. Özellikle ses sisteminde yapılan değişikler ve oto aksesuarlar aracınızın şık ve kaliteli görünmesini sağlar.

Araba modifikasyonu, bir aracın fabrika çıkışındaki parçaların değiştirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ses sistemi, park sensörleri, kameraları, görüntü sistemleri yetersiz kaldığında değişiklikler yaparak aracınızı daha kullanışlı hale de getirebilirsiniz.  Araba modifikasyonu aracın performansını arttırmak ve sürüş esnasında güvenliği arttırmak için yapılmaktadır. Araba modifikasyonu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Araba Modifikasyonu Türleri Nelerdir?

Araçların fabrika çıkışlarında standart parçalar kullanılmaktadır. Aracın performansını arttırmak, fonksiyonlarını arttırmak ve estetik görünümünü iyileştirmek için modifikasyon yapılabilir. Araba modifikasyonu türlerini 3 kategoriye ayırarak inceleyebiliriz.

Performans modifikasyonu, aracın sürüş esnasında yüksek performans sağlaması için yapılır. Motor parçalarında yapılan değişikler yakıt tüketimini azaltır, yol tutuşunu arttırır ve sürüş deneyimini iyileştirir. Motor parçalarının, egzoz sisteminin, frenler ve lastiklerde değişimler bu kategoride yer alır.

Fonksiyonel modifikasyon, aracı daha kullanışlı hale getirmek için yapılan değişikliklerdir. Eski araçları daha modern hale getirmek için bazı parça ve ürünler kullanılır. Bunlar telefon tutucu, navigasyon sistemleri, ses ve görüntü sistemleri bu kategoriye dahil edilebilir.

Arabaların trafikte ya da park sırasında fark edilmesi için estetik modifikasyonlar yapılabilir. Estetik modifikasyonlar, araba yapılan görsel farklar yaratması ve aracın kullanışlı hale gelmesini sağlar. Çamurluk, kaput, ızgara, tavan havalandırmaları, far ve lambaların renk ve tasarım değişimi performansı ve güvenliği arttırabilir.

İlginizi çekebilir: Arabada En İyi Ses Kalitesi Elde Etmenin Yolları Nelerdir?

Ses Sistemi Modifikasyonu ve Geliştirmesi Nasıl Yapılır?

Yolculuğu daha keyifli hale getirmek için sevdiğiniz müzikleri ve radyo kanallarını dinlemek isteriz. Ses performansı yeterli değilse ses sistemi bileşenlerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Aracınızda standart olarak gelen ses sisteminde bazı sesleri net ve kaliteli olarak duyamıyorsanız yetersiz parçaları değiştirmelisiniz. Peki, ses sistemi modifikasyonu ve geliştirilmesi nasıl yapılır?

Fabrika çıkışlı yeni araç modellerinde ve eski araçlarda, ses performansını iyileştirmek için amplifikatör, oto teyp, radyo ve hoparlör modellerini değiştirebilirsiniz. Arabaların standart üretiminde kullanılan ses sistemi bileşenleri, maliyetleri düşürmek için düşük kaliteli malzemelerden üretilmektedir.

Oto teybiniz, radyonuz ya da multimedya ekranlı sisteminizi, bluetooth ve diğer uzaktan bağlantı özelliği bulunan, geniş radyo frekanslarını net ve kaliteli olarak çekebilen ürünler ile değiştirebilirsiniz. USB, SD, AUX girişi bulunan modeller ile farklı bağlantı kurabilirsiniz.

Araba ses sistemi modifikasyonunda yapılabilecek işlemlerden birisi de amplifikatörlerdir. Ses oto radyo ve teypten alınan ses sinyallerini hoparlörlere ulaştıran parçalardır. Bas, tiz ve orta ses aralıklarını kontrol edebilir ve dinlediğiniz müzik tarzına göre değişiklikler yaparak en iyi ses deneyimini sunar.

Oto hoparlörler, araç içinde seslerin insan kulağına duyulabilir seviyeye gelmesini sağlar. Bas, tiz ve orta ses aralıklarında seslerin çıkmasını sağlayan hoparlör modellerinde cızırtı, gürültü ve ses kirliliği varsa değişiklik yapabilirsiniz.

Araba modifikasyonu içerisinde yer alan ses sistemleri bileşenlerinde değişiklik yapmak istiyorsanız Pioneer, Roadstar ürünlerini Digicomshop.com üzerinden uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Ürün açıklamalarından ürün özelliklerini ve aracınızla uyumunu inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın