Denizciler başta olmak üzere denize komşu ya da deniz ile iç içe olan insanların sıklıkla aradığı bir konudur. Deniz suyu sıcaklığı, denizlerin konumu ve bölgelere göre oluşan özel sebeplere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Türkiye’ de yer alan denizlerde de su sıcaklığı farklıdır. Deniz suyu sıcaklığı en yüksek olan denizimiz Akdeniz’dir. En soğuk denizimiz ise Karadeniz’dir. İnsan vücudu için değerlendirildiğinde, yapılan araştırmalar en ideal sıcaklık seviyesinin 23 ila 29 derece arasında olması gerektiğini söylemektedir. Türkiye’de bulunan denizlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek sıcaklık görülmemiştir. Deniz suyu sıcaklıkları nedir ? Öğrenmek isteyen birisi sahillerde bulunan deniz termometreleri aracılığıyla deniz suyu sıcaklığı ölçümü yapabilecektir.

 

Deniz suları insan sağlığı açısından da büyük önem arz eder. Başta bağışıklık sistemi olmak üzere bir çok faydası mevcuttur. Vücutta yaşanan böbrek sorunlarına, karaciğer rahatsızlıklarına faydalıdır. Kan basıncını düzenlerken cildimizi de temizleyerek güzelleştirir. Denizlerde hava durumu ve deniz suyu sıcaklığı kontrollerini yaparak denizin tadını çıkarabileceksiniz.

 

Deniz Suyu Sıcaklığını Neler Etkiler ?

Deniz suyu sıcaklığı, denizlerde hava şartları ve çevredeki birçok değişkene göre oluşmaktadır. Denizdeki tuz oranı, rüzgar esintileri ve akıntılar sıcaklığı etkileyebilmektedir. Deniz suyu sıcaklıkları istatistik bilgilerine bakılarak bir bölgenin ortalama deniz suyu sıcaklığı belirlenebilecektir. Enlem etkisi deniz suyu sıcaklıklarını etkileyen en önemli parametredir. Soğuk veya sıcak su akıntılarının varlığı da sıcaklığa doğrudan etki edecektir. Bir bölgede gün içerisinde esecek rüzgarların yönü sıcaklık değerlerinde değişime neden olabilir. Deniz suyu sıcaklıkları nedir ? Sorusunun cevabı verilirken, küresel ısınmanın deniz suyu üzerinde etkili olduğu göz ardı edilmemesi gereken bir etkendir. Deniz suyunda yaşanacak ısınma ve soğumalar iklim değişikliklerinin bir sonucu olarak görülmelidir.

Yorum Yapın