iobd2-basittteknilTeknoloji gün geçtikçe hayatımıza kolaylıklar sunmaya ve maliyetleri azaltmaya devam ediyor. Özellikle cep telefonlarının akıllı hale gelmesinden sonra onunla yapılamayacak bir işlem teorik olarak yok denecek kadar az. Bu yazımızda ise akıllı telefonlar ile otomobillerin bireysel kullanıcıların işine yarayacak şekilde iletişimini sağlayan cihazlar hakkında.

Tanıtımını yapacağım ürünün bir çok farklı marka adı altında çeşitleri mevcut. Türkiye’de de garantili olarak satışını yapan bir firma mevcut. Bu cihazları otomobilinizin bilgisayar bağlantı soketine takıyorsunuz ve akıllı telefonlar için mevcut olan uygulamalar aracılığı ile (android ve ios işletim sistemleri için yazılımlar mevcut) bluetooth veya wifi üzerinde bağlantı kurarak aracınızla ilgili bazı işlemleri telefonunuzla yapabiliyorsunuz.

OBD2 Cihazları Nasıl Çalışır?

 1. Cihazlar Tak-Çalıştır mantığı ile çalışır. Cihazların boyutları oldukça küçük ve kablosuzdur. Aracınızın bilgisayar bağlantı soketine (obd2 soketi) (direksiyon altında, koltuk kenarında veya klima-teyp altında) taktığınız anda cihaz çalışmaya başlar.
 2.  Daha sonra ise aldığınız cihaz ile uyumlu olan (tavsiye edilen) uygulamayı çalıştırarak araç ile telefon arasında bluetooth veya wifi aracılığı ile bağlantı kuruyorsunuz.
 3. Daha sonra program üzerinden araç bilgilerini seçerek aracımızı telefon üzerinden test etmeye başlıyoruz.

Android ve Iphone OBD2 Cihazları ile Neler Yapılabilir ?

 1. Canlı Gösterge Değerleri Okuma;

  Araç çalışırken ya da beklerken aracınızla ilgili tüm canlı değerleri cep telefonu ekranınızda görmenizi sağlar . Anlık hız, anlık devir , motor ısısı, yağ sıcaklığı, yakıt durumu, yedek depo yakıt durumu, tüm araç sensörleri ve basınç düzeyleri gibi canlı değerleri sizinle paylaşarak aracınızın mekanik aksamındaki tüm hareketi an an izleme olanağı sağlar.

 2. Arıza Tespiti ve Arıza Kodu Silme;

  Cihaz ile araç beyninden OBD soketine iletilen evrensel DTC kodlarına erişebilirsiniz. Hata kodlarının arıza detaylarını öğrenebilirsiniz. Arıza kodlarını silip tekrar sorguladığınız da gelmez ise geçici arızalardır ve düzeltilmiş olurlar. Aynı kodlar tekrar alınırsa en azından sorununuzun ne olduğunu öğrenmiş olursunuz.

 3. Performans Testi;

  Cihazlarla sürüş sırasında canlı olarak aracınızın TORK – BEYGİR güçlerini , 0-100 km çıkış süresini bu süre zarfındaki yakıt tüketimi ve performans değişiklikleri gibi bilgileri elde edebilirsiniz.

 4. Telefondan Aracınızın Orijinal Km’de Olup Olmadığını Test Edebilirsiniz.

  Cihazlarla göstergeye müdahale edebilen araçlarda aracın ECU’dan gelen orijinal KM sini okutabilirsiniz.

 5. Servis Lambasını Söndürebilirsiniz.

  Bazı araçların periyodik bakım zamanları KM bilgisine göre ekrana servis lambasını yakarak ikaz verir. Yağ değişimini servis harici yerlerde yaptırsanız da lamba yanmaya devam eder. Bu durumdaki araçların servis lambaları söndürülebilir.

Bu özellikler alacağınız cihazlara göre değişebilir ama temel olarak bu işlemler yapılabilir.

Telefonla Araba Testi için Cihaz Almadan Önce!

 1. Bu tür bir cihaz almaya karar verdiniz ise tavsiyem Türkiye içinde satışı ve desteği olan cihazları tercih etmenizdir. Çin sitelerinde 15-20 günde daha uygun fiyata kapıya teslim gönderilmektedir fakat garanti, farklı ürün, kırık ürün, bozuk ürün vs. problem yaşamamanız durumunda daha pahalıya mal olabilir.
 2. Cihazı almaya karar verdikten sonra mutlaka cihazın satıcısından uyumlu araç bilgilerini alarak aracınızla uyumlu olup olmadığını öğrenin. Tüm araçlarla uyumlu sloganına inanmayın.

 

 

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar;

 1. iobd2.us
 2. dhgate.com
 3. ios iobd2 uygulaması
 4. Android iobd2 uygulaması

telefonla araba testi

4 Comments

 1. Nezih fidancan Reply

  Merhaba mutsibishi colt 2003 model sağ direksiyon marka li aracına uygun aparat varmı yazılan lar gibi her şeyi yapabilirmiyim

 2. İyi günler doblo 2002 jtd için varmıdır.nereden temin edebilirin.
  544 7895882 den ulaşırsanız sevinirim

Yorum Yapın